Facebook Google+ Twitter

Wiceprezydent Wrocławia: W Polsce brak myślenia o przyszłości

Samorządy nie są w stanie dalej płacić za pomysły parlamentarzystów. Z wiceprezydentem Wrocławia, Jarosławem Obremskim rozmawiamy o tym, dlaczego minister Hall nie chciała się spotkać z samorządowcami i dlaczego rząd pogrąża samorządy.

Wiceprezydent Wrocławia - Jarosław Obremski / Fot. Sebastian OttenbreitSebastian Ottenbreit: Zacznijmy od przedszkoli. W jakim kierunku zmierza polityka zawiązana z przedszkolami? Czy pewne rozwiązania zastosowane we Wrocławiu można przenieść na grunt ogólnopolski.
Jarosław Obremski: Muszę powiedzieć, ze mam duży problem z odpowiedzią na to pytanie. Z jednej strony mam świadomość, że to, co zostanie narzucone w postaci ustaw ogólnopolskich będzie obowiązujące, a rodzice będą musieli się do tego dostosować. Oczywiście, dzieci powinny mieć jak najszybszy kontakt z systemem edukacji, bo to daje możliwość wyrównania szans, dostrzeżenie pewnych deficytów i stworzenie dobrego startu w szkole podstawowej. Kłopot jednak w tym, że ministerstwo nie mówi o szybszym kontakcie z systemem edukacji, mówi o tym, że 6 latek jest już w systemie szkolnym. W efekcie maturę zdawać będą 18-latkowie. Mówi się o tym, że jest to po to, by ktoś mógł szybciej wejść na rynek pracy i zarabiać na nasze emerytury.

Uważam, że to nie jest najlepsze rozwiązanie. Jestem nawet za obowiązkowym posyłaniem 5-latków do przedszkoli, choć bardziej optuję za tym, by to były 6-latki, ale żeby mimo wszystko matura była zdawana w wieku 19 lat. W przypadku tej reformy mamy do czynienia dodatkowo z wielkim bałaganem. Wchodzi reforma – my wiemy, że 6-latek będzie w szkole, po roku nam się mówi, że jednak za 3 lata. Teraz jest znowu informacja, że może nie w tym roku, a w następnym. To wszystko powoduje straszny brak zaufania rodziców do systemu, który proponuje rząd. Szkoła, to nie armia, gdzie wykonuje się rozkazy.

Sukces w edukacji osiąga się wtedy, gdy rodzice są przekonani, że to co się dzieje w szkole służy ich dzieciom. Ja rozumiem, że zmienność przekazu ministerstwa to wynik kampanii wyborczej, ale to powoduje rozchwianie całego systemu. Do tego typu działań jestem bardzo krytycznie nastawiony. W części dużych miast, bo na pewno w Poznaniu, i Wrocławiu, znajduje się bardzo duża liczba miejsc przedszkolnych. We Wrocławiu mamy pokrycie dla 90 proc. populacji. Nasz kłopot z naborem polega na tym, że co roku przybywa nam więcej niż 1000 dzieci, które cudem zostały zameldowane w marcu i od razu są to już dzieci 3-letnie.

Minister chciał upowszechnić edukacje przedszkolną w małych miasteczkach i wsiach. Jednak doszło do tego, że przedszkola upowszechniły się poprzez dowożenie dzieci do dużych miast nawet z obszarów oddalonych o 50km. Nie o to pani minister chodziło. Pokazywaliśmy, które przepisy temu nie służą, ale nikt z nami nie chciał rozmawiać. Moim zdaniem dyskusja o polskiej oświacie jest fikcyjna, w tym znaczeniu, że rząd i ma przekonanie o własnej nieomylności, i nie rozmawia z tymi, którzy są płatnikami jego pomysłów - czyli samorządami. W ten sposób każda dobra idea zakończy się fiaskiem. W ostatnich latach mamy do czynienia z polityką antysamorządową. Premier poucza, że wysokim opłatom winne są samorządy, że za nieudaną reformę 6-latków odpowiadają samorządy. Tak naprawdę winne są przepisy, o których samorządy mówiły, że są złe. Błąd jest systemowy i nie został popełniony przez poszczególne gminy.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Andrzej Owiżyc
  • Andrzej Owiżyc
  • 17.11.2011 11:09

a szczególnie brak myślenia o przyszłości speedwaya we Wrocławiu. Jak tak dalej pójdzie to pan Prezydent Dutkiewicz bedzie za 20 lat okreslany mianem grabarze wrocławskiego zużla i Sparty.

