Facebook Google+ Twitter

WHO wprowadziła piąty stopień zagrożenia pandemicznego

Światowa Organizacja Zdrowia podniosła w środę 29 kwietnia 2009 r. alert epidemiologicznego zagrożenia świńską grypą do piątego stopnia, drugiego w kolejności poziomu w sześciopunktowej skali.

Decyzja ta oznacza, że wszystkie kraje powinny aktywować swoje plany przygotowane na wypadek wystąpienia pandemii grypy. Liczba przypadków zachorowań wzrosła w Wielkiej Brytanii i Hiszpanii. Odnotowano przypadki zachorowań w Niemczech i Austrii. Rządy potwierdziły wystąpienie 148 przypadków świńskiej grypy w 11 krajach. Najwięcej z nich, bo 91, potwierdzono w Stanach Zjednoczonych. Oficjalne dane podają, że siedem przypadków śmiertelnych wystąpiło w Meksyku i jeden w USA. Już ponad 2700 innych pacjentów na całym świecie uważa się za zarażonych wirusem, zwanym naukowo: H1N1.

Fazę piątą charakteryzuje rozprzestrzenienie się wirusa między ludźmi w przynajmniej dwóch krajach regionu, przy czym, co najmniej w jednym występują sygnały świadczące o zagrożeniu pandemią.
Najwyższy poziom zagrożenia występuje w fazie szóstej, kiedy występuje zagrożenie epidemią w chociaż jednym kraju innego regionu.

Śmiertelne przypadki spowodowały wydanie nakazu zamknięcia 35 tys. miejsc publicznych w Meksyku lub ograniczenia ich działania tylko do wydawania posiłków na wynos w celu ograniczenia rozprzestrzeniania się wirusa. Poza tym "regularne życie" w Meksyku odbywa się z maskami. / Fot. PAP/ Grzegorz Michałowski

W USA co najmniej 74 szkoły podstawowe i średnie zostały zamknięte z powodu potwierdzonych albo prawdopodobnych przypadków wystąpienia świńskiej grypy. Z ostrożności zamknięto 30 innych placówek.
Kilka krajów, takich jak Chiny i Rosja, zakazały importu wieprzowiny ze Stanów Zjednoczonych i Meksyku, chociaż choroba nie jest przenoszona przez gotowe jedzenie ani świeże mięso świni. Inne kraje, np. Japonia i Indonezja używają termograficznych urządzeń dla pomiaru temperatury pasażerów przybywających z Meksyku. Egipt podobno rozważa likwidację wszystkich świń, chociaż nie stwierdzono tam żadnych przypadków zachorowań.

Zwykła sezonowa grypa zabija 250 tys. do 500 tys. ludzi każdego roku na całym świecie. Szczepionka przeciw świńskiej grypie opracowana zostanie dopiero za ok. pół roku


Źródło: CNN.com

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (10):

Sortuj komentarze:

Obecnie nie hoduje się zwierząt, a produkuje; do tego tak jak napisał Rotert, karmi się je różnościami. We Francji, jak donosiły media, dodawano do pasz zużyte oleje silnikowe!

Moniko, nie ufam zapewnieniom p. Kopacz i innych oficjeli, że jesteśmy przygotowani - byłoby jak zwykle, niestety.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tempo rozszerzania się zachorowań na świńską grypę wskazuje, że od ogłoszenia przez WHO szóstego stopnia zagrożenia pandemią mogą dzielić nas nawet tylko godziny. Trudno się nie bać i zachować spokój zważywszy na aktualny brak możliwości skutecznego leczenia tej choroby. Artykuł ciekawy i bardzo dla nas ważny.

Komentarz został ukrytyrozwiń

"Świnia" zbliża się do naszych granic! Nie trzeba zaraz wpadać w panikę, ale bagatelizować problemu też nie wolno... Nie uspokajają mnie zapewnienia naszych oficjeli, że niby do odparcia pandemii jesteśmy dobrze przygotowani. Skoro dotychczas stosowane leki są skuteczne tylko w krótkim czasie po zarażeniu, zaś szczepionka będzie dopiero za pół roku, to trudno być spokojną przy czasie inkubacji około 10 dni. Artykuł ciekawy na ważny dla nas wszystkich temat!

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 30.04.2009 12:18

Jedna osoba w USA racja, a w Meksyku 130 to o czymś świadczy.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 30.04.2009 11:15

Jak się nie mylę to są sczepionki na KZM.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zgadzam się z Robertem i daję +, od siebie dodam, że pewnie zanieczyszczenie środowiska też robi swoje, a szczepionki no nie wiem, podobno ta przeciwko kleszczom nie działa, więc...

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 30.04.2009 10:06

+ Moim zdaniem to wynik manipulacji genetycznych oraz ingerencji człowieka, który modyfikuje pokarm dla zwierząt domowych: świń, krów, kur, indyków itd. - dodając do paszy antybiotyki, mączkę ze zmielonych kości zwierząt(!) i inne świństwa, byle tylko więcej, szybciej "produkować" i zbijać "kasę". No i mamy efekty... od ptasiej grypy po "chorobę szalonych krów", a teraz - świńską grypę. Marr

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 30.04.2009 09:48

Dziwne tylko, że w innych krajach leki ludziom nie pomogły :/

Komentarz został ukrytyrozwiń

Leki tak, ale nie szczepionka.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 30.04.2009 09:05

"Szczepionka przeciw świńskiej grypie opracowana zostanie dopiero za ok. pół roku"
Minister zdrowia mówi, że leki już są.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.