Facebook Google+ Twitter

Wicepremier Iwanow: zatrzymanie Zakajewa świadczy o stosunkach z Polską

Wicepremier Rosji Siergiej Iwanow ocenił w piątek, że zatrzymanie Ahmeda Zakajewa w Warszawie jest "momentem pozytywnym" i świadczy o stanie stosunków Rosji i Polski. Przedstawiciel Dumy Leonid Kałasznikow ma jednak wątpliwości, czy Polska wyda Zakajewa.

"To, że go zatrzymali, jest momentem pozytywnym. Wyraźnie świadczy o tym, że charakter stosunków rosyjsko-polskich w ostatnim czasie się zmienił" - powiedział Iwanow radiu Echo Moskwy.

"Jest to fakt; fakt medyczny. A jeśli chodzi o pozostałe aspekty, to pożyjemy i zobaczymy" - dodał.

Z kolei pierwszy wiceprzewodniczący komisji spraw zagranicznych Dumy Państwowej, izby niższej parlamentu Rosji, Leonid Kałasznikow wyraził wątpliwość, by polskie władze wydały stronie rosyjskiej Zakajewa.

"Jednak sam fakt jego zatrzymania jest bardzo przyjaznym krokiem wobec Rosji w porównaniu z działaniami poprzednich władz Polski" - oznajmił. Zdaniem rosyjskiego parlamentarzysty, w Polsce rosną wpływy ludzi przyjaźnie nastawionych do Rosji.

Zakajew, szef emigracyjnego rządu Czeczenii, który jest ścigany przez Rosję w związku z zarzutami o terroryzm, przyjechał do Polski na Światowy Kongres Czeczeński. Zgromadzenie to rozpoczęło się w czwartek w Pułtusku.

Zakajew został w piątek zatrzymany w Warszawie, gdy zmierzał do polskiej prokuratury. Poprzedniego dnia Prokuratura Generalna Federacji Rosyjskiej potwierdziła, że jeśli faktycznie przybędzie on do Polski, to strona rosyjska zażąda jego ekstradycji.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.