Komentarz został ukrytyrozwiń
qw
  • qw
  • 11.10.2011 00:34

=

WYNIKI WYBORÓW i NIEWIELKIE zwycięstwo PO nad PIS .Wyborcy dziękują J.KACZYŃSKIEMU za DOBRY WYNIK PIS(niejedna partia MARZY o takim WYNIKU) ,a za cztery lata (a może wcześniej) uważają ,że J.KACZYŃSKI zostanie premierem po ZWYCIĘSTWIE PIS-u nad: PO i pozostałymi partiami.
Nie dajmy się OTUMANIANIU,MATACZENIU,KŁAMSTWOM,DEZINFORMOWANIU,DESTRUKCJI,HIPOKRYZJI, ... pseudo : partiom,mediom, zapraszanym do TV klakierom PO,... - POligłupowali? Dalsze rządy PO,PSL to DALSZE SZYBKIE ZADŁUŻANIE POLSKI - tylko w ciągu 4 lat rządów Tuska DŁUG WZRÓSŁ o KOLEJNE 400 mld. ZŁ(wielu prof. ekonomi mówi,że może być ZNACZNIE większy) ,a jak przetrwonią : WSZYSTKIE pieniądze z OFE (przeznaczone na przyszłe emerytury) i pieniądze z UE to OKAŻE SIĘ,że jesteśmy WIĘKSZYM BANKRUTEM niż GRECJA.Kosztem ZANIŻANIA BUDZETU ZWIĘKSZAJĄ DŁUG POLSKI. Trzeba zmiany rządu na PIS, aby SPOŁECZEŃSTWO dowiedziało się jaka jest naprawdę WIELKOŚĆ zadłużenia BUDZETU i DŁUGU PUBLICZNEGO. Czemu dziennikarze nie pytają premiera i prezydenta o UZASADNIENIE SĄDU w sprawie OFE? oraz zmiast dyskutować o gospodarce to SZUKAJĄ TEMATY ZASTĘPCZE -jak tylko ZDYSKREDYTOWAĆ, PONIŻYĆ,OPLUĆ premiera J.KACZYŃSKIEGO i wyborców PIS.studenci plotkują- insynuacje,kłamstwa,cynizm,hipokryzja,destrukcja,agresja,mataczenie,naditerp retacja, ... -słów przez :Tuska,Sikorskiego ... totalna głupota podpisania i wysłania listu do Merkel przez : byłych ministrów :Bartoszewskiego,Olechowskiego,Cimoszewicza,Rosatiego, ... -czy postradali rozum?,chcą WOJENKI z Niemcami?, ... , - szkodzą POLSKIEJ RACJI STANU.Piromani?, ...???? -dość mamy dzielenia POLAKÓW,wojenek,hipokryzji, ... -PObolszewi?Chcemy dobrych i mądrych stosunków z NIEMCAMI i ROSJĄ .-Tózkobus pod nadzorem policji-zatrzymania,... -przypomina to trochę STAN WOJENNY jaruzela.

"Sytuacja jaka powstała w mediach, jest łudząco podobna do tej sprzed kilkudziesięciu lat. Oficjalna propaganda działała święcie przekonana, że to co powtarza utrwali się i nastawi przekonania odbiorców.Jak taki szereg nazwisk szanowanych publicystów dał się uwikłać przez brudny aparat przemocy na słowa i obrazy uczestnicząc w nagonkach, propagandowych akademiach, jednostronnych dyskusjach bez poważnych adwersarzy? Czy są to beneficjenci "systemu"? Nie jest to signum temporis?"

