Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

32771 miejsce

Widziałem ludzi szczęśliwych

Nie było teriny chrzanowej ze szparagami i płatkami oscypka, o kerej we Sejmie godoł poseł Giżyński, ale boło fajniście!

Nie ma ludzi bardziej szczęśliwych niż alkoholicy. Oczywiście niepijący! No, może jeszcze bardziej szczęśliwi są ich bliscy. I dla pierwszych i dla drugich niepicie oznacza koniec koszmaru. Kres gehenny, kres poniżeń, kres upodlenia. Wyzwolenie od wielu problemów, zdrowotnych, psychicznych, materialnych.

Trwanie w trzeźwości nie jest jednak sprawa łatwą. Niesie ze sobą stała konieczność unikania pokus, zagrożeń. Alkoholizm jest bowiem chorobą nieuleczalną. Alkoholik niepijący musi pamiętać, że może do końca życia nie wziąć do ust kropli alkoholu, ale jest chory. Wystarczy niekiedy kieliszeczek ajerkoniaku na imieninach cioci, by wpaść ponownie w spiralę obłędnego nałogu.

Niepicie jest dobrem ogromnym, ale jak każda wartość w życiu człowieka, a tym bardziej w życiu byłego alkoholika, który niedawno miał w pogardzie wszelkie wartości, nie przychodzi samo. Trzeba o nie walczyć. Więc oni walczą. I są szczęśliwi w tej walce. I są zjednoczeni. Z rodzinami, z przyjaciółmi, ze znajomymi.
Oni, czyli członkowie Rudzkiego Stowarzyszenia Rodzin Abstynenckich Zdrowe Życie w Rudzie Śląskiej, którzy właśnie obchodzili XV rocznice powstania organizacji.

Na własne oczy widziałem jak wspaniale i radośnie bawili się z tej okazji.Hymn AA / Fot. Adam Podgorski Śpiewali, tańczyli nieomal do białego rana przy tradycyjnym ślonskim kołoczu z kafejem, barszczyku z krokietem, blank ślonskiej fasolce po bretońsku i sznitkach z obłożeniem. Nie było teriny chrzanowej ze szparagami i płatkami oscypka, o kerej we Sejmie godoł poseł Giżyński, ale tyż boło fajniście! / Fot. Adam Podgórski

Gospodarz uroczystości, prezes RSRA Antoni Urbanek nie krył satysfakcji i zadowolenia.
– Pije się najpierw w towarzystwie, potem kiedy nałóg dopadnie człowieka, w samotności – wspomina, gdyż sam przebył tę trudną drogę. – Trzeźwieć trzeba i z innymi i dla innych! Niestety wielu nie potrafi zawrócić!
Stowarzyszenie powstało jako klub abstynenta. Wielokrotnie zmieniało siedziby. Dziś dzięki przychylności władz miejskich Rudy Śląskiej dysponuje rozległym pomieszczeniami z zapleczem socjalnym, salką bilardową i świetlicą przy ulicy Ballestremów 16. Tu odbywają się spotkania społecznościowe,
zajęcia grup wsparcia, nauki asertywności, zajęcia świetlicowe dla dzieci, mikołaje, dni dziecka, dni kobiet, opłatki. Ośrodek RSRA Zdrowe Życie tętni życiem.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 29.04.2009 13:08

Oby więcej w polskim społeczeństwie było ludzi wyzwolonych z nałogu!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.