Facebook Google+ Twitter

Wicemarszałek Senatu RP: Senat nie będzie zabawką żadnej partii

Ze Stanisławem Karczewskim (PiS), wicemarszałkiem Senatu RP, o roli Polski w UE, Ludwiku Dornie oraz przyszłości polskiej prawicy, rozmawiał Przemysław Maksym.

Przemysław Maksym: Panie marszałku, znajdujemy się w Senacie. To o tej izbie marszałek senior Kazimierz Kutz powiedział, że "stała się zabawką mechaniczną nakręcaną przez PO".
Senat nie będzie "zabawką" żadnej partii- zapowiada w rozmowie z W24 wicemarszałek Stanisław Karczewski / Fot. arch. pryw. S. KarczewskiStanisław Karczewski: Te słowa podważają ważną rolę Senatu. Senat jest izbą z długą tradycją i wpisał się już w historię Polski. Pamiętam, jak śp. prezydent profesor Lech Kaczyński podkreślał sześć lat temu w czasie inauguracji kolejnej kadencji Parlamentu, że izba senacka pełni bardzo ważną rolę, że jest fundamentem demokracji w Polsce. W latach 2005-2007 PO postulowała zlikwidowanie Senatu, teraz zmieniła zdanie, bo dostrzegła, że w Senacie można wiele zdziałać. Choć ta wypowiedź mnie i wielu senatorów wzburzyła, to jednak w części się z nią zgadzam. Senatorowie PO znajdują się w tak dużej większości, że może rzeczywiście nie będą mogli skupić się na refleksji.

Istnienie Senatu jako drugiej izby polskiego Parlamentu jest często przedmiotem sporu polityków i publicystów. Czy tak naprawdę powinien on istnieć?
Może gdybym dopiero teraz zaczął pracę w Senacie, to zastanowiłbym się nad odpowiedzią. Jednak będąc senatorem już trzecią kadencję, mogę śmiało powiedzieć, że znajdują się tutaj ludzie odpowiedzialni, którzy chcą pracować dla państwa, i którzy cieszą się ogromnym poparciem wyborców.

Czyli będzie czy nie będzie „zabawką” Platformy?
Senat nie będzie „zabawką”, bo tutaj zasiadają ludzie ambitni, którzy chcą się spierać o sprawy istotne dla Polski, dyskutować nad nimi. W Senacie zmieniliśmy
wiele istotnych zapisów projektów ustaw.

A co można zmienić?
Uważam, że wybory do Sejmu i Senatu powinny zostać rozdzielone. Moim zdaniem w połowie kadencji Sejmu należałoby przeprowadzać wybory do Senatu. Wtedy można byłoby liczyć na pewną zmianę w układzie sił politycznych, co sprzyjałoby merytorycznej dyskusji i refleksji.

„Kryzys tuczy się na zagrożeniu rozpadem Wspólnoty. Trzeba szybkich decyzji, by ratować euro, i uczciwej dyskusji o nowym ustroju Europy”- mówił premier Donald Tusk w Strasburgu podsumowując półroczną prezydencję Polski w Radzie Europejskiej. Jest pan dumny z tego wystąpienia polskiego premiera?
To bardzo źle, że premier i cały rząd nie wzmacniają pozycji naszego kraju w Europie. Platforma, która teraz jest popierana przez Ruch Palikota i SLD, uważa, że Polska będzie silniejsza w jeszcze bardziej zjednoczonej Europie. Moja formacja jest zdania, że jeśli na arenie europejskiej nie zadbamy o pozycję naszej ojczyzny, to będzie się ona znacznie osłabiać. Musimy konkurować z innymi gospodarkami.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

Panowie z PiS coraz szybciej obracają swoje młynki; szkoda, że pan Dorn nie wyszkolił Saby...

