Facebook Google+ Twitter

„Wezwanie ziemi” - głos z innego wymiaru

"Wezwanie ziemi" to druga część cyklu "Powrót do domu" znanego amerykańskiego pisarza Orsona Scott Carda. Akcja książki rozgrywa się na planecie, na której mieszkańcy mają cechy i emocje ludzkie.

Z pewną obawą podjęłam się recenzji książki w stylu science-fiction, bo właśnie z takich słynie Orson Scott Card. Byłam przekonana, że takie książki czytają mężczyźni lub nastolatki, a nie dojrzałe kobiety z dziećmi. Teraz z satysfakcją będą mogła zaliczyć się do grona nastolatków oraz włączyć się do rozmowy na temat książek Orsona, które do tej pory omijałam.

Oczami kobiety, która gustuje w literaturze "damskiej" (czyli romanse i ballady), „ Wezwanie ziemi” jest książką pełną bohaterów, akcji i wyobraźni. Na początku przerażały mnie imiona (tak niesamowite i trudne do przeczytania jak Vozmuzhalnoy Vozmozhno zwany Moozh), koligacje i stosunki między postaciami - na szczęście na początku książki znajduje się drzewo genealogiczne.

Na planecie, wszystkim steruje Naddusza - komputer. Wszystko jest jakby grą komputerową, w której uczestniczy mnóstwo osób. Na początku poznajemy wydarzenia rozgrywające w Basilice. Młodsza córka Rasy dowiaduje się o tragicznej śmierci swego ojca i sama udaje się na poszukiwanie swojej siostry Kokor, aby jej powiedzieć o tej tragedii.

Kokor bardzo zazdrości starszej siostrze sławy i głosu oraz prowadzi dość luźny styl życia. Do Rasy przychodzi również żołnierz, który wypuścił z miasta Nafai, i prosi ją o ochronę. Ona jednak dochodzi do wniosku, że nie jest w stanie go chronić i wysyła go do Gorayni, z prośbą, żeby pomógł pokonać ich wrogów Potokgavan.

O sytuacji w Basilice dowiaduje się Vozmuzhalnoy Vozmozhno. Chce wykorzystać nadarzającą się sposobność, pomagają mu w tym jego cechy przywódcze. Równocześnie, na pustyni Elemak ma sen, w którym Naddusza zsyła mu wizję żon. Po wysłuchaniu tej historii, ojciec postanawia, mimo grożącego im niebezpieczeństwa, wysłać trzech z synów do Basiliki. Tam odbywają się śluby kilku z ważnych bohaterów, zaś jeden z nich ostatecznie pieczętuje przyszłość miasta.

Planeta jest sterowana przez komputer, ale mimo to mieszkańcy mają ludzkie emocje i odczucia, które w książce są dość zwięźle opisywane. Są też wątki niczym z kryminału, czyli sytuacje z życia na ziemi.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.