Facebook Google+ Twitter

Widzialni testują strony intenetowe

Przeprowadzony w ostatnich dniach przez "Widzialnych" audyt stron internetowych głównych oponentów w walce o miejsca w Parlamencie Europejskim całkowicie potwierdził brak wiedzy i zrozumienia tego problemu przez naszych polityków.

Osoby niesłyszące odbierają otaczający je świat poprzez pryzmat ciszy. To co dla osób słyszących wydaje się oczywiste, niewymagające większego wysiłku, dla osób niemogących weryfikować informacji przy pomocy zmysłu słuchu staje się często trudne do zrozumienia lub wręcz niezrozumiałe. Wydawałoby się, że strefą, w której mogą przełamać tę barierę jest internet. Tu podstawową formą przekazywania informacji jest słowo i obraz. W Internecie osoby niesłyszące napotykają jednak przeszkodę, istnienia której ludzie słyszący w ogóle sobie nie uświadamiają.

Dla osób niesłyszących językiem natywnym jest Polski Język Migowy. Język polski jest językiem wyuczonym, czyli co zapewne zaskakujące dla wielu - językiem obcym, podobnie jak dla osób słyszących np. język angielski. Konsekwencją tego jest bardzo często mniejszy zasób znanych słów w języku polskim, w jakie wyposażona jest osoba głucha. Osoba niesłysząca napotyka na podobne trudności w korzystaniu z Internetu jak osoba niewidoma. Nie tyle z przyczyny kłopotów w nawigowaniu, lecz z powodu opisywania zawartości strony językiem skomplikowanym, technicznym czy nadmiernie złożonym. Niezrozumiałe bywają np. związki frazeologiczne np. wilczy głód, owczy pęd, serce na dłoni.

Przeprowadzony w ostatnich dniach przez Widzialnych www.widzialni.euaudyt stron internetowych głównych oponentów w walce o miejsca w Parlamencie Europejskim całkowicie potwierdził zupełny brak wiedzy i zrozumienia tego problemu przez naszych polityków. Badania dotyczyły dziesięciu witryn: PO, PIS, PSL, SLD, Samoobrony, UPR, Polskiej Partii Pracy, Libertas, Prawicy Rzeczypospolitej oraz Porozumienia dla Przyszłości. Jak rzadko zgodnie i demokratycznie wszystkie partie... nie zdały egzaminu.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.