Facebook Google+ Twitter

Wiadomość, która zmienia wszystko - o książce Angeli Hunt

W środę, 13 czerwca 2001 roku dochodzi do największej w historii Stanów Zjednoczonych katastrofy lotniczej. Samolot lecący z Nowego Jorku do Tampy na skutek awarii instalacji elektrycznej eksploduje, a jego szczątki spadają do Zatoki Tampa.

Okładka książki Angeli Hunt. / Fot. www.wydawnictwowam.plTak zaczyna się fabuła powieści "Wiadomość. Historia drugiej szansy" Angeli Hunt, jednej z najbardziej poczytnych amerykańskich pisarek nurtu katolickiego, którą wydało właśnie w przekładzie Malwiny Zaremby – Skulimowskiej krakowskie Wydawnictwo WAM (premiera: 15 maja 2014 roku). Zanim jednak boeing linii PanWorld wraz z 261 ofiarami pogrąży się w otmętach zatoki, jeden z pasażerów feralnego lotu 848, zajmujący siedzenie 24 - C zdąży napisać krótką wiadomość i umieścić ją w plastikowym woreczku strunowym.

Po dziesięciu dniach dziwnym zbiegiem okoliczności (a może za sprawą przeznaczenia) owa wiadomość za pośrednictwem Gabrielli Cohen, mieszkającej nad brzegiem Zatoki Tampa, trafia w ręce Peyton MacGruder, dziennikarki miejscowego dziennika Tampa Times, która przeżywa nie najlepszy okres w swoim życiu zawodowym: prowadzona przez nią poradnikowa rubryka "Uzdrowicielka serc" traci czytelników i przełożeni felietonistki zamierzają powierzyć tworzenie rubryki innej dziennikarce. Rozwikłanie tajemnicy niewielkiej karteczki traktuje Peyton jako szansę na odmianę swojej zawodowej sytuacji i szansę na zrobienie ogólnokrajowej kariery. Postanawia ona odnaleźć adresata wiadomości brzmiącej niezwykle lapidarnie: "T, Kocham Cię. Wybaczam Ci wszystko. Tato." Z pomocą asystentki, Mandi Sorenson, znajduje na liście pasażerów lotu 848 nazwiska tych, których dzieci noszą imiona na literę T. Wśród nich znajdą się wielebny Timothy Manning, autorka piosenek Taylor Crowe i prezenter pogody Tanner Ford. Do nich wszystkich dotrze Payton MacGruder, bowiem podświadomie ma przeczucie, iż rozwiązanie tajemnicy wiadomości napisanej w obliczu śmierci ma ogromne znaczenie dla odbiorcy zawartych w niej słów. Nie przeczuwa chyba jednak, że ta wiadomość zmieni też wiele w jej osobistym życiu.

Angela Hunt bardzo umiejętnie buduje napięcie akcji, choć wydaje się to niemożliwe w opowieści rozpoczynającej się katastrofą lotniczą, w której ginie blisko 300 osób. A jednak sposób prowadzenia narracji powoduje, że czytelnik podskórnie wyczuwa, iż ta z pozoru "niewinna" karteczka wywróci życie głównej bohaterki (i nie tylko jej) do góry nogami, będzie swego rodzaju katharsis. Tym bardziej, że kilka przynajmniej postaci w tej powieści nosi w sobie jakąś intrygującą tajemnicę.

Umiejętność konstruowania wciągającej fabuły oraz tworzenia niebanalnych charakterologicznie postaci wzbogacona jest przez Angelę Hunt zgrabnym połączeniem fikcji literackiej z rzeczywistością, głównie tą panującą we współczesnych mediach, gdzie toczy się bezpardonowa walka o odbiorcę, zaś etyka i rzetelność dziennikarska mają znaczenie całkowicie podrzędne. A niejako przy okazji "Wiadomość" skłania do zastanowienia się, jak każdy z nas zachowałby się w sytuacji ostatecznej, takiej jak opisana w utworze Angeli Hunt i co chciałby przekazać swoim najbliższym?

Angela Hunt, Wiadomość. Historia drugiej szansy
Tłumaczenie: Malwina Zaremba - Skulimowska
Wydawnictwo WAM
Kraków 2014

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Beato, gdybym zdradził więcej, mogłoby nie być sensu czytanie tej książki...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Po takiej recenzji mam ochotę przeczytać tę książkę i poznać dalsze losy bohaterki. Szkoda, że tak mało autor zdradził - czuję niedosyt.. :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Sensacyjna akcja, która wciąga w swe szpony! Czego chcieć więcej! A tu jest jeszcze druga szansa, której w życiu nie ma!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.