Facebook Google+ Twitter

Wiadomości24 to nie "spork" Nordwalla

Zobaczyłem dziś w magazynie "Kikimora" pewien designerski wynalazek. I jestem pewien, że w przebudowie Wiadomości24.pl nie chciałbym naśladować takiej koncepcji. Bo spork, czy z polska - łydelec, będący połączeniem łyżki, widelca a nawet noża, to pomysł by zaspokoić wszystkie potrzeby. A potrzeb wszystkich zaspokoić się nie da.

Sporo ostatnio rozmawiamy przy okazji przebudowy naszego serwisu. Czyje potrzeby powinien spełniać, kogo oczekiwania zaspokajać, jak prezentować treść i jakie materiały winien premiować, oraz czy w ogóle jakiekolwiek premie są naszym twórcom potrzebne. Pytamy i odpowiadamy sobie w komentarzach (zachęcam do dyskusji w grupie) na ile jesteśmy dziennikarscy, na ile obywatelscy, na ile informacyjni.

Dla mnie sprawą nadrzędną jest prezentowanie ciekawych informacji. Ważnych, użytecznych, oczywiście - prawdziwych. Szybko podanych, bo wtedy mają szczególną wartość dla odbiorcy, czyli tego, komu my - dziennikarze, twórcy, komentatorzy - służymy. Nie każdy, kto chce się informacją podzielić, chce też spełniać obywatelską misję, jakkolwiek próbować ją definiować. Spójrzmy uważnie - Wiadomości24 de facto są już społecznościowym, a nie - obywatelskim serwisem informacyjnym, choć na szczęście nie zawsze sprawdza się u nas teza, że nie ma już obywateli, są tylko konsumenci...

Jaki z tego wniosek? Na coś trzeba się zdecydować. Będziemy premiowali tych, którzy tworzą najlepsze treści, najchętniej czytane, najwyżej oceniane, i to nie tylko informacyjne; takie, którym inni najczęściej się dzielą. Cel to stworzenie społecznościowego portalu, w którym będą prezentowane uporządkowane treści na każdy temat, o jakim chce się nam pisać, fotografować, nagrywać, jaki chce się nam komentować. Strony główne dla działów, wyodrębnione redakcje, grupujące osoby piszące na jeden temat, rankingi i nagrody dla najlepszych. Kto nie będzie chciał, aby jego teksty brały udział w rankingach, naturalnie, będzie miał taką możliwość. Aktualny jest też pomysł własnych blogów, w których zarejestrowani Autorzy publikować będą już z chwilą wysłania swego materiału.

Już oddajemy w ręce czytelników decyzję o przyznaniu nagrody tygodnia za najlepszy tekst informacyjny. Dziennikarstwo obywatelskie nie jest monolitem, nie jest też odporne na zmiany. Tak samo jak blogi, które zmieniły się radykalnie - z firmowanych nazwiskami offowych stron przekształciły się w spółki tworzące content, dla których nazwisko założyciela jest już tylko(?) marką. Zarabiają pieniądze. Czy to złe, czy raczej - normalne?

A, właśnie, przecież zacząłem od "łydelca" projektu Joachima Nordwalla. Zobaczcie go sami.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (11):

Sortuj komentarze:

Sobotni zanik serwisu nie miał nic wspólnego z przebudową :) To była ordynarna awaria!

Komentarz został ukrytyrozwiń

hi hi znalazłem sobie te linki...
czytam

Komentarz został ukrytyrozwiń

Mogę kilka pytań okolicznościowych?
ktoś zna linka do opisu zmian?
albo do faq wiadomości24?
bo fajnie byłoby mi złapać ideę rożnych elementów
łapek, gwiazdek, stopni dziennikarskich etc...
miło by było być oprowadzonym nieco po okolicznościach wirtualnych i faktycznych
Redakcja jak rozumiem pozostaje ale więcej władzy idzie w ręce czytelników
ja nie wiem czy istnieje coś takiego jak kolegium redaktorów?
jakie kto ma uprawnienia i tak dalej...
samouczek plus wersja testowa (czyli teksty nie trafiają na stronę) z możliwością wcielenia się w rożne stopnie byłaby szczytem marzeń - wtedy człowiek by wiedział czy chce być na wyższym stopniu czy mu może odpowiada mieć niższy (wiedziałby też który jest wyższy a który niższy)
ech no ogólnie byłby wprowadzony elegancko w świat w24
nie chcę za długo więc tyle może na teraz...
pzdr.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zostawić Was na miesiąc samych i odwracacie wszystko do góry nogami...;))) hihihihiii...
"społecznościowy serwis informacyjny" ? nie, nie... to nieporozumienie. Wielkie. (bez reszty.) 'społecznościowe' to takie zabawowe, kumoterskie a przede wszystkim nieprofesjonalne. A przecież ! Tutaj wszyscy mają ambicje być dziennikarzami obywatelskimi, a nie społecznościowymi sprawozdawcami, czy informatorami. Obywatelski, to tylko nie zarabiający na pisaniu. Nic więcej de facto go nie powinno różnić od profesjonalisty.. Nagrody nie są też formą zawodowego zarabiania na życie. Nagroda to uznaniowy sposób docenienia doskonałe wykonanego zadania. Sami sobie przyznawać nagrody? hmmm .... pomysł karkołomny... jak bumcykcyk... plebiscyt, sondaż, to jeszcze rozumiem. Nagrody , jak świat światem, przyznają: sędziowie, jurorzy, kapituła itp formacje... Pozdrawiam. BRK.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Chyba po raz pierwszy zgadzam sie z Damianem! :-)
O tym, który materiał jest wartościowy, powinni decydować profesjonaliści,
czyli redakcja.
Oddanie decyzji DO, stwarza pole dla "kumoterstwa" - w wydaniu wcześniejszym
tzw.TWA .....

Komentarz został ukrytyrozwiń

Oddanie decyzji czytelnikom w przydzielaniu nagrody tygodnia to niezbyt dobry pomysł. Od tego jest redakcja i ona na to powinna mieć wpływ

Komentarz został ukrytyrozwiń

Hmm tak, czy hmm nie? : )

Komentarz został ukrytyrozwiń

Hm....

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 30.09.2011 16:38

dwie recenzje teatralne czekają od wczoraj w moderacji. Może ktoś na nie spojrzeć?

Komentarz został ukrytyrozwiń
Jerzy
  • Jerzy
  • 29.09.2011 21:31

nareszcie ktoś stawia wszystko z powrotem na nogi

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.