Facebook Google+ Twitter

Wiceprzewodniczący Rady Najwyższej Ukrainy odpowiada zaniepokojonym dziennikarzom

Na Ukrainie zmieniła się ustawa o ochronie danych osobowych. Wywołało to niepokój wśród tamtejszych dziennikarzy. W odpowiedzi na liczne apele przedstawicieli mediów sytuację starał się wyjaśnić Mykoła Tomenko.

Zastępca przewodniczącego Rady Najwyższej Ukrainy (deputowany z listy Blok Julii Tymoszenko), podkreślił, że nie opowiedział się za przyjęciem tej ustawy, gdyż jej zasady mogą ograniczyć dostęp mediów do danych osobowych niektórych osób.

Zaznaczył jednak, że ustawa zawiera przepisy szczególne.To zaś powoduje, że mogą być wykorzystywane do ograniczania działalności dziennikarzy (szczególnie ważne jest to przy zbieraniu informacji).

Najbardziej problematyczny jest punkt pierwszy ustawy o ochronie danych osobowych. Mówi on i ściśle określa, że postanowień ustawy nie stosuje się do działalności związanej z tworzeniem rejestrów osobowych i przetwarzania danych w tych rejestrach "przez dziennikarzy podczas wypełniania ich obowiązków zawodowych".

M. Tomenko jest przekonany, że głównym czynnikiem, który może ograniczyć dostęp środków masowego przekazu do danych osobowych jest fakt, że informacje te traktowane są jako
niejawne, z wyjątkiem "danych osobowych poszczególnych osób zajmujących ważne stanowiska państwowe".

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.