Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

20381 miejsce

White Sands - ocean piasków widziany z pokładu stacji kosmicznej

White Sands National Monuments to amerykański pomnik narodowy. Miejsce mało przyjazne jakimkolwiek przejawom życia. Mordercze różnice temperatur i krajobraz przyprawiający o pomieszanie zmysłów. Jakże niewinnie wyglądające z okien ISS.

White Sands National Monument (USA), zdjęcie wykonane przez członka załogi ISS (Expedition 48) w dn. 20.06.2016 r.; Nikon D4 digital camera, 800 mm lens. / Fot. NASA/ISSBiałe wzgórza rozciągające się we wszystkie strony, wyglądają niczym kopce utworzone przez pługi śnieżne lub masywne góry cukru. W rzeczywistości są największymi wydmami piasku gipsowego na świecie. Obszar pod wspólną nazwą White Sands National Monument jest amerykańskim pomnikiem narodowym, który znajduje się w południowej części Nowego Meksyku.

Podczas ostatniej epoki lodowcowej, topniejący śnieg i lód z gór San Andres (na zachód od wydm) i Sacramento (na wschodzie) wymył minerały ze stoków i zniósł je niżej do zagłębienia, które stało się misą jeziorną dla zbiornika Lake Otero. Kiedy nastąpiło ocieplenie klimatu i odparowanie wody, pozostał basen pełen selenitu (postać kryształów gipsu) i dał początek Alkali Flats. Z biegiem czasu, wiatr rozłamał kryształy do wielkości ziaren piasku budującego wydmy widoczne na mozaikowym zdjęciu. Fotografia została wykonana przez astronautów z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej w dniu 20 czerwca 2016 r.

Onegdaj zapoczątkowane procesy geologiczne trwają nadal. Bogate w gips wody z gór, spływają do zbiornika poniżej, gdzie zostają wysuszone przez gorące słońce pustyni a wiatry rozbijają nowo tworzone kryształy selenitu. Na południowym krańcu pomnika narodowego Stanów Zjednoczonych, przelotne opady powodują kumulację wody w Jeziorze Lucero, która następnie odparuje. Jako że akwen nie posiada ujścia, gips ulega tutaj nagromadzeniu zamiast zostać wyparty i rozpuścić się.

White Sands National Monument, Jezioro Lucero (USA), zdjęcie wykonane przez członka załogi ISS (Expedition 48) w dn. 20.06.2016 r.; Nikon D4 digital camera, 800 mm lens. / Fot. NASA/ISSJuka wyniosła (zw. mydlaną) jest jedną z nielicznych roślin, które rosną na Białych Piaskach. Dostosowała się wzrostem do otoczenia, wyrasta ponad przytłaczające formy. Tubylcy używają korzeni juki do prania odzieży i dywanów. O krok za granicami White Sands National Monument można już napotkać wzgórza zdobne w wiele gatunków kaktusa.

Ilość zwierząt nie jest wiele większa od reprezentantów flory. Obecne przystosowały się do gipsowej pustyni nie gorzej od roślin, niektóre stały się białawe na podobieństwo wydmowych pól. Na przykład gryzoń, którego uczona nazwa brzmi Perognathus apache Merriam (ang. Apache pocket mouse), jest myszką wyróżniającą się wśród podobnych zwierząt lżejszym futerkiem. Posiada umiejętność wysysania wody z nasion i może przetrwać wiele dni o suchym pyszczku. Inny piaskowy wędrowiec jest świerszczem, można spotkać dwa gatunki tego mieszkańca Białych Piasków. Równie unikalna jest ćma, której 40 endemicznych gatunków występuje na terytorium WSNM.

Na północnym krańcu tej scenerii, znajduje się miejsce oznaczone gigantycznym "X". To kosmodrom White Sands Space Harbor. W 1976 roku NASA zaczęła używać jednego pasa startowego w Northrup Strip do szkolenia pilotów promu kosmicznego. Drugi pas został dodany później, a port eksploatowany przez NASA jako zapasowe lądowisko.


źródło: NASA

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.