Facebook Google+ Twitter

Wiatr zmian zza oceanu?

Stało się! Po raz pierwszy w historii Stany Zjednoczone Ameryki mają czarnoskórego prezydenta - Barack Obama będzie nowym lokatorem Białego Domu. W wyborach prezydenckich uzyskał ponad 270 głosów elektorskich.

Barack Obama / Fot. http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/f/f1/BarackObamaportrait.jpgBarack Obama prezentuje politykę centrolewicową. Zakłada redystrybucję dochodów ludzi bogatych między tych, którzy zarabiają bardzo mało lub nie zarabiają wcale. Dochód roczny na poziomie przekraczającym 250 tysięcy dolarów ma upoważniać państwo do poboru większego podatku. Takie zasady opodatkowania obywateli dają możliwość pomocy finansowej dla tych, którzy takiej pomocy z różnych względów potrzebują. System podatkowy USA ma pozwolić na udział w ogólnym dobrobycie tych, którzy nie są w stanie zapracować na swoje potrzeby.

Amerykańska Partia Demokratyczna, która desygnowała Baracka Obamę jako swojego kandydata w wyborach prezydenckich, prezentuje liberalne poglądy w kwestii swobody w procesie ludzkiej reprodukcji, a zwłaszcza jest za prawem kobiet do aborcji. Demokraci w większości popierają legalizację małżeństw homoseksualnych. Uznając świeckość państwa, więc są za wyeliminowaniem wszelkich symboli religijnych z miejsc publicznych i są przeciwni modlitwie w szkołach publicznych.

W toku kampanii wyborczej Barack Obama obiecał raj na ziemi Amerykanom dotkliwie odczuwającym spadek realnej płacy w wyniku kryzysu gospodarczego. Raj ten ma stworzyć państwo bez wysiłku i wyrzeczeń ze strony obywateli. Takie trudne do zrealizowania obietnice mogą jednak wkrótce spowodować rozczarowanie porwanych entuzjazmem wyborców. Rozwiązane też mają zostać problemy rasowe, co mimo pozytywnych zmian zachodzących w tej kwestii w świadomości amerykańskiego społeczeństwa w ostatnich latach, może okazać się zadaniem przekraczającym realne możliwości nowego prezydenta USA.

Barack Obama obiecał zakończyć rozpętaną przez swojego poprzednika niechlubną wojnę w Iraku. Gorzej już brzmią zapowiedzi rozprawienia się z bałaganem w Afganistanie. Wychodzi na to, że zamierza tam wysłać dodatkowe oddziały wojska. Można się więc spodziewać nacisków na wiernych sojuszników USA, o dodatkową pomoc militarną w tym kraju. Zapewne to będzie dotyczyć tych krajów, którym USA zniosły wizy wjazdowe w ostatnim czasie. Szaraczki z drugiego szeregu chyba nie powinni się już wychylać z aspiracjami do głównej siły wspierającej Stany Zjednoczone, ponosząc koszty i zbierając jedynie ochłapy z pańskiego stołu.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (16):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 20.11.2008 18:34

+) Trudne dla Obamy czasy nastały - ciekaw jestem, jak opanuje wszechogarniający kryzys gospodarczy oraz - co ważniejsze - mentalnościowy ludzi, którzy wierzą tylko w Złotego Cielca..... Marr

Komentarz został ukrytyrozwiń

+) z linkiem http://www.nytimes.com/pages/politics/index.html
LMM

Komentarz został ukrytyrozwiń

Też się cieszę! Obama to nie tylko wygląd, to charakter!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Obama nie jest Murzynem. Jest mulatem.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wielkie plany prezydenta, wielkie nadzieje amerykanów i ludzi w innych miejscach naszego globu.
Oby się mu powiodło i dotrwał szczęśliwie do końca kadencji. +)

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 05.11.2008 16:31

Jasne, Grzesiek... :) "Murzyn" mialo byc... :) A "czarnoskory" dlaczego? Ze bardziej poprawny politycznie? Obama jest Murzynem... :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Oczywisty, duży plus dla autora artykułu - rasistowskich zapatrywań na pewno nie ma!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nocny Marku: Widać pozytywne, budujące zmiany w amerykańskim społeczeństwie. USA coraz mniej przypominają obraz z "Chaty wuja Toma". Szkoda tylko, że nasze społeczeństwo nie zawsze nadąża, że między nami są tacy, którzy WLOKĄ SIĘ STO LAT ZA MURZYNAMI!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Adamie Jacku, "Murzyn", nie "murzyn". A najlepiej to "czarnoskóry" ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Obama wydaje sie facetem z "jajem". W tym co i jak mówi, słychać pasję, widać błysk w oku i to, że On chyba na prawdę wierzy w to, co mówi! Idealny, na pierwszy rzut oka, przywódca. Człowiek, który potrafi porwać miliony, a kolor skóry, w tym wypadku, moim zdaniem ułatwił mu zadanie. Tyle, że aby cele zrealizować, nie wystarczą dobre pomysły. Istnieje wiele mechanizmów o powiązaniach polityczno-finansowych, które kiedyś wprowadzone, żyją teraz swoim życiem. Życzę mu powodzenia, na pewno wprowadzi nową jakość w polityce, tego jestem pewien. Co do reszty, czas pokaże ...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.