Facebook Google+ Twitter

Weź swój krzyż i wyrusz w drogę

  • Ewa Bo
  • Data dodania: 2008-08-21 07:54

W dniach 18-19 sierpnia na Świętej Górze Grabarce odbywały się uroczystości religijne wyznawców prawosławia. Kilka tysięcy pielgrzymów przybyło do cerkwi, aby uczestniczyć w Święcie Przemienienia Pańskiego.

Pielgrzymi. Fotografia z serwisu www.grabarka.pl zamieszczona została za zgodą autora. / Fot. Marcin KornilukŚwięta Góra Grabarka leży na Podlasiu, pomiędzy Bugiem i Narwią. Jest najważniejszym i najbardziej znanym prawosławnym sanktuarium na terenie Polski.

Wśród miejscowej ludności Święta Góra zasłynęła z cudu, jaki wydarzył się w XVII wieku. Wówczas na Podlasiu szalała epidemia cholery. Jak podają legendy, pewien najstarszy mieszkaniec Siemiatycz doznał wtedy objawienia podczas, którego dowiedział się, że jedynym ratunkiem dla ludzi będzie wędrówka na Świętą Górę. Wraz z innymi osobami przybył na Grabarkę, a kiedy ustawił tam krzyż, chorzy zaczęli zdrowieć i nikt więcej nie umarł z powodu zarazy. Uznano to za cud. W dowód wdzięczności wzniesiono na tym miejscu drewnianą kaplicę.

Krzyże przyniesione przez pielgrzymów. Fotografia z serwisu www.grabarka.pl zamieszczona została za zgodą autora. / Fot. Marcin KornilukNajwcześniejsza wzmianka o odbywających się tu uroczystościach religijnych pochodzi z 1858 roku. Oto co zanotował nauczyciel Kwercetus z Drohiczyna: - W dzień Przemienienia Pańskiego spływa kilka tysięcy osłabionych, cierpiących, chorych i zdrowych, nie tylko prawosławnych również katolików i wielu (kto przybywa z prawdziwą wiarą) zostaje uzdrowionych.”

Symbolem Świętej Góry stały się krzyże, które przynoszą pielgrzymi. Są one przeważnie z drewna i mają różną wielkość. Według tradycji powinny zostać zrobione bez użycia gwoździ. Widnieją na nich napisy będące podziękowaniami (np. za uzdrowienie, wyzwolenie z nałogu) albo prośby (o nawrócenie) i modlitwy za tych co umarli. Razem z tymi krzyżami pątnicy niosą do Boga błagania powierzając swoje trudy i cierpienia.

Ci, którzy będą mogli, wrócą tu znów za rok. Na kolanach obejdą cerkiew, obmyją się w wodzie z pobliskiego uzdrawiającego źródła, wezmą udział w spowiedzi i razem z innymi będą się modlić na wzgórzu.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

z takich zakątków...
Siemiatycze, Podlasie....to mojej prababci strony.

Komentarz został ukrytyrozwiń

@Robert01:
Hindusi mają kilkudziesięciomilionowe pielgrzymki... ale nie w Polsce;).

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 21.08.2008 18:06

Widać, że nie tylko katolicy pielgrzymują :)
Powtórzę - brawo Ewo!

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 21.08.2008 10:59

PLUS EWO !!!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.