Facebook Google+ Twitter

Wiadomości24.pl patronem "Tak tu cicho o zmierzchu" na DVD

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2008-06-06 17:50

Film na podstawie powieści Borysa Wasiljewa „A zori zdzieś tichije” (1972). Gdzieś w zapomnianej Karelii, przy granicy z Finlandią niewielki oddział pilnuje stacji artylerii przeciwlotniczej. Zmęczony swoimi wiecznie pijanymi żołnierzami kapral Waskow prosi o wymianę regimentu.

Opakowanie płyty DVD filmu. / Fot. materiały prasoweDostaje pięć nastoletnich ochotniczek, które owszem nie piją, ale daleko im do idealnych żołnierzy. Kobiety drażnią się z Waskowem, wystawiając na próbę jego surowy charakter służbisty. Oddział i jego dowódca jednoczą się dopiero wobec wojny, która przybywa do bazy karelskiej wraz z dwoma wypatrzonymi w lesie niemieckimi spadochroniarzami. Wkrótce okazuje się, że Niemcy są znacznie liczniejsi, a do tego świetnie wyszkoleni i uzbrojeni. Oddział Waskowa przystępuje do skazanej na porażkę walki.

Żadna z kobiet nie jest maszyną do zabijania, dlatego ich strategia bazuje na podstępie. Waskow i jego artylerzystki muszę opóźnić i zdezorientować wroga, by dać czas dowództwu na działanie. Piękna i odważna Żenja, jedyna ocalała z masakry, Rita - młoda owdowiała matka, nieśmiała Gala - wychowana w sierocińcu, Liza – marzycielska córka leśniczego i tłumaczka Sonja, która drży o swą żydowską rodzinę w Mińsku. Czy któraś z nich przeżyje?

Niezwykły liryczny klimat, tragiczna i pełna prawdy wojenna historia oraz znakomite portrety kobiece zaowocowały nominacją filmu do Oscara w 1973 roku.

Z punktu widzenia dziewczyn - fragment eseju Tomasza Jopkiewicza

„Co w „Tak tu cicho o zmierzchu” uwiodło widownię? Z pewnością kilka rzeczy. Po pierwsze: sprawna i zwarta narracja, jak słusznie kilkakrotnie zauważono, mająca w sobie „coś z poetyki westernu”.
Ten dwuseryjny film trwał łącznie ponad trzy godziny, ale nie było w nim zbyt wiele, charakterystycznej dla radzieckiej produkcji, rozlewności. Nie popełniono częstego w podobnych produkcjach błędu, polegającego na łączeniu podszytego częstokroć fałszem liryzmu z rozbudowanymi ideologicznymi dywagacjami.

Owszem zdarzało się tu, i jedno, i drugie, ale zarówno obrazy surowej przyrody jak i patriotyczne deklaracje zostały zręcznie na ogół wplecione w pewnie posuwającą się naprzód akcję. Po drugie: zwłaszcza w pierwszej części filmu doskonale rozegrano kontrast płci. Młode żołnierki są pełne życia, wręcz uwodzicielskie i zalotne. Co wprawia Waskowa w konfuzję, bo nie ulega wątpliwości, że o jego względy zabiegają zarówno opiekuńcza gospodyni, jak i Bryczkina. Z kolei postać Żeni, wręcz demonstracyjnie okazującej swój seksapil, traktowana jest z wyrozumiałością, tak jak i jej romans z żonatym pułkownikiem. Zasady socjalistycznej moralności nie były tu zatem przestrzegane.”

Wiadomości24.pl są patronem wydania DVD filmu.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Bardzo się cieszę, że mój ulubiony serwis patronuje kolejnemu wartościowemu przedsięwzięciu. Pochodzę z pokolenia, gdy przymusowo prowadzano nas, uczniów, do kina na Dni Filmu Radzieckiego. Wartość tego filmu i paru innych radzieckich doceniłem dopiero po latach. Polecam wszystkim.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.