Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

19262 miejsce

Widmo Brockenu

Podczas pieszej wycieczki po górach można liczyć na gros fantastycznych widoków i krajobrazów. Jedną z takich magicznych scen, rzadko spotkaną, jest właśnie tajemnicze Widmo Brockenu.

Widmo Brockenu. Dziękuję Panu Piotrowi za udostępnienie fotografii. / Fot. źródło: http://kongresonkol.io.gliwice.pl/piotr/broken.htmlEnigmatyczne zjawisko Brockenu. Co to właściwie jest? Otóż, moi mili, ten, kto fascynuje się górami oraz aktywnie uprawia trekking ma szansę stać się świadkiem tego niesamowitego cudu. Oczywiście nie wystarczy jedynie czynnie chodzić po górach. Nierzadko możliwość uczestniczenia w danym objawieniu wymaga nie lada szczęścia.

Obraz, o którym mowa jest zjawiskiem optycznym, który ukazuje się w specyficznych warunkach. Polega on na oglądaniu na chmurze kilkakrotnie powiększonego własnego cienia, które otoczone jest glorią, czyli tęczowymi obwódkami. Co więcej, gdy w danym zjawisku uczestniczy więcej osób, każdy widzi jedynie swój cień. Kiedy obserwator ruszy rękami – widmo potulnie powtarza ruchy w spowolnionym tempie. Odnosi się wtedy wrażenie, że przed nam stoi nasz własny anioł.

Aby móc doświadczyć tego fenomenalnego przeżycia trzeba mieć sporo szczęścia, a także trafić na odpowiednie warunki atmosferyczne. „Mamidło górskie” pojawia się, gdy nisko położone nad horyzontem słońce znajduje się za plecami obserwatora stojącego na wzgórzu. Poniżej w dolinie powinny znajdować się chmury, bądź mgła, pełniące rolę projektora, na którym wyświetla się nasz cień. Gloria, podobnie jak tęcza, tworzy się w wyniku załamania się światła w kropelkach mgły dając nam kolorową aureolę wokół cienia.

Wokół Widma Brockenu krążą różne legendy. Alpiniści twierdzą, że osobę, która zaobserwuje dane zjawisko czeka śmierć na szlaku. Jednakże ujrzenie mamidła po raz trzeci odczarowuje zaklęcie i wtedy można żyć pełnią szczęścia.

Nazwa Widmo Brockenu wzięła się od najwyższego szczytu gór Hartz w Niemczech. Człowiekiem, który po raz pierwszy opisał mamidło był niemiecki naukowiec Johann Esaias Silberschlag . Dokonał tego w 1780 r.

Brocken Spectre

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

super;-) daję plusa


stronka też czaderska;-) Rainbowki ;) śliczne

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.