Facebook Google+ Twitter

Wiadomości24.pl - portal czy serwis?

„Dzień dobry, mówi ... , dziennikarz... ”, no właśnie – dziennikarz czego? Na naszym forum toczyła się ostatnio dyskusja, jak powinniśmy nazywać Wiadomości24.pl. Czy jest to portal, czy może serwis internetowy?

 / Fot. W24.plZ pozoru mało istotna kwestia. Jednak gdy spojrzeć, ile razy przedstawiamy się rozmówcom i mówimy, z jakiej redakcji jesteśmy... Z Wiadomości24.pl, to jasne. Ale czy jest to portal internetowy? Serwis informacyjny? Gazeta internetowa? A może coś jeszcze innego? Nawet w informacji prasowej grupy Polskapresse z czerwca 2006 r., mówiącej o powstaniu Wiadomości24.pl, występują wszystkie trzy wyrażenia.

W praktyce wiele osób używa nazw „serwis” i „portal” zamiennie, co – jak się okazuje – jest nie do końca poprawne. Warto mieć to na uwadze, by w przyszłości nie mylić rozmówców. Szczególnie jeśli przyjdzie nam rozmawiać z ludźmi specjalizującymi się w zagadnieniach internetowych, dla których różnica między tymi dwoma pojęciami to absolutna podstawa.

- Osobiście nazwałbym Wiadomości24.pl serwisem informacyjnym – mówi Bartosz Soitz, administrator serwisu WebPC.pl, specjalizującego się w zagadnieniach tworzenia i prowadzenia stron internetowych. – Portal powinien posiadać dodatkowe usługi, np. pocztę e-mail – dodaje. Zaznacza jednak, że spotkał się również z innymi interpretacjami tych dwóch pojęć.

Podobnego zdania jest sam redaktor naczelny Wiadomości24.pl, Paweł Nowacki. – Używamy określenia „serwis”. Coraz rzadziej mówimy natomiast o „gazecie internetowej”, bo perspektyw na wersję papierową nie widać – dodaje żartobliwie.

Z pomocą przychodzi też Wikipedia. Popatrzmy:

 / Fot. W24.plSerwis internetowy - rodzaj serwisu informacyjnego, dla którego nośnikiem jest Internet. Serwisy poza treścią statyczną posiadają często sekcję wiadomości, oraz możliwość logowania się i zapamiętywania preferencji odbiorców w celu dostosowania treści do indywidualnych upodobań. Serwis może posiadać obiekty interaktywne np. formularze, przyciski. Serwisy mogą być tematyczne (poświęcone jednemu zagadnieniu), lub ogólne (zajmujące się kilkoma lub więcej tematami).

Portal internetowy – internetowy serwis informacyjny poszerzony o różnorodne usługi internetowe, dostępny z jednego adresu internetowego. W intencji twórców, ma to zachęcać użytkowników do ustawienia adresu portalu jako strony startowej w przeglądarce www i traktowania go jako bramy do Internetu. (...) Jako przykładową treść portalu można podać: dział aktualnych wiadomości, prognoza pogody, katalog stron WWW, czat, forum dyskusyjne oraz mechanizmy wyszukiwania informacji w nim samym lub w zewnętrznych zasobach Internetu (wyszukiwarki internetowe).

Wiele osób nie ma zapewne nic przeciwko ustawianiu Wiadomości24.pl jako strony startowej :) Nie ulega jednak wątpliwości, że Wiadomościom24.pl bliżej do definicji serwisu internetowego, a nie portalu. Trudno zaprzeczyć, że dominującą zawartość stanowią treści informacyjne – choć oczywiście i od tego są wyjątki (np. forum albo opcja znajomych, które można by potraktować jako „dodatkowe usługi” charakterystyczne dla portalu).

Możemy więc śmiało powiedzieć, że jesteśmy dziennikarzami serwisu internetowego Wiadomości24.pl. Zresztą chyba właśnie ta wersja najlepiej brzmi, zarówno dla eksperta, jak i przypadkowego rozmówcy.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (7):

Sortuj komentarze:

Ja tam mówię, że dzwonie z gazety internetowej. To jakoś nakierowuje rozmówce, że nie jest to jakiś tam serwis pana krzaka, a gazeta.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 10.04.2009 18:46

Internetowy
Serwis
Informacyjny
link

To tez brzmi nieźle :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nazewnictwo a jeszcze dokładne "to takie cuś" że nie każdy może się zdecydować.
Może niech będzie -serwis (bez zastawy :))) internetowy link

Komentarz został ukrytyrozwiń

+ za temat, a i za rozwinięcie tematu:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jest jeszcze wortal, czyli portal tematyczny - jeśli już pójdziemy w tym kierunku. Jednak jak sam zauważyłeś portal jest określeniem znacznie szerszym i byłby raczej na wyrost. Osobiście jestem za internetowym serwisem informacyjnym, co wydaje się najbardziej naturalnym określeniem. Też zetknąłem się z tym problemem, kiedy dziennikarze tvn24 przedstawiając mój materiał, jako źródło pochodzenia podali portal informacyjny, no ale to wynikało raczej z ich własnej terminologii:)

Nie widzę też związku między wdzięczną i czytelną etykietką gazety internetowej, a ewentualnym wydaniem papierowym;-) Choć papierowe gazety, tak jak książki, pewnie szybko nie znikną, to przyszłość mediów jest w wydaniach elektronicznych, których forma będzie tylko doskonalona.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Seweryn to jeden z moich ulubionych dziennikarzy SERWISU link :) (+)

Komentarz został ukrytyrozwiń

OK, w taki razie, zmieniam w mojej stopce mailowej "Gazetę...", na "serwis...". :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.