Facebook Google+ Twitter

Wiadomości 24 po zmianach mniej pluralistyczne?

Zmiany,które miały być wprowadzone po 9 stycznia na Wiadomości24.pl oznaczają jedno: mniej pluralizmu, więcej populizmu. Ma być blogowo i swojsko. Będzie jałowo i chamsko?

Organizatorzy życia na W24 zachowywali się od czasu do czasu jak dorośli, ale forum zamieniało się też od czasu do czasu w piaskownicę. Rangi, tytuły, nagrody i bany wycięte z podręczników konstruowania odczuć społecznych hamowały przywiązanie do serwisu, stąd może brała się znacząca fluktuacja autorów, która bolała wydawców. Nic też nie potrafiło - przynajmniej w moim przypadku - zgarnąć z horyzontu świadomości, że serwis jest własnością korporacji, której interes może być w konflikcie z interesem społecznym - i co wtedy? Na przykład opiszemy powiązania właścicielskie Polskapresse z firmami farmaceutycznymi. Jakoś tak niezręcznie. Nawet zakorzenieni autorzy piszą o serwisie: "to tylko zabawa", "jestem tu gościem","dziś jestem, jutro mnie nie ma". A może to wina pluralistycznej formuły, która takiego zakorzenienia odmawia? Nie ma tożsamości bez utożsamienia się z światopoglądem.

W optymistycznym wstępniaku redakcja zapowiadała pozytywną rewolucję: będziecie zdziwieni i zadowoleni. "Oddajemy zarządzanie główną stroną w wasze ręce". Przypływ dobrej wiary, kompleksów korporacyjnych czy wiary w zmianę, która zawsze jest lepsza od poprzedniego status quo?

Autorzy W24 przestają być dziennikarzami, bo wydawnictwo zrezygnowało z obostrzeń przepisów prasowych. Serwisowi grozi też intelektualna pauperyzacja. Uzależniono promocję wpisów od ocen stawianych przez lobbystów słusznych opcji, którym konfrontacja idei nie w smak.

Znam z autopsji mechanizm zarządzający ocenami materiałów: punkty zbiera się nie za ich wartość - stylistyczną i merytoryczną (sprawdzanie źródeł), ale za poglądy. Jeśli lubimy kogoś, bo jest nam podobny myśleniem dajemy mu pięć. Od 10 stycznia magazyn myśli sympatyzującej z etyką realistyczną i ruchem prawicowym zostanie przesunięty na peryferia, ponieważ większość aktywnych uczestników tego serwisu nie czuje do niej sympatii. Jej sympatycy są zaś za mało aktywni i czujni, żeby nadawać wysoką rangę publikacjom na prawo od centrum.

Redakcja w obawie przed posądzeniem o branie czyjejś strony balansowała treści. Lecz odtąd linia podziału politycznego i światopoglądowego będzie decydować o ekspozycji naszych artykułów. Będą promowane przylegle do sympatii dla "swoich" a nie szacunku dla odmienności. W24 będą kisić się we własnym sosie różnych Maryś i Władków ślących sobie gratulacje za "doskonały" felieton. Tekstów wartościowych na W24 siłą rzeczy będzie mniej, bo choć wśród tych lewicowych jest ich niemało, to antypatia do konserwatyzmu przeliczająca się na oceny skutecznie wyeliminuje te ostatnie.

Tak dzieje się też z kulturą wysoką, której odbiciem jest podtrzymywanie zasady pluralizmu. Każdą monotonię czeka los kultury umniejszonej o jakąś kategorię talentów. A nieprzewietrzanie pomysłów i idei wcześniej czy później doprowadzi ten serwis do poziomu kółka wzajemnej adoracji, czyli tego co nazywa się popkulturą albo masową papką.

