Facebook Google+ Twitter

Wiadomości24.pl na żywo ze szczytu Unii Europejskiej w Brukseli

Prawie 2000 dziennikarzy, wielki gwar, ruch, natłok informacji. A wśród nich jedyny prawdopodobnie dziennikarz obywatelski Europy, a na pewno z Polski - Marcin Nowak, który pisze o kulisach szczytu. Wiadomości24.pl na równi z Reutersem lub "Die Welt" nadają informacje z Brukseli!

Dawniej hall, dziś gigantyczny pressroom. / Fot. Marcin NowakOkoło 2000 dziennikarzy pracuje przy obsłudze szczytu Unii Europejskiej w Brukseli. Do dyspozycji pracowników wszelkich mediów, również tych elektronicznych, są pomieszczenia biurowe instytucji europejskich, piwnice oraz – uwaga – na olbrzymi pressroom przerobiono hall główny budynku Rady Europejskiej! Obecnie przy komputerach pracuje tutaj około 1000 dziennikarzy. Sala jest zapełniona, panuje wielki gwar. Obrady trwają, a w Brukseli wietrznie... / Fot. Marcin NowakRezerwacje miejsc odbyły się już kilka tygodni temu.
Proszę o pomoc w biurze obsługi prasy. Zostaję oddelegowany do pomieszczenia piwnicznego, gdzie jak się okazuje pracuje już kilkuset dziennikarzy. Znajduję wolne miejsce pomiędzy korespondentem gazety "Frankfurter Allgemeine Zeitung" a dziennikarzem Radio de France…

Na zewnątrz kilkadziesiąt wozów telewizyjnych i radiowych na bieżąco relacjonujących przebieg spotkania oraz nadaje relacje na żywo. Przed głównym wejściem, co kilka minut, korespondencji nagrywają relację wideo do programów informacyjnych swoich stacji. Co chwila w drzwiach głównych pojawiają się politycy uczestniczący w obradach szczytu i negocjacjach międzyrządowych. Słychać kilkanaście różnych języków.

Korespondent Wiadomości24.pl przy pracy. / Fot. Marcin NowakJako wysłannik naszej internetowej gazety jestem prawdopodobnie jedynym dziennikarzem obywatelskim w tym gronie, a na pewno jedynym z Polski. Wokół mnie w pocie pracują czoła dziennikarze różnych agencji prasowych. Naprzeciwko boks zajmuje przedstawiciel Reutersa, właściwie jeden z przedstawicieli, gdyż Reuters wysłał do obsługi szczytu aż kilkunastu dziennikarzy, operatorów i dźwiękowców. Obok stoją ogromne telebimy, gdzie jednocześnie wyświetlanych jest osiem kanałów informacyjnych z całego świata, w tym specjalny info-kanał dla dziennikarzy.

Każdy dziennikarz ma przygotowany specjalny boks, jeśli jest dziennikarzem radiowym lub telewizyjnym to kabinę, gdzie znajduje się dostęp do wszystkich mediów i w której można spokojnie "przeżyć" dwa dni. Dziennikarze prasowi dostają stanowiska około metr na metr powierzchni, gdzie mają do dyspozycji służbowy telefon, modem kablowy lub sieć radiową wi-fi. Aby żurnalista żurnalistę nie "podsiadł" każdy nakleja na blat stołu ogromną kartkę z imieniem i nazwiskiem oraz nazwą medium. I teraz może spokojnie udać się na wywiad lub konferencję prasową. Stukot klawiatury jednak jest zapewniony bez przerwy. Dziennikarze naturalnie płynnie zmieniają się obowiązkami...

Trafiam na operatorów stacji TVN24. Informują mnie o briefingu i o nowych dokumentach dla dziennikarzy. Już jest oficjalne nowe press release kanclerz Angeli Merkel! Teraz wypada szybko skoczyć do dziennikarskiego bufetu Bufet dziennikarski. / Fot. Marcin Nowakpo rogalik croissant (pyszny!) i trochę wody, poszukać sprawozdań i wrócić na stanowisko, by nadać relację dla Wiadomości24.pl. Dziennikarze dostają firmowe torby ze szczytu. Każdy dostaje też firmowy krawat w kolorze logo prezydencji niemieckiej - jasnoniebieskim.
– Nie założę tego, to jest "obciachowe"! – oświadcza głośno korespondent gazety "Stuttgarter Zeitung".

Niewątpliwie znamienne jest to, że jestem traktowany jak najnormalniejszy dziennikarz. Wiadomości24.pl to dziś takie samo medium jak Reuters czy "l'Observer". Media to my! Jak się okazuje, nawet w Brukseli!

Czytaj także:
Szczyt w Brukseli. Polacy walczą o pierwiastkowy system głosowania

Galeria zdjeć: zobacz szczyt Unii Europejskiej od środka!

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (24):

Sortuj komentarze:

No i oczywiście +

Komentarz został ukrytyrozwiń

Marcinie to wszystko świadczy o tym że jesteś nam potrzebny

Komentarz został ukrytyrozwiń

kapitalna sprawa...czekamy na foto w krawacie;P +

Komentarz został ukrytyrozwiń

Co wy tacy mili? Dziękuje ciepło wszystkim ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Marcinie, z południowej Polski :-))
Kasiu, ubrać coś to południowopolski regionalizm, w standardowej polszczyźnie części odzieży należy WŁOŻYĆ. Słowo „założyć” słowniki poprawnej polszczyzny oceniają jako błąd.

Może warto wziąć pod uwagę fakt, że jest moda na regionalizmy, „małe ojczyzny”. :-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Krawatu się nie ubiera? A zakłada, na szyję. Nieprawdaż :P ?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wszystko piekne, ale powinno byc "Nie zalożę tego...", a nie "Nie ubiorę tego" To jest arttykul, a nie jezyk potoczny. Koniecznie to popraw!!! Dbajmy o polszczyznę!

Komentarz został ukrytyrozwiń

(+) Wieeeeeelki Plus....Super ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

PLUS! Marcinie, obiecaj, że nas nie porzucisz. :-))

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 22.06.2007 15:43

Wielki, Wielki i jeszzcze raz Wielki +

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.