Facebook Google+ Twitter

Wiadomości24.pl mają 4 miesiące. Wciąż wiek niemowlęcy?

Ten tekst miał wyglądać inaczej i pojawić się w sobotę 14 października, po czterech miesiącach istnienia gazety internetowej Wiadomości24.pl.

Chciałem podsumować nasz pierwszy - niemowlęcy jeszcze - okres, ale ostatnie wydarzenia na Forum zdopingowały mnie do napisania pewnych rzeczy bardzo wyraźnie

Śladami koreańskiego Ohmynews?fot. własne / Fot. Trudno odmówić racji najaktywniejszym, których wpisy pojawiają się na Forum. Potrzeby zmian,
przyznania kolejnych piór, potrzeby akceptacji i szczególnego traktowania. Mam nieodparte wrażenie, że grupa liderów jest już myślami przy takiej fazie rozwojowej Wiadomości24.pl (np. propozycja powołania oddziałów regionalnych), o jakiej może nawet i myśleliśmy, ale dużo, dużo później. Powiedzmy sobie szczerze: w Polsce nikt tego jeszcze nie robił, więc nie ma nawet modelu biznesowego dla takiej inicjatywy. Koreański Ohmynews ma 6 lat, wersję angielskojęzyczną, a ostatnio rozpoczął podbój japońskiego rynku, rzucając na szalę kilka milionów dolarów. Ma pieniądze z reklam, a jego zasięg (oglądalność), opiniotwórczość jest nieporównywalna z naszą.

We wrześniu strony Wiadomości24.pl oglądało prawie 130 tysięcy internautów. Nie codziennie, przez miesiąc. To zaledwie (ja mówię aż!) 1 procent z 12 do 13 mln internautów w Polsce. I to miesięcznie, a nie dziennie. To nie są złe wyniki (do pierwszej 20. w kategorii „Informacje, publicystyka, media” brakuje nam niewiele :). Niestety, to wciąż niewiele dla potencjalnych reklamodawców.

Ale za to dzięki Wam zawartość naszej gazety wyraźnie różni się od tego co oferują portale internetowe. I wierzę, że to nie koniec. Że każdy nowy rejestrujący się na www.wiadomosci24.pl, będzie przekonany, iż uczestniczy w czymś nowym, innym, oferującym mu pozycję i wpływy, jakiej nie dają czytelnikom, słuchaczom i widzom tradycyjne media.

Każdy jest autorem, wielu będzie redaktorami...fot. własne / Fot. Bo tu każdy występuje w roli autora, współtwórcy, z czasem także redaktora. Bo Media to Wy! Na pewno z czasem depesze PAP, czy materiały z innych agencji spadną na dalekie miejsca. Wspominałem już w innym wpisie, że pracujemy nad nową wersją serwisu, gdzie doniesienia agencyjne znajdą się w oddzielnym okienku, by zrobić miejsce dla materiałów dziennikarzy obywatelskich.

Nie tworzymy jednak miejsca, które ma służyć tylko nam (czytaj grupie kilkudziesięciu najaktywniejszych), takie myślenie nie ma przyszłości biznesowej. Na ponad 1700 zarejestrowanych już osób, prawie 300 napisało co najmniej jeden tekst, a grupa regularnie piszący (ja nazywam ich liderami zmian)
to 40 - 50 osób. To już niezła redakcja. Na tym buduję swój optymizm. I na tym, że przez wiele lat jako redaktor gazety regionalnej redagowałem tysiące tekstów i wiem, że dzieje się tu coś bardzo dobrego. Wiem, że wielu autorów Wiadomości24.pl gdyby chciało, bez kłopotów znajdzie etatową pracę jako dziennikarz. Liczę się więc też, z naturalnymi chyba, „transferami” z gazety obywatelskiej do profesjonalnej redakcji.

Już, już za chwilę (trochę nie nadążamy z przygotowaniem informatycznym; proszę o wybaczenie, że to wciąż teoria; ale np. 2 pióro już pozwala usuwać brzydkie komentarze) pojawią się kolejne przywileje. Trzecie pióro będzie też oznaczać możliwość samodzielnego dodawania do jednego z działów własnych tekstów (pod częściową kontrolą redakcji). A w najbliższych dniach szykujemy niespodziankę. Pierwszy – od czasu przejścia pod koniec czerwca Adam Plony z grona użytkowników do redaktorów – awans z autora na redaktora!

