Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Weź swój krzyż i wyrusz w drogę

Ewa Bo
Ewa Bo
Pielgrzymi. Fotografia z serwisu www.grabarka.pl zamieszczona została za zgodą autora.
Pielgrzymi. Fotografia z serwisu www.grabarka.pl zamieszczona została za zgodą autora. Marcin Korniluk
W dniach 18-19 sierpnia na Świętej Górze Grabarce odbywały się uroczystości religijne wyznawców prawosławia. Kilka tysięcy pielgrzymów przybyło do cerkwi, aby uczestniczyć w Święcie Przemienienia Pańskiego.

Święta Góra Grabarka leży na Podlasiu, pomiędzy Bugiem i Narwią. Jest najważniejszym i najbardziej znanym prawosławnym sanktuarium na terenie Polski.

Wśród miejscowej ludności Święta Góra zasłynęła z cudu, jaki wydarzył się w XVII wieku. Wówczas na Podlasiu szalała epidemia cholery. Jak podają legendy, pewien najstarszy mieszkaniec Siemiatycz doznał wtedy objawienia podczas, którego dowiedział się, że jedynym ratunkiem dla ludzi będzie wędrówka na Świętą Górę. Wraz z innymi osobami przybył na Grabarkę, a kiedy ustawił tam krzyż, chorzy zaczęli zdrowieć i nikt więcej nie umarł z powodu zarazy. Uznano to za cud. W dowód wdzięczności wzniesiono na tym miejscu drewnianą kaplicę.

Najwcześniejsza wzmianka o odbywających się tu uroczystościach religijnych pochodzi z 1858 roku. Oto co zanotował nauczyciel Kwercetus z Drohiczyna: - W dzień Przemienienia Pańskiego spływa kilka tysięcy osłabionych, cierpiących, chorych i zdrowych, nie tylko prawosławnych również katolików i wielu (kto przybywa z prawdziwą wiarą) zostaje uzdrowionych.”

Symbolem Świętej Góry stały się krzyże, które przynoszą pielgrzymi. Są one przeważnie z drewna i mają różną wielkość. Według tradycji powinny zostać zrobione bez użycia gwoździ. Widnieją na nich napisy będące podziękowaniami (np. za uzdrowienie, wyzwolenie z nałogu) albo prośby (o nawrócenie) i modlitwy za tych co umarli. Razem z tymi krzyżami pątnicy niosą do Boga błagania powierzając swoje trudy i cierpienia.

Ci, którzy będą mogli, wrócą tu znów za rok. Na kolanach obejdą cerkiew, obmyją się w wodzie z pobliskiego uzdrawiającego źródła, wezmą udział w spowiedzi i razem z innymi będą się modlić na wzgórzu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto