Facebook Google+ Twitter

Wichrowe Graaanie

Światowy Dzień SM - Festyn 24 maja 2014 - Siemianowice Ślaskie, Wiejska 2, Ośrodek Rehabilitacyjny "Wichrowe Wzgórze" dla Osób Chorych na Stwardnienie Rozsiane

Porozmawiajmy... / Fot. JSzPwww.sm-sos.pl Światowy Dzień SM 28 maja 2014 r.

Z okazji Światowego Dnia SM w 59 krajach, na sześciu kontynentach przygotowywane są różne wydarzenia – spotkania, konferencje, happeningi, których celem jest budowanie powszechnej wiedzy na temat SM i walki o prawa chorych na SM. Siemianowice Ślaskie - Ośrodek Rehabilitacyjny "Wichrowe Wzgórze" dla Osób chorych na Stwardnienie Rozsiane - 24 maja br. był dniem szczególnym. Chorzy, ich rodziny, opiekunowie, przyjaciele bawili się wspólnie na festynie pod patronatem Prezydenta miasta Siemianowice Ślaskie wraz z mieszkańcami dzielnic - Bańgowa i Przełajki. Na scenie występowały dzieci i młodzież, mali indywidualni artyści grający na skrzypcach, dzwonkach, ksylofonie i werblu, Zespół GAC z Ośrodka Wichrowe Wzgórze, Magdalena Minnicka, Kabaret "Wesoły Masorz" oraz Jacek Kierok. Wichrowe granie ze sceny, niosło muzykę, śmiechy i wiedzę na temat SM.
A stwardnienie rozsiane (sclerosis multiplex, SM) to przewlekła choroba autoimmunologiczna, która zaczyna się najczęściej u ludzi młodych – między 20. a 40. rokiem życia. Przy SM nasz układ odpornościowy zwraca się przeciwko nam, a obiektem „ataku” jest mielina – substancja, z której zbudowane są osłonki komórek nerwowych. Bez tej izolacji komórki nerwowe zwalniają, zniekształcają lub hamują przekazywanie sygnałów z mózgu do innych organów, które w rezultacie przestają prawidłowo funkcjonować. Bezpośrednim efektem choroby są liczne blizny (stwardnienia) i ubytki rozsiane w mózgu i rdzeniu kręgowym. Rzuty SM są nieprzewidywalne – mogą trwać kilka dni, ale i kilka miesięcy, wyłączając chorego z normalnego życia.
Szacuje się, że w Polsce jest ponad 66 tys. osób chorych na SM. Choroba częściej dotyczy kobiet niż mężczyzn.
Ich życie jest proste i zwyczajne, a do codziennych obowiązków dorzucają walkę z chorobą... I tak co dzień...


Zobacz także:

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.