Facebook Google+ Twitter

Wiadomości24.pl zapraszają na konferencję "Misje czwartej władzy"

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2008-05-25 15:06

Publicznością docelową konferencji będą studenci dziennikarstwa z uczelni z całej Polski oraz adepci tego zawodu. Dla nich może być to niepowtarzalna szansa zetknięcia się z ludźmi, którzy dotąd stanowili odległy wzór. Konferencja pozwoli im na bezpośredni kontakt z dziennikarskimi sławami, a dzięki temu w przyszłości stać się lepszymi dziennikarzami.

Plakat promujący imprezę. / Fot. materiały prasoweKolejna odsłona dziennikarskich spotkań w Willi Decjusza nawiązuje do bogatej tradycji współpracy Stowarzyszenia Willa Decjusza ze środowiskiem mediów. Od pięciu lat Stowarzyszenie jest organizatorem prestiżowego konkursu o Nagrodę Dziennikarską Małopolski. W styczniu 2008 r. podczas tradycyjnego balu zostały wręczone kolejne wyróżnienia, wśród nich najbardziej prestiżowa nagroda dziennikarza roku dla ks. Adama Bonieckiego, redaktora naczelnego Tygodnika Powszechnego.

Od ubiegłego roku dziennikarze zjawiają się w Wilii również latem. W czerwcu 2007 r. Stowarzyszenie zorganizowało pierwszą edycję konferencji poświęconej dziennikarstwu śledczemu. Do Krakowa przybyli z tej okazji m.in. obecny wiceminister MSWiA Adam Rapacki, uznani dziennikarze, jak Piotr Pytlakowski, Sylwester Latkowski, czy Bertold Kittel oraz ludzie związani z mediami, jak prof. Janusz Majcherek. Konferencja odbiła się szerokim echem w mediach lokalnych i ogólnopolskich, oraz stanowiła wyjście do szeroko zakrojonej dyskusji na temat kondycji dziennikarstwa śledczego w Polsce.

W tym roku Stowarzyszenie pragnie kontynuować tradycję dziennikarskich konferencji w Krakowie, tym razem poruszając szerszy kontekst zagadnień związanych z mediami. Zaplanowane debaty podejmować będą tematykę niewystarczającego zainteresowania mediów tematami międzynarodowymi oraz będą próbą odpowiedzi na pytanie o podłoże takiego stanu rzeczy. Podjęty zostanie również temat konfliktu między mediami publicznymi a prywatnymi. Czy publiczne zawsze oznacza „polityczne”? Czy w mediach prywatnych zawsze na pierwszym miejscu jest zysk?

Publicznością docelową konferencji będą studenci dziennikarstwa z uczelni z całej Polski oraz adepci tego zawodu. Dla nich może być to niepowtarzalna szansa zetknięcia się z ludźmi, którzy dotąd stanowili odległy wzór. Konferencja pozwoli im na bezpośredni kontakt z dziennikarskimi sławami, a dzięki temu w przyszłości stać się lepszymi dziennikarzami. W celu wyjścia naprzeciw rzeczywistym potrzebom poznawczym adeptów dziennikarstwa, Stowarzyszenie nawiązało współpracę z Kołem Naukowym Dziennikarzy UJ które uczestniczy w merytorycznym przygotowaniu projektu. Do projektu zaproszeni zostaną lokalni dziennikarze z Małopolski
w celu nawiązania współpracy środowisk lokalnych z ogólnokrajowymi oraz możliwości poprawienia warsztatu i doskonalenia posiadanych już umiejętności. Ponadto, na konferencję zaproszeni zostaną członkowie Stowarzyszenia Willa Decjusza, przedstawiciele władz Miasta i Województwa, KRRiT, Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, Stowarzyszenia Korespondentów Zagranicznych w Polsce, oraz przedstawiciele małopolskich uczelni. Konferencja będzie otwarta dla wszystkich zainteresowanych tematami mediów i za uczestnictwo w niej nie będą pobierane opłaty.

W ramach projektu zostaną zorganizowane:

- warsztaty (czwartek, 05.06.2008) poświęcone:
• dziennikarstwu śledczemu (prowadzenie Marcin Kącki, Gazeta Wyborcza)
• sztuce reportażu prasowego (prowadzenie Cezary Łazarewicz i Ewa Winnicka, Polityka)
- trzy panele dyskusyjne (piątek, 06.06.2008) z udziałem lokalnych, ogólnopolskich i międzynarodowych dziennikarzy oraz studentów dziennikarstwa

W skład konferencji wchodzić będą trzy debaty panelowe:


1. Co my wiemy o świecie?

Wiedza przeciętnego Polaka o mechanizmach rządzących współczesnym światem nie jest porażająca. Z obserwacji ludzi mediów wynika, że Polaka świat nie interesuje. Można w ciemno założyć, że informacja o kłótni drugorzędnych polskich polityków będzie się cieszyła większym zainteresowaniem odbiorców niż doniesienia o zmianie rządu w którymś z europejskich krajów. Dlatego informacje międzynarodowe rzadko trafiają na czołówki gazet i pierwsze pozycje w telewizyjnych programach informacyjnych. Ale z drugiej strony Polska to ojczyzna tak znakomitych i liczących się w świecie korespondentów międzynarodowych – reportażystów jak Ryszard Kapuściński, czy Wojciech Jagielski. Co zatem sprawia, że w naszym kraju wieści z zagranicy przebijają się najczęściej w formie reportażu? Dlaczego Polacy nie są ciekawi tego, co dzieje się nieco dalej, niż na sejmowych korytarzach? Czy winni są dziennikarze, którzy nie potrafią trafić do odbiorców, czy nasza mentalność, w której brak ciekawości, dla tego co nieznane? Czy istnieją sposoby skuteczniejszego podawania informacji międzynarodowych? Jak z tym problemem radzą sobie na świecie?

