Facebook Google+ Twitter

Wicenaczelny "Uważam Rze": 10 października obudzimy się w Polsce Tuska

O rządach Donalda Tuska, kampanii wyborczej i o sukcesie tygodnika "Uważam Rze" mówił dla W24 dziennikarz i publicysta, Michał Karnowski. Rozmowę przeprowadził Przemysław Maksym.

Michał Karnowski- zastępca redaktora naczelnego "Uważam Rze". / Fot. Polskapresse10 października obudzimy się w Polsce Donalda Tuska czy Jarosława Kaczyńskiego?
W mojej ocenie nadal będziemy żyć w Polsce Donalda Tuska.

Dlaczego?
Istotnymi czynnikami są zasoby społeczne, media, które bardziej bądź mniej jawnie popierają danego polityka. Ludzie nie wybierają do końca samodzielnie, korzystają z przefiltrowanych informacji. Również istotne jest to, ilu ludzi biznesu popiera danego polityka. Ważne jest poparcie środowisk prawniczych, naukowych. Raczej nie do powtórzenia jest koalicja na taką skalę, jak to miało miejsce w 2005 roku, kiedy to PiS połączył się z LPR-em i Samoobroną. SLD nie mógłby zawrzeć sojuszu z PiS, bo Grzegorz Napieralski zostałby "zjedzony" przez swoich wyborców. Ludowcy natomiast mogliby zażądać stanowiska premiera, co dla Jarosława Kaczyńskiego byłoby nie do zaakceptowania. Tusk będzie nadal premierem - i zarówno on, jak i Kaczyński zdają sobie z tego sprawę.

Gra idzie jednak o to, jak silną władzę będzie miał Tusk. Wszystko wskazuje jednak na to, że słabszą niż dotychczas. Premier będzie musiał zmierzyć się z drugą falą kryzysu, która - czy tego chcemy czy nie - nadejdzie, oraz z deficytem budżetowym, który jest w tej chwili zamiatany pod dywan. Minister Jacek Rostowski udaje, że większych problemów finansowych nie ma. Kaczyński bije się o większość, która pozwoliłaby mu zablokować ewentualne zmiany w konstytucji. Buduje też swoją pozycję na wybory prezydenckie.

Mówi pan o problemach gospodarczych, które dotykają sporą część społeczeństwa, a za które ma odpowiadać rząd Donalda Tuska. Czy rzeczywiście to ten rząd jest tak zły? Czy rzeczywiście ponosi on za wszystko tak dużą odpowiedzialność, jak twierdzą jego krytycy? Sondaże pokazują, że PO ma kilka, a czasami nawet kilkanaście punktów procentowych przewagi nad PiS-em.
Ja się zastanawiam, jaki byłby wynik sondaży, gdyby media elektroniczne były o wiele bardziej spluralizowane. Tomasz Lis, Jacek Żakowski, czy Kamil Durczok prowadzą programy w czołowych polskich mediach. Ich świat wartości jest bliski lewicy i liberalizmowi. Ale to nie jest problem. Problem stanowi to, że są jedyni. Gdzie są publicyści o innej wrażliwości, o innych poglądach? Zdjęci z anteny lub nigdy na nią nie wpuszczeni. Dziś niemalże wszystkie media grają na jedną stronę. Pytał pan, dlaczego Platforma ma najsilniejsze poparcie? To jest odpowiedź. Bo z większości mediów płynie komunikat, że prawie wszystko, co robi Tusk jest dobre, a co Kaczyński jest złe.

Czyli według pana część naszego społeczeństwa bezrefleksyjnie przyjmuje dziś to, co mówią media?
Nie, wcale tak nie sądzę. Chodzi mi o to, że media są dziś bardzo silne, mają wpływ na to, co i jak myślą odbiorcy. Zwróćmy uwagę na niektóre najważniejsze programy, do których zapraszani są publicyści. W czasie ich dyskusji omawia się głównie problemy partii opozycyjnej, a płynnie omija się to, co złego robi rząd. I wtedy ludzie myślą, jaka ta opozycja w Polsce jest beznadziejna. Inną sprawą jest to, jaki komunikat płynie ze strony władzy. Donald Tusk pokazuje ludziom, że jest opanowany, spokojny, że nic nieoczekiwanego za jego rządów się nie stanie. Bardzo dobrze pracuje nad swoim wizerunkiem. Polacy po ponad dwudziestu latach reform i zmian pragną spokoju. A obecny premier to oczekiwanie wyborców spełnia. Pytanie tylko o cenę takiego zachowania.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (14):

Sortuj komentarze:

Dobry wywiad, a pan Karnowski niech nie załamuje rączek nad stronniczościa mediów, bo sie zwyczajnie ośmiesza.

