Facebook Google+ Twitter

Weto prezydenta w sprawie funduszy emerytur kapitałowych

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-01-13 17:39

Prezydent odmówił podpisania ustawy o funduszach dożywotnich emerytur kapitałowych.. Ustawa została uchwalona przez Sejm 19 grudnia ubiegłego roku. Teraz wraca do ponownego rozpoznania przez Sejm.

Tłumacząc weto prezydenta do ustawy, prezydencki minister Andrzej Duda wyjaśnił, że dokument niewystarczająco zabezpiecza interesy przyszłych emerytów. Ponadto prezydent nie zgadza się z oprocentowaniem składek emerytalnych na 3,5 proc. Andrzej Duda dodał, że czasu na stworzenie lepszej ustawy jest dużo, bo miałaby ona wejść w życie 1 stycznia 2013 roku, a system dożywotnich emerytur kapitałowych ma ruszyć w 2014 roku.

Eksperci gospodarczy liczą na to, że jeszcze w tym roku parlamentarzyści zajmą się rozwiązaniami dotyczącymi wypłaty dożywotnich emerytur kapitałowych. Ryszard Petru uważa, że kwota oprocentowania składek emerytalnych, jaką miałyby naliczać sobie fundusze w wysokości 3,5 procent, jest zbliżona do poziomów rynkowych. Zaznaczył, że opłata ta była negocjowana przez długi czas. Także Jeremi Mordasewicz uważa, że nie jest ona wygórowana, a zapewniłaby rentowność przedsiębiorstwom.

Obaj eksperci zaznaczyli, że parlament powinien, jak najszybciej zająć się opracowaniem nowych rozwiązań. Mimo, że do chwili wypłaty pierwszych dożywotnich emerytur z OFE pozostało jeszcze 5 lat, to nie można odkładać sprawy na ostatnią chwilę, tak jak było to w przypadku emerytur pomostowych.

Ustawa o funduszach dożywotnich emerytur kapitałowych przewiduje utworzenie zakładów emerytalnych, które mają wypłacać emerytury z nowego systemu. W grudniu prezydent podpisał ustawę o emeryturach kapitałowych. Zakłada ona, że od 1 stycznia tego roku osoby, które są członkami OFE, będą otrzymywały emerytury kapitałowe - okresowe albo dożywotnie. Ich wysokość będzie zależała od kwoty składek zgromadzonych na indywidualnym koncie ubezpieczonego.
JS

Wybrane dla Ciebie:


Tagi: prezydent weto


Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.