Uczestnicy:

Wawrzyniec Smoczyński (Polityka)
Adam Jasser (Reuters)
Jacek Wan (Nippon Press)
Krystyna Kurczab-Redlich (niezależna)
Tomasz Kowalski (Wiadomości24.pl)
Prowadzenie: Krzysztof Bobiński (Unia & Polska)

2. Publiczne? Prywatne? Profesjonalne!

Ten spór toczy się w Polsce niemal od początku III RP i pewnie będzie toczył się jeszcze długo. Dziś wiele mówi się o zmianach w mediach publicznych. Rządząca koalicja twierdzi, że trzeba je odpolitycznić. Ale czy to w ogóle jest możliwe w polskich warunkach? Czy dziennikarz potrafi obronić się przed politykiem? A może po prostu nie chce?
Przedstawiciele mediów publicznych odpierają zarzuty, twierdząc, że to oni realizują misję, jaka spoczywa na mediach. Ale czym dziś jest ta misja? I czy w mediach prywatnych nie jest ona realizowana o wiele skuteczniej?

Uczestnicy:

Cezary Łazarewicz (Polityka)
Witold Gadowski (TVP)
Zbigniew Bajka (UJ)
Edward Miszczak (TVN)
Krzysztof Fiałek
Prowadzenie: Grzegorz Gauden


3. Dziennikarze i politycy: dystans czy przyjaźń?

Symbioza, w której żyją dziennikarze i politycy niejednokrotnie przekracza granice etyki obowiązujące obie strony spektaklu pod tytułem „rzeczywistość medialna”. Uzależnieni od newsów dziennikarze zanadto fraternizują się z politykami, spragnieni obecności w mediach politycy są w stanie zrobić wiele, żeby zyskać przychylność dziennikarza. O tym, że posuwają się za daleko przypominają nam kolejne doniesienia: a to o mailach Zbigniewa Ziobro do Patrycji Koteckiej ze scenariuszami programów, a to o metodach pracy nad prezydenckim orędziem przygotowanym przez Jacka Kurskiego. „Dlaczego dziennikarstwo stało się zawodem prostytutki władzy?” – pytał niespełna rok temu Bertold Kittel we wpisie na internetowym serwisie GoldenLine. Czy naprawdę miał rację?


Uczestnicy:

Igor Janke (Rzeczpospolita)
Wojciech Czuchnowski (Gazeta Wyborcza)
Wiesław Godzic (SWPS)
Marcin Kącki (Gazeta Wyborcza)
Adam Leszkiewicz (Kancelaria Prezesa Rady Ministrów)
Prowadzenie: Janina Paradowska (Polityka)

Ramowy program konferencji:

5 czerwca 2008

16.00
Warsztat 1.

Dziennikarstwo śledcze
prowadzenie Marcin Kącki (Gazeta Wyborcza)

Warsztat 2.
Sztuka reportażu prasowego
prowadzenie Ewa Winnicka, Cezary Łazarewicz (Polityka)

6 czerwca 2008


9.30 Rejestracja uczestników
10.00 Powitania
10.15 Debata panelowa: Co my wiemy o świecie?
12.00 Przerwa
12.15 Debata panelowa: Publiczne? Prywatne? Profesjonalne!
14.00 Lunch
15.15 Debata panelowa: Dziennikarze i politycy: dystans czy przyjaźń?
17.00 Podsumowanie konferencji

II. Organizator:

Stowarzyszenie Willa Decjusza

W historycznym kompleksie Willi Decjusza działalność swą prowadzi powstałe w 1995 roku Stowarzyszenie, w którego skład wchodzą znane osobistości ze świata nauki, gospodarki i kultury.

U podstaw wszelkich programów Stowarzyszenia leży idea spotkań przedstawicieli różnych dziedzin nauki i kultury, narodowości i obszarów zainteresowań, idea wymiany myśli, promując pluralizm i tolerancję w życiu publicznym. Wiele projektów ma charakter interdyscyplinarny, umożliwiający wieloaspektowe spojrzenie na rolę kultury we współczesnym świecie, zagadnienia międzynarodowej współpracy kulturalnej, metody zarządzania kulturą i sposoby jej finansowania. Równie ważne miejsce w tych programach przyznaje Willa Decjusza roli pisarzy i tłumaczy w dialogu społecznym, integracji europejskiej, ochronie dziedzictwa kulturowego, problematyce mniejszości narodowych i kształtowaniu postaw tolerancji.

Adresatami programów Stowarzyszenia są nie tylko przedstawiciele środowisk nauki, sztuki, mediów i polityki ale również menadżerowie i przedsiębiorcy pracujący na styku różnych kultur. Podobnie jak przed wiekami, Willa Decjusza jest nadal chętnie odwiedzana przez znamienitych gości, wybitnych naukowców, artystów i autorytety życia społecznego, kulturalnego i politycznego. W ten sposób idee Renesansu, towarzyszące początkom Willi Decjusza odżywają a realizowane przez Stowarzyszenie projekty doskonale wpisują w specyfikę i tradycję historycznej Willi.

Dyrektorem Stowarzyszenia Willa Decjusza jest Danuta Glondys.

III. Partnerzy:

Koło Naukowe Studentów Dziennikarstwa UJ
MEDIATORY Studenckie Nagrody Dziennikarskie
Stowarzyszenia Korespondentów Zagranicznych w Polsce

Wiadomości24.pl są patronem medialnym wydarzenia.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.