Facebook Google+ Twitter

"Widziałem jak płoną ludzie". Obchody 68. rocznicy powstania w getcie warszawskim

30 marca z inicjatywy Żydowskiej Gminy Wyznniowej w Warszawie odbyła się debata pt. "Jeśli Ty mi nie pomożesz, ja Tobie pomogę, Boże". Spotkanie zainaugurowało program obchodów 68. rocznicy powstania w getcie warszawskim.

Codzienność getta / Fot. public domain,http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Plik:Stroop_Report_-_Warsaw_Ghetto_Uprising_06b.jpg&filetimestamp=20080219225503"19 kwietnia 1943 roku po aryjskiej stronie, tuż obok getta, było wesołe miasteczko. Dzieci się bawiły, a ja widziałem z okna, jak na terytorium getta płoną ludzie, słychać było strzały" - opowiada jeden z żyjących jeszcze świadków powstania w getcie.

30 marca w warszawskiej synagodze Nożyków odbyła się debata pt. "Jeśli Ty mi nie pomożesz, ja Tobie pomogę, Boże". Spotkanie zainaugurowało kwietniowy program obchodów 68. rocznicy powstania w getcie warszawskim. W czasie spotkania organizatorzy przybliżyli publiczności krótką historię pierwszego na skalę całej II wojny światowej żydowskiego zbrojnego oporu przeciwko hitlerowcom. Z kolei wybitni teologowie judaizmu przedstawili aspekt duchowy życia w getcie, a także kwietniowego powstania.

Debatę poprzedziła projekcja dokumentu "Campo dei Fiori" w reżyserii Michała Nekanda-Trepki, który również był gościem spotkania. Film przedstawia relacje świadków powstania i ich przeżycia. W dokumencie pojawia się unikalna scena, w której Czesław Miłosz czyta swój wiersz "Campo di Fiori". Była to pierwsza publiczna projekcja tego nagrania.

Konferencja miała wymiar również sentymentalny. - Koszmar getta zabrał nam rodziców, dziadków, przyjaciół. Łzy w oczach gości najlepiej odzwierciedlają to, co przeżyliśmy - mówią W24 organizatorzy.

Program warszawskich obchodów 68. rocznicy powstania w getcie:

13 kwietnia, Synagoga im. Nożyków, ul. Twarda 6
godz. 16.30, Wykład dr Dmitra Slepovitcha "Odkrycie zapomnianego kraju: muzyczne podróże po Żydowskiej Licie"
godz. 19.00, Koncert Dimitra Slepovitcha

14 kwietnia, ogrodzenie parku Żeromskiego przy pl. Wilsona
Wystawa fotograficzna: "Za murem. Jak powstawało warszawskie getto"

17 kwietnia, ul. Sienna 55
godz. 12, godz. 14, godz. 16, autokarowe wycieczki edukacyjne "Śladami getta" (zapisy telefoniczne (22) 652 22 02)

19 kwietnia, pomnik Bohaterów Getta
godz. 12, Ceremonia złożenia wieńców pod pomnikiem Bohaterów Getta WarszawskiegoWybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.