Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

3388 miejsce

Westerlund 1 - gwiazdy największe z największych

Supergromada Westerlund 1 to przegląd gwiazd największych z największych. Lokalizowana w konstelacji Ołtarza, oddalona o 15 tysięcy lat świetlnych.

Supergromada gwiazd Westerlund 1 (gwiazdozbiór Ołtarza); 15 tys. l.św. Id: potw1710a / Fot. ESA/Hubble & NASAŚwiatło przebywa przestrzeń z prędkością prawie 300 000 kilometrów na sekundę! Ta oszałamiająca wartość jest wykorzystywana do obliczania astronomicznych odległości, często błędnie interpretowana jako jednostka czasu. Właściwą miarą astronomiczną jest rok świetlny, definiowany jako dystans, który światło pokonuje w ciągu roku. To ponad dziewięć bilionów kilometrów. Dość trudno o wizualizację takiej drogi.

Mając na uwadze to co powyżej, 15 000 lat świetlnych może brzmieć jak prawdziwie nieogarniona odległość, ale w porównaniu z bezkresem kosmosu, to w rzeczywistości dość blisko. Nawet nie wykracza poza granice Drogi Mlecznej, naszej macierzystej galaktyki. Właśnie tak nam daleko do młodej supergromady gwiazd znanej jako Westerlund 1 (gwiazdozbiór Ołtarza), matecznika dla jednych z największych gwiazd jakie kiedykolwiek odkryto.

Gwiazdy są klasyfikowane w zależności od ich typu widmowego, temperatury powierzchni i jasności. W trakcie badań i klasyfikowania gwiazd tworzących gromadę, astronomowie odkryli, że na skraju Westerlund 1 znajduje się macierz największych z dotąd odkrytych gwiazd, o nazwie Westerlund 1-26. Jest to czerwony nadolbrzym (choć czasem klasyfikowany jako hiperolbrzym) o promieniu ponad 1500 razy większym od Słońca. Gdyby umieścić Westerlund 1-26 na miejscu naszej Gwiazdy Dziennej, rozciągałby się poza orbitę Jowisza.

Uważa się, że większość gwiazd Westerlund 1 zostało uformowanych w wyniku jednego i tego samego procesu, co oznacza, że ​​mają podobny wiek i skład. Gromada jest stosunkowo młoda, przynajmniej wedle kryteriów astronomicznych. Około trzy miliony lat to dzidziuś w porównaniu do naszego Słońca, które liczy sobie dobre 4,6 miliarda lat.


źródło: spacetelescope.orgWybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.