"Młynek modlitewny – stosowany w buddyzmie tybetańskim walec na obrotowej osi z wypisanymi na powierzchni mantrami. Zgodnie z wierzeniami tybetańskimi obracanie takim młynkiem daje ten sam efekt, jak ich ustne recytowanie, jednak obracać można szybciej.
Do obracania młynków modlitewnych wykorzystywano także psy, które były specjalnie do tej czynności przyuczane. Między innymi do tego typu celów hodowane były spaniele tybetańskie, które określano jako psy modlitewne".
http://pl.wikipedia.org/wiki/M%C5%82ynek_modlitewny

Komentarz został ukrytyrozwiń
PO
  • PO
  • 20.12.2011 01:37

spoczko wywiad:) ale Kutz to powiedział prawdę o PO:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Prócz ustaw pełnych dziur i niedoróbek jest jeszcze około 8000 tysięcy ustaw zbędnych. Wydaje mi się, że ten Senat coś przeoczył a coś mu też umknęło.
Oczywiście nie wnikam w niczyje zaangażowanie, bo z pewnością jest wielkie. Tak jak bezrobocie w radomskim - od lat.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Polak wyborca w RP
  • Polak wyborca w RP
  • 19.12.2011 22:55

Bardzo dobrze ,ze Pan Przemysławie Maksym przeprowadziłeś wywiad z tym człowiekiem z PiS .Nawet na tak wysokim stanowisku jest Stanisław Karczewski a wypowiada się jak ostatni niedorozwój .Nie ma co się co dziwić skoro jest z formacji-SEKTY-NAZWANEJ PiS.
Przecież to jest skrót tej sekty wyraźny : Pomawiać i Szkodzić wszystkim Polakom i Polsce.
WRESZCIE NALEŻY TĄ SEKTĘ PiS ZDELEGALIZOWAĆ , GDYŻ SZKODZĄ III RZECZPOSPOLITEJ ,TU NA MIEJSCU I NA ARENIE MIĘDZYNARODOWEJ.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Romuald Kowalewski
  • Romuald Kowalewski
  • 19.12.2011 22:52

Pozwolę sobie zacytować osobę , która się zna na finansach i jest dla mnie i bardzo wielu autorytetem.

początek cyt.O poczuciu krzywdy u przedsiębiorców i złych podszeptach dla premiera mówi Marek Goliszewski

Jednak rynki cały czas się tego spodziewają. Giełdy są nieustannie na minusie, waluty wariują.

To są emocje. Unia Europejska jest największym rynkiem na świecie. Jeżeli się rozpadnie – a tak by się stało, gdyby upadła strefa euro – to dojdzie do drastycznego obniżenia PKB każdego kraju, nawet o 10 proc., i wzrostu bezrobocia nawet do 15 procent. Dlatego Unia Europejska i strefa euro będą ratowane za wszelką cenę.koniec cytatu z Rzeczpospolitej.
Dlaczego prominentni działacze z PiS za wszelka cenę nam Polsce szkodzą ?
Odpowiedź .
Dlatego szkodzą , bo są wrogami wszystkiego tego co jest dla Rzeczpospolitej Polski dobre .PiS jest wrogiem nas Polaków i tej mojej ojczyzny .

Komentarz został ukrytyrozwiń

Piękne słowa wicemarszałka, tyle tylko że nie będą miały pokrycia w rzeczywistości.

Oto co powiedział Rzeczpospolitej pan Goliszewski z BCC

"Chcieliśmy wprowadzić do parlamentu ekspertów, bo w poprzedniej kadencji Sejm wyprodukował 800 ustaw pełnych dziur, niedoróbek i możliwości negatywnych interpretacji. Senat z założenia miał weryfikować to, co robi Sejm, ale nie spełniał tej funkcji, bo siedziały w nim te same partie co w Sejmie."

Rzeczpospolita, Imperium Tuska może upaść 19 grudzień 2011 strona A7 (białe strony - wydanie papierowe)
http://www.rp.pl/artykul/775036-Imperium-Tuska-moze-upasc.html

Sejm dalej będzie tłukł dziurawe i nonsensowne ustawy, a Senat je tylko przyklepnie. Tak było w latach 2007-2011 i tak będzie obecnie. Jednym słowem nic się nie zmieni.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.