Wiadomości24 trafią w czarną dziurę mediów zdeklarowanych, które są tylko prawicowe lub tylko liberalne i przyjmą nareszcie zdefiniowaną linię programową? Zjawisko sąsiedztwa odmiennych poglądów, które wyróżniało je pozytywnie zaniknie?
Zarejestruj się i napisz artykuł
Znajdź nas na Google+

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (24):

Sortuj komentarze:

Tak oto z największego serwisu dziennikarstwa obywatelskiego, W24 przekształciło się w największą "podzielarnię" - "Podziel się tym co wiesz". No więc się dzielę - Wiem, że zamordowano dobry serwis, wiem, że blogowa kosmetyka nie przykryła szamba, w którym od dłuższego czasu buzuje metan; kwestia jego pierdyknięcia, jest kwestią czasu. Czasy się zmieniają, obsada przy korytku - nie. Za poprzedni post zabrano mi piórko, nie racząc mi odpowiedzieć - co jest tego powodem. Po raz kolejny zostałem olany ciepłym moczem, ale nic to, bo zdążyłem się przez lata tutaj przyzwyczaić. Zadam retoryczne pytanie - O co tu chodzi?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Marto - oto logika, od której ręce opadają:
"Trzeba będzie pisać mniej kontrowersyjnie, centrowo, nijako,słodziutko, pod publikę żeby dziadki podbijali."

Mają podbijac te dziadki, które się "kisza we własnym sosie Maryś i Władków..." ?
Słodziutkie....

Komentarz został ukrytyrozwiń

Marto, aleś ty poważna.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Mario, przeczytałam tekst, a potem ten komentarz:
"Trzeba będzie pisać mniej kontrowersyjnie, centrowo, nijako,słodziutko, pod publikę żeby dziadki podbijali."
I mam wrażenie, jakby dwie różne osoby to pisały...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pani Mario Pani świetny tekst porusza problemy nurtujące wielu. Też sądzę, zresztą od dawna, że tu punkty zbiera się nie za wartość merytoryczną tekstu a za poglądy.Jasne, że trudno zapomnieć czyją własnością jest W24. To prawda, że minął czas świetności tego forum, pozostała piaskownica, walka na słowa, walka z tolerancją i pluralizmem. Zwłaszcza tych, którzy sami siebie nie potrafią zrozumieć.
Zmiany nie podobają mi się i dobrze, że dla każdego pozostały otwarte drzwi.I tak jak autorka uważam, że maja służyć populizmowi, stagnacji i nudzie.
Panie Mariuszu podpisuję się pod pańskim świetnym komentarzem.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 12.01.2013 17:26

@Romanie Roman z Działdowa, to miłe, że ktoś mnie jeszcze pamięta.
Nie jest już ważne jak, ale że w ogóle -;)
No i teraz przyczepiła się do mnie piosenka Czesława "Czy mnie jeszcze pamiętasz".
Ale ładna, zatem nie mam ani krzty żalu.
Pozdrawiam - gra.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pani Mario dziadki zwierają szyki sitwa na Siczy w natarciu Pani J.K dowodzi i oby z tego dowodzenia nie wyszedł....Stalingrad !

Komentarz został ukrytyrozwiń

@Andrzej Wiosna - Skrypt niszczący wagę będzie jest cały czas dopracowywany. Chodzi o uzyskanie jak największej jakości materiałów na stronie głównej. Wszystkie materiały można odnaleźć w najnowszych. Poza tym nigdy nie ukrywaliśmy, że nad jakością strony głównej czuwają wydawcy. Nie rozumiem zatem zarzutów dot. pozostawienia serwisu bez opieki.

Komentarz został ukrytyrozwiń

A mnie cieszy, że Pani Autorka wróciła po pewnej pzerwie. Proszę się trzymać i nie załamywać. Nie będzie tak źle.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Czemu ten celny i wysoko oceniany tekst spadł z 1 strony. Wczoraj miał chyba ok. 80 wagi. Dziś tylko 22. Inne, niżej oceniane, mające mniej odsłon i komentarzy wiszą na 1 stronie od 2 dni. Czy ktoś manipuluje wagą?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.