Facebook Google+ Twitter

Westerplatte. 71 lat temu tu zaczęła się wojna. Tu runął świat

  • Źródło: Dziennik Bałtycki
  • Data dodania: 2010-09-01 07:09

O godz. 4:25 rozpoczęły się na Westerplatte uroczystości 71. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Po raz pierwszy obchodom rocznicy pod pomnikiem Obrońców Wybrzeża towarzyszyła historyczna inscenizacja. Widowisko przygotował Bogusław Wołoszański.

 / Fot. PAPW czasie porannych uroczystości swoje przemówienia wygłosili: abp Sławoj Leszek Głódź, Paweł Adamowicz, Bronisław Komorowski. Na Westerplatte nie dotarł Donald Tusk.

- Westerplatte było jednym z tych doświadczeń, które legło u podstaw determinacji w budowie nowego, lepszego świata europejskiego - mówił w środę prezydent Bronisław Komorowski podczas obchodów 71. rocznicy wybuchu II wojny światowej. - Tutaj - mówił prezydent - runął świat, 71 lat temu wywróciło się wszystko, co było podstawą egzystencji narodów, państw, ludzi. Jak zaznaczył, to na Westerplatte "runął ład polityczny, zawaliły się państwa, rozpoczął się najstraszniejszy okres w dziejach Europy", który przyniósł stratę kilkudziesięciu milionów ludzi. "Jest coś szczególnego w scenariuszach dziejów pisanych przez Pana historii, bo przecież to w Gdańsku, na polskim wybrzeżu też jest ten wielki szmat ziemi, od którego rozpoczęła się skuteczna walka, skuteczna droga ku wolności" - mówił prezydent.

Po części oficjalnej, tuż po godz. 6, przewidziano poczęstunek z kuchni polowej. Natomiast o godz. 12 jak co roku, odbędzie się msza na Westerplatte. Nabożeństwo zostanie odprawione przez bp. Ryszarda Kasynę na placu przy kwaterach mjr. Henryka Sucharskiego i obrońców Westerplatte.

Historyczne obchody pierwszego września w Gdańsku

Godzina 10

 / Fot. PolskapresseTowarzystwo Przyjaciół Gdańska złoży kwiaty pod budynkiem Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii UG i GUMed przy ul. Kładki 24. To tam mieściła się szkoła Victoria Schule, którą we wrześniu 1939 r. hitlerowcy wykorzystali jako więzienie i miejsce kaźni Polaków.

Godzina 10.30

Pod pomnikiem Obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku obędzie się celebracja 71. rocznicy obrony Poczty Polskiej. Atak na placówkę rozpoczął się równo z ostrzałem Westerplatte. Było to jedno z pierwszych starć II wojny.


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Przy tej Rocznicy należy także pamiętać że - być może - tej wojny dałoby się uniknąć gdyby Allierci Zachodni w czas poskromili zakusy Hitlera! Niestety, wilka w sierści owieczki głaskano tylko....

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 01.09.2010 11:40

Zawsze, kiedy jestem w Trójmieście, odwiedzam Westerplatte. Tu zaczął się najtragiczniejszy los milionów Polaków i innych narodów.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.