Wiadomości24.pl wybiorą najlepszego polskiego sportowca 2008 roku

Łukasz Wolski
Wspólne zdjęcie laureatów konkursu Przeglądu Sportowego i TVP
Wspólne zdjęcie laureatów konkursu Przeglądu Sportowego i TVP AKPA
Czas podsumowań i komentarzy, opisujących wydarzenia minionego roku. W 2008 roku mieliśmy wiele emocji, wzruszeń i oczywiście porażek. Pora wybrać osobę, która - naszym zdaniem - zasłużyła na miano najlepszego polskiego sportowca.

W plebiscycie serwisu Wiadomości24.pl udział bierze 20 sportowców, którzy naszym zdaniem, najbardziej zasłużyli na to miano. Głosowanie jest niezwykle proste - wystarczy wskazać swojego faworyta w sondzie, która znajduje się w tym materiale. Głosowanie trwa aż do poniedziałku 19 stycznia, do godz. 20.00.

Oto lista 20 kandydatów:

Leszek Blanik, gimnastyka sportowa
Do olimpijskiej rywalizacji w skoku przez konia przystępował jako faworyt, mistrz świata z 2007 r. W Pekinie nie zawiódł, zdobywając złoty medal i zostając pierwszym mistrzem olimpijskim w historii polskiej gimnastyki. Nieco wcześniej, w maju, wywalczył dodatkowo tytuł mistrza Europy.

Konrad Wasielewski, Marek Kolbowicz, Michał Jeliński i Adam Korol, wioślarstwo
Polska czwórka podwójna potwierdziła swój prymat na świecie, zdobywając złoty medal na igrzyskach olimpijskich w Pekinie. Wioślarze odnieśli też kilka zwycięstw w zawodach Pucharu Świata.

Tomasz Majewski, lekkoatletyka
Mierzący ponad dwa metry kulomiot od dłuższego czasu był w światowej czołówce, regularnie poprawiał rekordy życiowe. Nikt jednak nie spodziewał się, że na igrzyskach w Pekinie pokona faworytów z USA. Wspaniały rzut na 21,51 m zapewnił mu olimpijskie złoto w pchnięciu kulą.

Beata Mikołajczyk, Aneta Konieczna, kajakarstwo
Obroniły w Pekinie honor polskich kajakarzy, zdobywając srebrny medal w wyścigu K2 500 m. Dla Anety Koniecznej – znanej wcześniej pod panieńskim nazwiskiem Pastuszka – był to kolejny medal już na trzeciej olimpiadzie z rzędu.

Maja Włoszczowska, kolarstwo
Na jej sukces kibice po cichu liczyli już w Atenach. W Pekinie, starsza o cztery lata, zdobyła srebrny medal w kolarstwie górskim (MTB). W minionym roku była też piąta na mistrzostwach świata w Val di Sole.

Piotr Małachowski, lekkoatletyka
Jego srebrny medal w olimpijskim konkursie rzutu dyskiem był sporym zaskoczeniem. Wysoką formę potwierdził też miesiąc później, zajmując drugie miejsce w Światowym Finale Lekkoatletycznym IAAF w Stuttgarcie.

Szymon Kołecki, podnoszenie ciężarów
Jego kariera to wielkie sukcesy przeplatane poważnymi kontuzjami. Po ostatnim urazie były wątpliwości, czy w ogóle wróci do sportu. Wrócił i w 2008 r. zdobył mistrzostwo Europy, a potem srebrny medal igrzysk olimpijskich w Pekinie, w kat. 94 kg. Powtórzył tym samym osiągnięcie z Sydney 2000.

Łukasz Pawłowski, Bartłomiej Pawełczak, Miłosz Bernatajtys, Paweł Rańda, wioślarstwo
Srebrny medal wioślarskiej czwórki bez sternika wagi lekkiej był sporą niespodzianką. O jego zdobyciu przesądził wspaniały finisz w wykonaniu Polaków. Sukces zaskoczył wielu kibiców i ekspertów, a przy okazji potwierdził wielkie możliwości ekipy, która już w 2004 r. wywalczyła młodzieżowe wicemistrzostwo świata.

Radosław Zawrotniak, Tomasz Motyka, Adam Wiercioch, Robert Andrzejuk, szermierka
Właśnie oni wywalczyli pierwszy medal dla Polski podczas igrzysk w Pekinie. Po dramatycznym, zwycięskim półfinałowym boju z Chińczykami, drużyna szpadzistów uległa w finale Francuzom. Drugie miejsce w olimpijskim turnieju zostało odebrane jako duże osiągnięcie.

