Facebook Google+ Twitter

"Wiatru tchnienie o Chopinie" - książka dla dzieci

Już jest! Na półkach Empik-u i we wszystkich księgarniach dystrybucji książek wyd. Buchmanna pojawiła się nareszcie niecierpliwie oczekiwana książka o Chopinie autorki Jolanty-Horodeckiej Wieczorek.

Okładka książki. / Fot. Isabella DegenJest to jedna z nielicznych książek adresowanych do dzieci, które ukazały się z okazji 200. rocznicy urodzin Chopina. Warto na wstępie przypomnieć, że Jolanta Horodecka-Wieczorek jest znaną w Polsce i poza granicami autorką licznych książek dla dzieci i literatury fantastycznej. Jej dorobek literacki jest bardzo bogaty. Książki, których nakład przekroczył już 840 tys. egzemplarzy, zostały przetłumaczone na wiele języków. "Wiatru tchnienie o Chopinie" też już niebawem ukaże się w językach: francuskim, włoskim i angielskim.

Książka „Wiatru tchnienie o Chopinie” została zaprezentowana w maju br. na 55. Międzynarodowych Targach Książki w Warszawie. Z pewnością zachwyci dzieci, które zapamiętają ją sobie na całe życie, tak jak ja zapamiętałam moją pierwszą książkę o Fryderyku Chopinie „Fryckowe czasy” Teodora Goździkiewicza (1949). To ważne, że dzięki autorce dzieci mogą się dowiedzieć więcej o wielkim polskim kompozytorze, którego zna cały świat. Przypomnijmy, że jest to esej wierszowany, zawarty w 115 rymowanych zwrotkach, przekazujących w bajkowym klimacie biografię Fryderyka Chopina. Lekki styl utworu, profesjonalnie wypełnionego treścią, która niepostrzeżenie wprowadza małego czytelnika w bajeczną scenerię i atmosferę świata, który już dawno przeminął.
Autorka i jej książki, podczas 55 Międzynarodowych Targów Książki w Warszawie. / Fot. Jolanta Horodecka-Wieczorek
Autorka, która ma na koncie blisko 160 bajek w wierszu i w prozie, wykorzystuje swoje doświadczenie i świadomie powierza narrację pędzącemu Wiatrowi, doskonale wiedząc, że taka kompozycja i forma przekazu utrzyma dzieci przy dłuższym, niż przeciętna bajka tekście.
Wielkim walorem tej książki są bogate ilustracje utrzymane w stylu tamtych czasów, wykonane przez utalentowanego artystę Rafała Zawadzkiego.

Edukacyjny charakter poematu „Wiatru tchnienie o Chopinie” wzbogacony wątkami patriotycznymi i szeregiem zachowań godnych naśladowania stawia Jolantę Horodecką-Wieczorek w rzędzie najlepszych twórców literatury dziecięcej.

Życzę zatem autorce, aby jej esej „Wiatru tchnienie o Chopinie” na trwałe wszedł do lektur szkolnych. Jestem przekonana, że ta książka Jolanty Horodeckiej rozgrzeje serca młodych czytelników i obudzi miłość do muzyki Chopina, którą już słychać w pierwszych strofach poematu „Wiatru tchnienie o Chopinie”.

"Wiatru tchnienie o Chopinie", autor: Jolanata Horodecka-Wieczorek, ISBN 978-83-7670-072-4
Wydawnictwo: Buchmann Warszawa 2010

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (9):

Sortuj komentarze:

Książeczka świetna, sama ją czytałam. Nic dodać do artykułu i nic ująć . Iza jak zwykle napisała ciekawie i rzeczowo.
Warto kupić tę bajeczkę naszym maluczkim...

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 22.06.2010 21:06

Ciekawostka dla mnie wielka i bardzo przydatna, pozdrawiam i oczywiście 5!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zapewniam, że będzie relacja w pażdzierniku, wtedy bowiem odbywają się Międzynarodowe Targi Książki.

Komentarz został ukrytyrozwiń

We Frankfurcie nad Menem organizowane są Międzynarodowe Targi Książki, może doczekamy się na ten temat relacji?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Aż się sama zaciekawiłam. Gdyby jeszcze do książeczki dodawali płytę, z wybranymi specjalnie dla młodego ucha utworami, byłoby super!

Komentarz został ukrytyrozwiń

W tym roku będę w Żelazowej Woli, jak Przedwieczny pozwoli. Więc będzie materiał związany z tym tematem.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo przydatna informacja. Dziękuję Izabello, że napisałaś taki artykuł:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dzięki Isabello za informacje. Jak zwykle jesteś świetna w przekazywaniu ciekawych informacji. Muszę dodać. Ciekawe reakcje wychodzą słuchając muzyki Chopina przy czytaniu artykułów związanych z polityką. Sami spróbujcie jak to działa.

Komentarz został ukrytyrozwiń

O autorce książki.link

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.