Intelektualiści w liście do Niemców bronią Jarosława Kaczyńskiego.
Ok. 150 intelektualistów podpisało się pod listem do niemieckiej opinii publicznej, do którego dotarła w piątek PAP. Jak podkreślają, w mediach w Niemczech i Polsce pojawiły się manipulacje dotyczące słów prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego.
"Ubolewamy z powodu takiego nieodpowiedzialnego działania niektórych polityków i mediów w Polsce i Niemczech. Jest nam przykro, że podobne insynuacje, znajdujące poparcie w części mediów w obu krajach, nie tylko fałszują nasze głębokie przekonanie o potrzebie budowania trwałych i partnerskich więzi pomiędzy naszymi krajami, ale także prowadzą do powielania personalnych stereotypów i uprzedzeń, które nigdy nie stanowią solidnej podstawy do równoprawnej współpracy" - napisano w liście.


=

Komentarz został ukrytyrozwiń
sa
  • sa
  • 11.10.2011 00:16

`


studenci plotkują i się śmieją - w końcu ktoś z (rp) będzie REPREZENTOWAŁ pseudo-media?- i zapraszanych do TV KOLESI i KOLEŻANKI ? CYRK i błazenada zatacza w mediach coraz większy krąg.Czy prawdziwe wiadomośći i fakty w niektórych mediach zastąpią:plotki,przekręty,mataczenie, ... , dezinformację, kłamstwa, popierają KORUPCJĘ w sejmie,PRZEKUPSTWO stołkami, ..., ? Wygrana Platformy Obywatelskiej w wyborach parlamentarnych to ponury zwiastun. Czekają nas kolejne cztery stracone lata - uważa publicystka Rutkowska- zwycięstwo PO oznacza, iż nie zmieni się kierunek i modus operandi polskiej polityki, który - jej zdaniem - jest nastawiony na destrukcję państwa i wspólnoty narodowej oraz "degradowanie potencjału, jakim wciąż jeszcze dysponujemy". "Czeka nas nieuchronna destrukcja państwa". Platforma Obywatelska nie ma już alibi - pisze Sztabińska - w osiem lat można kraj zmienić i naprawić, można też pogrążyć. - zależy, czy za cztery lata będziemy Tuska szanować, czy nie.- Nie będzie już mógł za SWOJE NIERÓBSTWO i USTAWY NIEKONTYTUCYJNE obarczać J.KACZYŃSKIEGO, PIS i pozostałą opozycję przy ciągłym poparciu niektórych mediów i akceptowaniu NIERÓBSTWA (NIE)rządu. WYNIKI WYBORÓW i NIEWIELKIE zwycięstwo PO nad PIS - to WIELKA PRZEGRANA KOŚCIOŁA (niektórych hierarchów i księży-sowy czy dzięcioły?). Wyborcy dziękują J.KACZYŃSKIEMU za DOBRY WYNIK PIS(niejedna partia MARZY o takim WYNIKU) ,a za cztery lata (a może wcześniej) uważają ,że J.KACZYŃSKI zostanie premierem po ZWYCIĘSTWIE PIS-u nad: PO i pozostałymi partiami. -NIERÓBSTWO,niekonstytucyjne ustawy,ZADŁUŻENIE POLSKI o KOLEJNE 400 mld.zł DŁUGU w ciągu 4lat(podwojenie go),kradzież przyszłych emerytur z OFE (prezydent przegrał 2 rozprawę w sądzie...), afery , ... - brak pomysłów na poprawienie UBÓSTWA NAJBIEDNIEJSZYCH(80% społeczeństwa), ... , - prowadzą POLSKĘ do WIĘKSZEJ ZAGŁADY niż GRECJA.,ale o tym przekonają się POLACY za kilka lat,że byli oszukiwani przez premiera o PRAWDZIWYM ZADŁUŻENIU POLSKI


,

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.