Agnieszka Wieszczek, zapasy
Jej udziałem stała się jedna z większych pekińskich niespodzianek w wykonaniu Polaków. O Agnieszce Wieszczek mało kto słyszał przed igrzyskami, tymczasem w swojej konkurencji (styl wolny, kat. 72 kg) zajęła trzecie miejsce i mogliśmy zobaczyć ją na olimpijskim podium.

Justyna Kowalczyk, biegi narciarskie
Nasza eksportowa biegaczka, w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata 2007/08 zajęła 3. miejsce, co było historycznym wyczynem, jeżeli chodzi o polskie biegi narciarskie. Łącznie w tym roku nasza biegaczka stawała na podium aż ośmiokrotnie, w tym jeden raz na najwyższym stopniu.

Tomasz Sikora - biathlon
Zawodnik Dynamitu Chorzów, doskonale rozpoczął ten sezon i obecnie znajduje się na 2. pozycji w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. Nasz utytułowany biathlonista, były mistrz świata i wicemistrz olimpijski, trzykrotnie zwyciężał zawodu PŚ w tym roku. Łącznie na podium, stawał aż 6. razy. W 2008
zwyciężył także w ME w Nowym Mieście, co było jego 12 medalem w tej mniej prestiżowej imprezie.

Tomasz Gollob - żużel
Czołowy polski żużlowiec pokazał, że nawet w tym wieku, można być w wielkiej formie i walczyć o najważniejsze trofea. Zawodnik Stali Gorzów Wielkopolski odniósł w tym roku dwa ogromne sukcesy. Indywidualnie zajął 3. miejsce w cyklu Grand Prix, odnosząc 3. zwycięstwa w pojedynczych turniejach. Drużynowo było jeszcze lepiej. Gollob wraz z kolegami wywalczył w duńskim Vojens srebro Drużynowych Mistrzostw Świata.

Agnieszka Radwańska, tenis
Doczekaliśmy się w końcu zawodniczki, z której możemy być dumni. Ten sezon był dla młodej Polki przełomowy. Przede wszystkim awansowała do pierwszej dziesiątki rankingu WTA. W sierpniowym notowaniu zajmowała 9. pozycję. W 2008 roku dwukrotnie awansowała do ćwierćfinału wielkiego szlemu ( Australian Open i Wimbledon). Polka zarobiła także ponad milion dolarów i jest pierwszą Polką, której ta sztuka się udała.
Robert Kubica, Formuła 1
Kierowca BMV Sauber, włączył się w tym roku w walkę o mistrzostwo świata Formuły 1. Po zwycięstwie w Grand Prix Kanady, był liderem zmagań. Ostatecznie Polak zajął w cyklu 4. miejsce, co i tak uznano za ogromny sukces. Polak aż 7 razy stawał na podium w pojedynczych Grand Prix.

Jakub Błaszczykowski, piłka nożna
urodzony w Częstochowie piłkarz, uważany jest przez wielu fachowców, za najlepszego obecnie polskiego futbolistę. Popularny "Kuba" występuje obecnie w niemieckiej Borussii Dortmund. Pozyskaniem reprezentanta Polski jest zainteresowany ponoć FC Liverpool. Błaszczykowski świetnie spisuje się także w kadrze, co potwierdził m.in golem w meczu z Czechami.

Tomasz Adamek, boks zawodowy
Popularny Góral wzniósł się w tym roku na sportowe wyżyny. Po pokonaniu Steva Cunninghama nasz bokser został mistrzem prestiżowej organizacji IBF. Do Adamka należy też pas organizacji IBO. W swojej bogatej karierze Adamek odniósł 37 wygranych, tylko raz schodząc z ringu pokonany.

Natalia Partyka i Xu Jie, tenis stołowy
Nasze tenisistki stołowe, wywalczyły w październiku brązowy medal ME w grze podwójnej. To największy sukces polskiego kobiecego tenisa od 28 lat. Partyka, która ma zaledwie 29. lat, startowała także na paraolimpiadzie, gdzie wywalczyła złoto w grze pojedynczej.

Mateusz Kusznierewicz i Dominik Życki, żeglarstwo
Nasi żeglarze to mistrzowie świata w klasie Star, oraz liderzy rankingu ISAF. Według specjalistów, są więc
najlepszymi obecnie żeglarzami w tej klasie. Na olimpiadzie w Pekinie, otarli się o medal, zajmując 4. lokatę.

Robert Lewandowski - piłka nożna
Objawienie polskiej piłki nożnej. Jeszcze rok temu grał w drugiej lidze, a dziś jest czołowym snajperem naszej ekstraklasy. Na koncie ma 8. bramek. W reprezentacji strzelił 2. gole, a w europejskich pucharach 4. Interesuje się nim wiele solidnych, zagranicznych klubów.