Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

6719 miejsce

Wiadomości24.pl na dachu kościoła św. Katarzyny w Gdańsku

W Gdańsku trwa odbudowa kościoła św. Katarzyny, którego dach spłonął w maju ubiegłego roku. Niemal dziesięć miesięcy po tragedii Wiadomości24.pl miały okazję przyjrzeć się postępowi robót.

Dachy nad prezbiterium / Fot. Ewa KowalskaŻywot patronki kładzie cień na losy świątyni

Życie opiekunki pierwszego parafialnego kościoła w Gdańsku, św. Katarzyny Aleksandryjskiej, nie należało do łatwych. Za krzewienie wiary chrześcijańskiej była nieustannie preśladowana, a w końcu skazana na śmierć, poprzedzoną okrutnymi torturami. Tragiczne życie osiemnastoletniej męczennicy zakończył ostatecznie kat, ścinając jej głowę.

Losy świątyni w Gdańsku, noszącej jej imię również były dramatyczne. Wspaniałą, gotycką bryłę kościoła, z bogatym wystrojem, zajęły na początku XIX wieku wojska napoleońskie, urządzając w niej wozownię i warsztaty kołodziejskie. Sto lat później, w wyniku uderzenia piorunu spłonął siedemnastowieczny hełm, autorstwa Jakuba van den Blocka, a wraz z nim carillon. Zespół dzwonów, który rok później zostałKonstrukcja dachu nad prezbiterium / Fot. Ewa Kowalska zrekonstruowany, pożegnał się w 1942 r. z Gdańskiem i został wywieziony do Niemiec, skąd nigdy już nie wrócił do ojczyzny. W wyniku działań wojennych runęła część sklepień i ponownie spłonął odtworzony hełm, a potężny podmuch wiatru w 1953 r. dokonał dalszych zniszczeń.

Nie igraj z Katarzyną

Zniszczona konstrukcja dachu nawy głównej /Fot. Ewa Kowalska3 lipca 2005 r., dokładnie w setną rocznicę pożaru wieży kościoła, Muzeum Historyczne Miasta Gdańska we współpracy ze Strażą Pożarną, przygotowało inscenizację odtwarzającą wydarzenia sprzed wieku. Pokazowa akcja strażaków przyciągnęła tłumy gdańszczan i turystów, zaciekawionych dymem unoszącym się z „Katarzynki”.
Rok później, 22 maja 2006 r., na dachu świątyni pokazały się jęzory oginia. Prawdziwego ognia, który strawił cały dach, szczęśliwie oszczędzając wieżę. Zebrani wokół matrony loci ludzie płakali.  

Kolejny zryw w Gdańsku

Natychmiast po tragedii powołany został Społeczny Komitet Odbudowy Kościoła św. Katarzyny. Na utworzone specjalne konto zaczęły napływać pierwsze pieniądze. Pod hasłem „Odbudujmy razem kościół św.Osamotniona wieża Katarzyny” podpisywali się wszyscy - mieszkańcy, przedsiębiorstwa, politycy, księża. Dwa miesiące po tragedii rozpoczęło się odgruzowywanie świątyni, powstał wstępny kosztorys odbudowy w latach 2006 – 2009 r., opiewający na 20 mln zł. W lipcu odbyła się w kruchcie kościoła pierwsza msza św., a jesienią zamontowany został prowizoryczny dach, zabezpieczający świątynię przed opadami.

Dziesięć miesięcy później

Widok na ul. Podmłyńską / Fot. Ewa Kowalska12 marca nad miastem znowu popłynęła muzyka. Ocalały carillon, złożony z 49 dzwonów, oznajmił światu, że nie umarł. Po próbnym uruchomieniu ponownie zamilkł, ale dał gdańszczanom nadzieję, że po zakończeniu remontu kościoła, ponownie powróci do swoich codziennych obowiązków.

Tymczasem trwa odbudowa dachów świątyni. Bryła kościoła była, przed pożarem, przykryta   wielkim dachem nad nawą główną i trzema mniejszymi nad prezbiterium, zamkniętymi od wschodu późnogotyckimi szczytami. Obecnie trwa kładzenie dachówek nad prezbiterium, a nawa główna została prowizorycznie pokryta blachą. Góruje nad nią stara konstrukcja dachu, która ze względu na utratę swoich właściwości, będzie musiała być wymieniona.Mały otwór z prawej strony - wyjście z dachu / Fot. Ewa Kowalska

- Wśród konserwatorów zabytków szerzy się opinia, że tragedia, która przydarzyła się „Katarzynce”, może odwrócić się na korzyść kościoła. – Czy zgadza się pan z tą opinią? - pytamy inspektora nadzoru budowlanego, inż. Bogdana Kuleszę
- Podczas powojennej odbudowy kościoła, konstrukcje dachów były zaprojektowane i wykonane na pięć lat. Ojcowie karmelici, właściciele obiektu, przez ponad trzydzieści lat nie zgromadzili środków potrzebnych do postawienia Kaplica, w której odbywają się msze święte /Fot. Ewa Kowalskaporządnego dachu. Teraz nadarza się ku temu okazja, oczywiście przy założeniu, że spełnione zostaną wszystkie złożone obietnice.


Czy rzeczywiście zostaną spełnione? Politechnika Gdańska, Biblioteka Gdańska PAN, Muzeum Historyczne Miasta Gdańska, ojcowie karmelici i Zarząd Miasta Gdańska ufają, że funduszy na odbudowę nie zabraknie. Przy okazji odbudowy podpisali bowiem deklarację współpracy, mającą na celu powołanie w nowobudowanym poddaszuWnętrze kościoła / Fot. Ewa Kowalska muzeum Heweliusza.

Pozostaje też mieć nadzieję, że wojewódzki konserwator zabytków wyda zgodę na przekształcenie części kościoła w funkcję muzealną i na ponowne udostępnienie turystom punktu widokowego na wieży, a to akurat jest opatrzone ogromnym znakiem zapytania. Może się zdarzyć, że nie będzie już można podziwiać miasta spod hełmu „Katarzynki”. Tymczasem można się modlić w kaplicy pod wieżą, ale reszta kościoła jest niestety zamknięta.

Wspomnienie z 22 maja 2006 r. http://www.wiadomosci24.pl/artykul/pozar_katarzynki_w_gdansku_fotogaleria_6474.html

 

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Ewo, a nie bałaś się tak skakać po tym dachu?
Trzymam kciuki za pozytywna decyzje konserwatora. Przyjadę latem, sprawdzić jak idą prace...
:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

"+" ! Ewo, byłam w sierpniu ub.roku w "Katarzynie"; widok nie napawał optymizmem. Weszłam do kruchty, udostępniona juz była kaplica; cieszę się, że prace trwają i , że mogłam dorzucić grosz na ten cel. Kościół zrobił ogromne wrażenie na Włochach, z którymi byłam w Gdańsku, bo to przecież architektura zupełnie w innym stylu!

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 16.03.2007 13:04

Ciekawie opowiedziana historia. Szkoda, ze zawwsze, kiedy bylem w Gdansku, przelatywalem przezen, jak wiatr i kosciola nie widzialem. No, ale moze kiedys sie uda go zobaczyc. I to z nowym, lepszym dachem.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.