Facebook Google+ Twitter

Wiceszefowej policji w Łódzkiem grozi dziesięć lat więzienia

  • Źródło: Dziennik Łódzki
  • Data dodania: 2006-11-13 08:23

Młodszy inspektor Aldona Kostrzewa została odwołana ze stanowiska zastępcy komendanta wojewódzkiego policji w Łodzi. To konsekwencja zarzutów, które postawiła jej w piątek Prokuratura Okręgowa w Łodzi.

Zarzuty to: niedopełnienie obowiązków w celu osiągnięcia korzyści osobistych, poplecznictwo i podżeganie do poświadczenia nieprawdy w policyjnej dokumentacji. Kostrzewa przyznała się do zarzutów, grozi jej kara do 10 lat więzienia.
fot. Dziennik ŁódzkiZarzuty dotyczą postępowania Kostrzewy w sprawie kolizji drogowej z 2003 r., kiedy była szefem Komendy Powiatowej Policji w Brzezinach. W tej samej sprawie sąd tymczasowo aresztował już trzy osoby: Andrzeja K., emerytowanego policjanta, obecnie przewodniczącego Rady Miejskiej w Brzezinach, podinsp. Joannę W., szefową służb kryminalnych w Brzezinach, zastępcę komendanta III Komisariatu Policji w Łodzi (została odwołana ze stanowiska) oraz Jana K., radnego i szefa szpitala w Brzezinach. Im także grozi do 10 lat więzienia.

Przypomnijmy: 6 czerwca 2003 roku Jan K., dyrektor brzezińskiego szpitala i radny, jadąc samochodem po pijanemu, uderzył w znak drogowy. Z policyjnej dokumentacji wynikało jednak, że K. był trzeźwy, a spowodował wypadek, bo źle się poczuł. Według prowadzących obecnie śledztwo, dokumenty dotyczące wypadku spreparowano. Z relacji świadków zdarzenia i biegłego wynikało, że dyrektor szpitala miał 2 promile alkoholu w organizmie. Według Krzysztofa Kopani, rzecznika Prokuratury Okręgowej w Łodzi, sfałszowany został wynik badania alkotestem, który wykazał, że Jan K. był trzeźwy.

Z ustaleń śledztwa wynika, że to Aldona Kostrzewa pomagała dyrektorowi szpitala uniknąć odpowiedzialności karnej za jazdę po pijanemu. W zamian chciała zyskać jego przychylność. Nakłaniała też podwładną Joannę W. do wpisania nieprawdziwych wyników badania alkotestem do policyjnej dokumentacji. Joanna K. kłamała także w sprawozdaniu, które sporządzono do postępowania wyjaśniającego w sprawie, jakie prowadziło Biuro Spraw Wewnętrznych Policji. Teraz, po informacjach od innych policjantów, udało się postawić wszystkim zarzuty.

- Aldona Kostrzewa zgłosiła się do prokuratury z adwokatem, by złożyć wyjaśnienia. Dowody, jakimi dysponujemy, uzasadniały postawienie jej zarzutów i zatrzymanie - mówi Krzysztof Kopania. - Wnioskowaliśmy o tymczasowy areszt, ale sąd orzekł jedynie zakaz opuszczania kraju i odebranie paszportu. Argumentował, że nie zachodzi obawa matactwa, a dowody w wysokim stopniu uprawdopodobniają popełnienie przez podejrzaną przestępstwa. Komenda Wojewódzka Policji w Łodzi nie chciała komentować sprawy. Zbigniew Matwiej, rzecznik KGP, poinformował, że jeśli zarzuty się potwierdzą, Kostrzewie grozi dyscyplinarne zwolnienie ze służby. Karol Chądzyński, wiceprezydent Łodzi, zapewnił, że zarzuty postawione komendant nie zmienią doskonałej opinii, jaką miała u władz miasta.

- Jako komendant miejski policji zrobiła wiele dobrego dla Łodzi i bezpieczeństwa jej mieszkańców. Postawione zarzuty tego nie zmienią, zwłaszcza że dotyczą wcześniejszego okresu - powiedział nam Karol Chądzyński. 45-letnia Aldona Kostrzewa pracuje w policji od 17 lat. W 2002 r. została komendantem powiatowym policji w Brzezinach, w maju 2004 r. - komendantem miejskim policji w Łodzi. Od kwietnia tego roku była zastępcą komendanta wojewódzkiego policji w Łodzi. Była wielokrotnie wyróżniana przez przełożonych. Otrzymała m.in. Brązowy Krzyż Zasługi, była też nominowana do tytułu Łodzianina Roku 2005.
(mp.)

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Czy bardzo byłbym daleki od tezy, że każdy komendant, minister, działacz partyjny, związkowy, ambasador, dyrektor, prezes itp. powyżej 30 lat coś nagannego uczynił jeszcze wówczas, kiedy nie był personą? I gdyby każdego takiego prześwietlić, jak p. Aldonę... Ktoś doniósł w ramach "obywatelskiego obowiązku"? Szantaż?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.