Redaktor jest po to, by Ci pomócNaprawdę my nie wiemy wszystkiego. Nikt nie ma monopolu na prawdę. Ale są tu redaktorzy, którzy pracują nad tym, by każdy tekst zachowywał standardy dziennikarskie, by był zgodny z prawem autorskim (choć to przychodzi niektórym autorom z wielkim trudem). Trochę mi przykro. W niektórych wpisach na Forum wyczuwam np. pretensje, iż reagujemy zbyt opieszale. Mam nadzieję, że Magda w niedawnym wpisie na blogu rzuciła nieco światła na charakter naszej pracy.

fot. własne / Fot. W zarządzaniu zasobami ludzkimi jest mowa o tym, iż w każdej społeczności przychodzi moment, który nazywa się „atakiem na liderów”. Tymi liderami (bo jesteśmy wynagradzani i tym zarządzamy) jesteśmy my. Na szczęście nadchodzi też chwila gdy, jak pisze Oliwia Piotrowska w tekście „Proces grupowy”: - Łagodnie lub burzliwie grupa musi powędrować dalej. Teraz zaczyna się stadium przejściowe, stadium kryzysu. Nie jest już tak różowo...

A kto mówił, że ma być różowo? Nie musi. Ważne, żebyśmy myśleli podobnie i wierzyli sobie.

Na koniec odrobinę optymizmu. Fragment wpisu pod wspomnianym już tekstem Magdy. Beata_B pisze: - Jeśli nie chcemy, żeby ta witryna przypominała śmietnik, musimy się zgodzić na to, że ktoś będzie nad nią czuwał, a co za tym idzie, decydował: kto, gdzie i kiedy. Tego wymaga dbałość o porządek i jakość. Obrażanie się i zżymanie, że "taki świetny tekst napisałam, a był na stronie tylko 30 minut" to chyba nieporozumienie.


Paweł Nowacki
red. naczelny

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (15):

Sortuj komentarze:

sRZphfLKiNEQ
  • sRZphfLKiNEQ
  • 19.02.2012 23:51

pisze:Jezeli chdzoi o zaliczke, zawsze bralem 50% kwoty. Jezeli projekt byl bardzo duzy, wtedy 30% jako zaliczka.Branie zaliczki ma tez efekt psychologiczny zacznie trudniej bedzie wycofac sie drugiej stronie, jezeli w konsekwencji takiego dzialania straci wplacona kwote.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Życze redakcji z całego serca aby miała jak najwiekszą liczbę użytkowników i aby funkcjonowała jak najdłużej. W24 odwiedzam codziennie od samego jej początku i musze przyznać, że znajduje tutaj wszystkie informacje jakich potrzebuje.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ups, Adamie. Kolejny raz zrwacam Ci delikatnie uwagę, że ja się nie OBURZYłAM, tylko zadałam pytanie - "Czy rzeczywiście pisanie na link to zabawa?". Dla mnie PYTANIE nie równa się OBURZENIU :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ważny tekst, ale nie zamierzam go chwalić. Wręcz przeciwnie. Pawle, fakt że nie ma w tym momencie reklam jest jedną z ważniejszych cech odróżniających ten serwis od innych. W tej chwili, po 4 miesiącach, są W24 jakby azylem, chroniącym przed szumem informacyjnym i myślę, że powinniśmy się zastanowić, jakw przyszłości nie tracić tej cechy, zamieszczając jednocześnie reklamy. Wiemy, że mogą być one jak natrętne osy... Ważniejsze pytanie, które się pojawia: oferujesz autorom wizję zdobycia pozycji i wpływów, ale czy nie staną się oni "ukrytą dźwignią biznesu"? Przecież chyba wyobrażasz sobie sytuację, kiedy część ludzi będzie odwiedzać W24 ze względu na konkretnych autorów? Tak jak czytamy w "Polityce" Paradowską, tak czytamy w W24 Zaranka. I teraz precyzyjne pytanie: czy reklamy będą się pojawiać przy tekstach użytkowników po ich otwarciu? Bo wtedy już wyobrażam sobie, że jakiś procent z ich zysku powinien jednak trafiać na konto tego użytkownika. Może to powinno dotyczyć tych, którzy zdobędą 4 czy 5 piór, taki "awans", forma wierszówki, nie wiem. Teraz jest generowana duża energia, bo jest tyle rzeczy dopingujących: zdobywanie piór, nagrody, ludzie piszą bez wynagrodzeń i piszą - jak można zauważyć - coraz lepiej i ciekawiej. Ale kiedy serwis zacznie zarabiać, to zaczniemy sobie z pewnością (my, autorzy) zadawać pytanie: czy powinien zarabiać tylko na siebie? Nie jest nigdzie powiedziane, że dziennikarstwo obywatelskie = dziennikarstwo za darmo. Chodzi raczej o to, że dziennikarz obywatelski to człowiek, który współtworzy media pzoostając poza relacją pracodawca - zatrudniony. Taki wolny strzelec. Dlatego transfer autora do redakcji będzie oznaczał chyba wzięcie w nawias drugiego czlonu tego zwrotu? A zatem podsumujmy: 1. Jakie to mogą być reklamy, na jakich zasadach? 2. Zysk z reklam - na jakie cele? 3. Transfery autorów do redakcji - na jakich zasadach; czy będą pracować "z domu"? 4. Dziennikarz obywatelski: piszący za darmo, czy nie na darmo; opiniotwórczy czy wytwórczy?

