Facebook Google+ Twitter

WFF: Pokaz filmu ,,Witajcie w życiu'' Dederki zablokowany

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-10-13 17:05

Pokaz filmu dokumentalnego "Witajcie w życiu" Henryka Dederki na 25. Warszawskim Festiwalu Filmowym został odwołany. Projekcji filmu sprzeciwiła się firma Amway.

Pokazy dokumentu ujawniającego metody działania Amwaya, są blokowane od 12 lat - przez co film stał się jedynym "półkownikiem" w Polsce postkomunistycznej. Jego rozpowszechnianie zostało sądownie zakazane w 1997 roku od razu na etapie wytoczenia procesu przez Amwaya producentowi filmu.

Stefan Laudyn, dyrektor Warszawskiego Festiwalu Filmowego poinformował, że zgody na pokaz filmu nie udzieliła Telewizja Polska, która jest właścicielem praw majątkowych do filmu.

W komunikacie rozesłanym do mediów Stefan Laudyn napisał: "Witajcie w życiu" to "przerażający film o praniu mózgów w korporacji zajmującej się sprzedażą bezpośrednią", "mówiący o istotnym problemie, który dotyczy lub może dotyczyć bardzo wielu polskich obywateli". To film, "który wszyscy powinniśmy zobaczyć" - dodaje dyrektor warszawskiego festiwalu filmowego.

Stefan Laudyn wyraził przekonanie, że "ludzie, którzy w tym filmie wystąpili chwytają się od 12 lat wszelkich sposobów, żeby nie dopuścić do pokazania "Witajcie w życiu". W rozmowie z dziennikarzami Stefan Laudyn określił blokowanie pokazów dokumentu Henryka Dederki jako cenzurę prewencyjną.

Poproszone o komentarz biuro prasowe Telewizji Polskiej odsyła do komunikatu zamieszczonego na portalach internetowych: "TVP była zmuszona odmówić zgody na wyświetlanie filmu na Warszawskim Festiwalu Filmowym ze względu na niezakończone procesy sądowe. Udzielenie takiej zgody mogłoby narazić spółkę na poważne konsekwencje prawne - czytamy w komunikacie TVP.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.