Facebook Google+ Twitter

Wiatr zrywa dachy, a synoptycy ostrzegają - będzie wiało silniej

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-10-04 15:19

Silny i porywisty wiatr, jaki wieje dzisiaj na Warmii i Mazurach łamie drzewa i konary oraz niszczy dachy.

Jedno z drzew przewróciło się na linię energetyczną w miejscowści Bagno koło Nowego Miasta Lubawskiego i zerwało ją. Na miejscu są strażacy i pogotowie energetyczne. W Olsztynie konar spadł na parkujący samochód.

Uszkodzony został dach olsztyńskiego amfiteatru, być może także cała konstrukcja. Tu też trwają działania strażaków.

Straż pożarna przyjęła do tej pory ponad 30 zgłoszeń o leżących na drogach konarach i drzewach. Najwięcej było ich w powiatach iławskim i braniewskim, ale także w elbląskim, olsztyńskim i ostródzkim. Według zapewnień straży pożarnej i policji, wszystkie drogi są przejezdne.

W województwach zachodniopomorskim i pomorskim oraz w powiecie elbląskim obowiązuje ostrzeżenie drugiego stopnia przed silnym wiatrem. Meteorolodzy ostrzegają też przed wiatrem w województwach warmińsko-mazurskim, podlaskim oraz mazowieckim.

Przewiduje się, że osiągnie on prędkość do 50-60 kilometrów na godzinę, a w porywach- nawet 80 kilometrów na godzinę. W strefie nadmorskiej możliwe są porywy o prędkości do 125 km/h.
Silny wiatr może powodować uszkodzenia budynków, dachów, łamanie i wyrywanie drzew z korzeniami oraz utrudnienia w komunikacji.

Jednostki Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzegają również, że w związku z wysokim stanem Bałtyku oraz przewidywanym bardzo silnym wiatrem z zachodu i północnego-zachodu, na całym wybrzeżu przewidywany jest wzrost poziomów wody do stanów ostrzegawczych, lokalnie powyżej tych stanów.

Wahania poziomu morza stwarzają zagrożenie dla strefy przybrzeżnej, mogą powodować utrudnienia w żegludze, w pracy portów i w morskich pracach hydrotechnicznych. Może też dojść do zrywania cum, podmywanie brzegów, szczególnie klifowych i szkód materialnych.

Ostrzeżenie obowiązuje od dzisiejszego popołudnia - od 16.00 do jutra do 13.00. Dotyczy wybrzeża zachodniego, środkowego i wschodniego, czyli województw zachodniopomorskiego i pomorskiego.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.