Skoro już zadałem tyle trudnych pytań, to jeszcze jedno: Ewa oburzyła się swego czasu, że "Gazeta nazwała dziennikarstwo obywatelskie zabawą". A na stronie http://kataloog.info/wizytowka-wiadomosci24-twoje-wiadomosci,16772.html jest wizytówka W24 i zdanie: "u nas możesz bawić się w dziennikarstwo". To jak jest z tym dziennikarstwem obywatelskim?

Na koniec chcę powiedzieć, że szanuję baaardzo Waszą, Redakcji, pracę. Zwłaszcza po spotkaniu z Agatą i Adamem we Wroclawiu. Oni piszą o tym, co się dzieje wokół i teraz - to robi wrażenie! Może powinniście tylko mniej czasu wisieć na Skype'ie:)))

Komentarz został ukrytyrozwiń

no to sto lat... może jakaś wirtualna impreza z tej okazji :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

4 miesiące. Szybko mija ten czas. Jest chyba nieźle, mam nadzieję, że będzie jeszcze lepiej. Pozdrawiam!

Komentarz został ukrytyrozwiń

wszystkiego najlepszego!

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • x x
  • 13.10.2006 22:09

Na wstępie daje plusika za tekst, żeby nie wyszło, iż się czepiam :-] Widzę, że moje i nie tylko kilka mocniejszych słów skłoniło redakcję do refleksji ;-) "(...)np. propozycja powołania oddziałów regionalnych), o jakiej może nawet i myśleliśmy, ale dużo, dużo później" - to dobrze, że nawet w dalekich planach mieliście to nauwadze. Oddziały regionalne to dobry krok w kierunku stworzenia serwisu opiniotwórczo-informacyjnego ;-) Reklamy... Hmmm to rzeczywiście sposób ja jakieś fundusze, które mogłby być przeznaczone na rozwój... Może jakieś małe bloki/tabele reklamowe? :-] Co do tak przeze mnie przywoływanego redaktora wśród "obywatelskich" to nie mogę się już doczekać ;-) Mam kilka swoich typów i jestem ciekaw czy wsród nich jest nowy członek zespołu :-] Tak samo czekam na przyznanie kolejnych piórek ;-) Tymczasem W24 życze kolejnych 4 miesięcy a potem 4 lat :-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

tylko miesięcy??ja tu czekam na urodziny! Sto lat! :)

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 13.10.2006 21:28

Przeczytałem i w sumie na chwilę obecną odpowiedziałeś Pawle na wszystkie moje nie wypowiedziane pytania :-) No i pozostaje nam życzyć kolejnych 4 tak owocnych miesięcy i bardzooo szerokiegooo rozwoju :-) Pozdrawiam!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.