Facebook Google+ Twitter

Wicepremier Roman Giertych w Jedwabnem

  • Źródło: Polska
  • Data dodania: 2006-07-10 16:30

Roman Giertych, wicepremier i minister edukacji narodowej oddał hołd Żydom zamordowanym w Jedwabnem. Podczas uroczystości obecny był też ambasador Izraela, David Peleg.

Roman Giertych pojawił się wczoraj nieoczekiwanie na obchodach 65 rocznicy pogromu Żydów w Jedwabnem. Złożył z tej okazji kwiaty pod pomnikiem pomordowanych. W uroczystości wziął także udział ambasador Izraela w Polsce Dawid Peleg, który w weekend zapowiedział bojkot wicepremiera i ministra edukacji z powodu antysemickich wypowiedzi rodziny Giertycha oraz członków Ligi Polskich Rodzin.

Roman Giertych podczas rozmowy z ocalonym dzięki polskiej rodzinie Żydem, Icchakiem Lewinem- Decyzja zapadła w ostatniej chwili. Roman Giertych postanowił pojechać do Jedwabnego, by oddać hołd pomordowanym, ale też z powodu oświadczenia ambasadora Izraela. Minister chciał okazać dobrą wolę – powiedział Piotr Ślusarczyk, który towarzyszył wicepremierowi w czasie uroczystości.

Deklaracja ambasadora nie była potrzebna. Nie ułatwia ona realizacji stosunków polsko-izraelskich, które są bardzo dobre w wymiarze strategicznym i w wymiarze troski naszego państwa o dziedzictwo żydowskie, jako część naszej historii. Dobrze się stało, że Roman Giertych wziął udział w uroczystościach w Jedwabnem – uważa Marek Jurek, marszałek Sejmu.

Ostrzej wypowiada się Jan Maria Rokita z PO.
- Bojkotowanie jakichkolwiek ministrów obcego kraju jest całkowicie niedopuszczalne. Mam nadzieję, że nie jest to akcja zorganizowana przez kierownictwo państwa izraelskiego i przez rząd Izraela, tylko niemądra akcja lokalnego ambasadora. Izrael sam psuje sobie relacje z Polską, a relacje te miały bardzo duże szanse zrobić w najbliższych latach znacznie więcej dla Izraela niż dla Polski – powiedział Rokita.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.