Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

30676 miejsce

Wiadomości24.pl rozmawiają ze starostą powiatu sieradzkiego

Współautorzy: Zbigniew Nastarowicz

Ostatnio w powiecie sieradzkim dzieje się wiele istotnych dla mieszkańców spraw. Jedną z nich jest likwidacja Powiatowego Ośrodka Kultury w Sieradzu. W związku z tym, postanowiliśmy porozmawiać ze starostą sieradzkim, Dariuszem Olejnikiem.

Panie starosto, jakie zadania, zrealizowane w ubiegłym roku, ocenia pan jako sukces?
Starosta podczas wywiadu. / Fot. Piotr Andrzejak- Trudno tu mówić o jakimś spektakularnym sukcesie, ale wiele spraw udało się pomyślnie załatwić. Dzięki poczynionym w starostwie inwestycjom znaczącej poprawie uległa jakość obsługi interesantów, zwłaszcza Wydziału Komunikacji. Mam nadzieję, że definitywnie skończą się problemy w tym zakresie.
W minionym roku znacznie poprawił się stan wielu podległych starostwu placówek. Wymienię tu choćby remont budynków z Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr.1 w Sieradzu, budowę oczyszczalni ścieków w Domu Dziecka w Rafałówce czy inwestycję dokonaną w Domu Pomocy Społecznej w Biskupicach.
Udało się zmodernizować skrzyżowanie ulic Warckiej i Żwirki i Wigury, udało się też wyremontować odcinek ulicy Reymonta oraz przebudowę ulicy Deczyńskiego w Warcie. Dokonano też remontów sześciu obiektów mostowych, przebudowano trzy przepusty, wymiany nawierzchni chodników w kilku miejscowościach. Wobec ogromu potrzeb w zakresie drogownictwa dorobek ten nie wydaje się może imponujący, niemniej ma on istotne znaczenie dla poprawy bezpieczeństwa ruchu w powiecie.
Trzeba pamiętać, że rok 2007 był dla nas rokiem bez funduszy unijnych - długotrwałe procedury związane z uruchomieniem Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego uniemożliwiły ubieganie się o środki w ubiegłym roku. Jesteśmy przygotowani do złożenia stosownych wniosków natychmiast po ogłoszeniu konkursu. Warto też wspomnieć, że Powiat Sieradzki jest partnerem w dwóch wielkich projektach, które będą realizowane w ramach Indykatywnego Planu Inwestycyjnego RPO WŁ: "Zagospodarowanie turystyczne rzeki Warty i zbiornika Jeziorsko" oraz "Od elekcji królów Polski do epoki internetu - sieradzka starówka historycznym i kulturowym dziedzictwem regionu".

Inne sukcesy w 2007 roku?
- Starostwo uzyskało certyfikat "Bezpieczny urząd". W rankingu powiatów, prowadzonym przez Związek Powiatów Polskich, wśród zajęliśmy 12 miejsce (na 379 powiatów), a w rankingu energii odnawialnej - energia biomasy 5 miejsce.

A porażki?
- No cóż, nie wszystko udało się załatwić zgodnie ze społecznymi oczekiwaniami. I pod tym względem za porażkę można byłoby uznać likwidację Powiatowego Ośrodka Kultury w Sieradzu. Jednak w obliczu wyższej konieczności czasem trzeba podjąć decyzję trudną i niepopularną - utrzymywanie tej placówki wbrew twardej, ekonomicznej logice, nie służyło sieradzkiej kulturze. Budżet powiatu nie był w stanie podołać obciążeniom, związanym z finansowaniem czterech instytucji kultury.

Jaki zadania stoją przed starostwem w 2008 roku?
Starosta sieradzki podczas pracy. / Fot. Piotr Andrzejak- Wśród największych zadań inwestycyjnych wymienię choćby przebudowę skrzyżowania Alei Grunwaldzkiej i ulicy Armii Krajowej. Planowana jest także rozbudowa drogi powiatowej Brzeźno - skrzyżowanie Czartoria-Godynice, przebudowa ulicy Łokietka w Sieradzu oraz termomodernizacja budynku Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Sieradzu - realizacja tych zadań uzależniona jest jednak od pozyskania środków z funduszy unijnych. Ogółem przygotowujemy 7 wniosków inwestycyjnych do RPO WŁ i niecierpliwie oczekujemy ogłoszenia konkursu.
Oczywiście, poza tym, starostwo na bieżąco wykonywać będzie wszystkie zadania, do których jest zobowiązane na mocy ustawy o samorządzie powiatowym. Podejmować też będziemy starania, aby jakość obsługi interesantów była na coraz wyższym poziomie. W tym celu wkrótce uruchomiony zostanie w urzędzie punkt obsługi petenta.

Ponieważ został zlikwidowany POK w Sieradzu więc proszę aby pan się ustosunkował co do kwestii dalszego istnienia zespołu pieśni i tańce "Sieradzanie"
- Zapewniam, że zespół będzie istniał. Moja propozycja to chciałbym aby miasto współfinansowało lub całkiem przejęło pieczę nad zespołem. Zespół powinien istnieć w niezmienionej formie. Jeżeli miasto nie przejmie opieki nad zespołem to zostanie on w powiecie i będzie przypisany do Muzeum Okręgowego w Sieradzu. Zrobię wszystko aby "Sieradzanie" istnieli jako zespół folklorystyczny.

Cele starostwa już znamy teraz chcieli byśmy poznać cele pańskie jako zwykłego mieszkańca miasta?
- Nie wiem czy uda mi się wszystkie moje cele zrealizować lecz prywatnie - chciałbym dokończyć remont mojego domu. Myślę, że uda mi się chociaż na tydzień wyjechać w góry, w Beskidy, gdyż są to moje ulubione regiony. Nic więcej raczej, przy moim domowym budżecie, nie mogę sobie zakładać, może na przyszły rok jakieś wycieczki zagraniczne, ale zobaczymy.

Bardzo dziękujemy za rozmowę

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.