Komentarz został ukrytyrozwiń
gorol
 • gorol
 • 24.09.2011 14:30

dobrze ze wicenaczelny.nawet w uwazam rze wiedzom swoje

Komentarz został ukrytyrozwiń
warszawianka
 • warszawianka
 • 24.09.2011 12:50

CZY TCHÓRZLIWY SZCZERBATY HOMOSEKSUALISTA MOŻE ZOSTAĆ PREMIEREM RZĄDU POLSKIEGO ???
MOŻE ALE NIE MUSI !!! WYBÓR NALEŻY DO CIEBIE

Komentarz został ukrytyrozwiń
Oświecony
 • Oświecony
 • 24.09.2011 09:37

Ten Michał Karnowski zaszczuwał Lepera chodząc na smyczy prezesunia a teraz kreuje się na poprawnego redaktorka kadzącego PO. co za szuja ale takich mamy w mediach zatrzęsienie.

Komentarz został ukrytyrozwiń
antypis
 • antypis
 • 23.09.2011 21:22

Wyborco - zadaj sobie proste pytania
- Czy chcesz powrotu IV RP ?
-Czy chcesz w rządzie –Fotygę, Ziobrę,Macierewicza, Kempę ?
-Czy chcesz aby przypadek Barbary Blidy powtarzał się systematycznie ?
-Czy chcesz żeby pijani posłowie rozbijali wózki golfowe na Cyprze ?
-Czy chcesz żeby pijana posłanka coś tam, coś tam - bełkotała w restauracji sejmowej ?
-Czy chcesz żeby wybitni lekarze byli bezpodstawnie aresztowani a ich pacjenci nie dożywali do zabiegów?
-Czy chcesz być inwigilowany i podsłuchiwany ?
-Czy chcesz żeby z Twoich podatków płacono odszkodowania za bezpodstawne oskarżenia ?
-Czy chcesz żeby posłanka były vice minister sprawiedliwości poręczała za bandytę stadionowego
-Czy uznajesz kiboli za bohaterów narodowych ?
-Czy chcesz aby premierem został mały szczerbaty człowieczek ?
-Czy itp,itp.
Jeżeli na powyższe pytania odpowiesz twierdząco to wybór masz prosty . Jeżeli jesteś PRZECIWNY - 9 października odeślij ich na śmietnik polityczny

Komentarz został ukrytyrozwiń
internauta
 • internauta
 • 23.09.2011 18:51

az @ masz jakąś misje oszołomie ,że zaśmiecasz " W 24 "

Komentarz został ukrytyrozwiń
internauta
 • internauta
 • 23.09.2011 18:42

Prawo i Sprawiedliwość nie jest partią prawicową a narodowo-socjalistyczną .Pan Karnowski jest zagorzałym wyznawcą Kaczyńskiego i trudno doszukać się w jego wypowiedziach obiektywizmu. Odnośnie wpływu na media ? Hajdarowicz tego nie zrobi. Natomiast J Kaczyński ma ogromny wpływ na media Sakiewicza i piszą do nich wyłącznie politycy PiS

Komentarz został ukrytyrozwiń
wywiad
 • wywiad
 • 23.09.2011 18:41

przecież Pan Michał Karnowski napisał, ze nie krytykuje nikogo za to, żę ma liberalne poglądy. Chodzi o to, że one dominują w przestrzeni publicznej

Komentarz został ukrytyrozwiń
Jacek Malicki
 • Jacek Malicki
 • 23.09.2011 18:15

Brawo Przemek. Wywiad super. Tylko tak dalej, a będziesz rozpoznawalny nie tylko na tym portalu. Pozdrawiam.

Komentarz został ukrytyrozwiń

No cóż jeśli owa gazeta i pan redaktor zdecydowanie wypowiadający się przeciwko PO są "neutralne" i ustawimy je na środku skali, to wszelkie media piszące co innego będą zawsze "stronnicze". Bardzo wygodne podejście. :D

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.