Facebook Google+ Twitter

Wiceminister spraw zagranicznych zostanie odwołany?

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-07-21 07:35

Odpowiedzialny za negocjacje z USA w sprawie umieszczenia tarczy antyrakietowej w Polsce Witold Waszczykowski ma zostać odwołany - dowiedziała się "Rzeczpospolita". Zdaniem gazety, to efekt sporów między Pałacem Prezydenckim a MSZ.

Rozmówcy "Rzeczpospolitej" w MSZ przyznają, że decyzja o odejściu Witolda Waszczykowskiego jest niemal przesądzona. Ich zdaniem, Radosław Sikorski ma pretensje do swojego zastępcy, że przecenił wartość negocjacji w sprawie tarczy. "Rzeczpospolita" pisze również, że szef polskiej dyplomacji stracił też zaufanie do wiceministra.

Witold Waszczykowski to jedyny podsekretarz stanu w resorcie spraw zagranicznych, który zachował stanowisko jeszcze od rządu PiS. Wtedy, jak przypomina gazeta, zaangażował się w negocjacje dotyczące ulokowania amerykańskiej tarczy antyrakietowej.

"Rzeczpospolita" powołując się na źródło w MSZ pisze, że Radosław Sikorski nie wie teraz, czy może ufać Witoldowi Waszczykowskiemu. Zdaniem gazety, atmosferę miała zaognić konfrontacja w Pałacu Prezydenckim w dniu, w którym Donald Tusk ogłosił decyzję o odrzuceniu oferty Waszyngtonu w sprawie tarczy. Lech Kaczyński - zwolennik obecności amerykańskiego systemu obronnego w Polsce - najpierw wezwał na rozmowę Waszczykowskiego, a później Sikorskiego, by skonfrontować ich relacje na temat negocjacji.

"Rzeczpospolita" przewiduje, że Witold Waszczykowski po odwołaniu wyjedzie na placówkę dyplomatyczną. Wiceminister spraw zagranicznych był już ambasadorem w Iranie, pełnił też funkcję zastępcy przedstawiciela RP przy NATO w Brukseli.

Szczegóły - w "Rzeczpospolitej".

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.