Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

27777 miejsce

Więcej ekologii w mediach?

Koalicja Klimatyczna, która zrzesza pozarządowe organizacje ekologiczne, apeluje o zmianę w nowej ustawie medialnej. Według niej brakuje zapisu o obowiązku promowania ochrony środowiska przez publiczne środki masowego przekazu.

Nieformalne Konsultacje Ministrów, poprzedzające Szczyt Klimatyczny COP 14. Nz: uczestnicy akcji "Flash Mob Alarm Klimatyczny" dzwonią dzwoneczkami, żeby obudzić ministrów, którzy spotkali się na nieformalnych konsultacjach. / Fot. PAP/Paweł SupernakProjekt zakłada zaangażowanie mediów publicznych w promocję ekologii oraz kształtowanie proekologicznych postaw odbiorców. Programy o tematyce ekologicznej, wspieranie kampanii społecznych oraz promocja happeningów to, według projektu, obowiązek mediów publicznych w Polsce.

Dla ekologów to ważny projekt, ponieważ jak wynika z najnowszych badań Instytutu na rzecz Ekorozwoju tylko 1 osoba na 9 deklaruje proekologiczne nastawienie. To bardzo słaby wynik na tle reszty Europy. Jak to zmienić? Koalicja Klimatyczna uważa,że najprostszą drogą są media, które kreują postawy, zachowania oraz styl życia Polaków. Przeprowadzone badania pokazują także istnienie ścisłej zależności między stanem wiedzy społeczeństwa a sposobem przedstawiania problemów ekologicznych w mediach.

- Liczymy, że projekt zostanie dopisany do ustawy, zaś media pomogą nam zmienić postawy Polaków- mówi Anna Drążkiewicz z Koalicji Klimatycznej. Obecnie trwają konsultacje społeczne nad ustawą medialną, ale szansa zmiany jest niewielka, ponieważ żaden z klubów parlamentarnych nie wyraził oficjalnego poparcia dla projektu. - Jesteśmy otwarci na propozycję Koalicji Klimatycznej- powiedział rzecznik prasowy SLD, Tomasz Kalita - pragnę przypomnieć, że to nasz klub jest odpowiedzialny za zniesienie dyskryminujących zapisów z ustawy medialnej, nadając jej nowoczesny charakter.

Innego zdania jest poseł Małgorzata Kidawa- Błońska z sejmowej komisji Kultury i Środków Przekazu. - Uważam, że edukacyjna rola mediów jest obecnie wystarczająco chroniona.

Ekolodzy twierdzą, że obecne zapisy nie zmienią nic i dodają, że obowiązek promowania ochrony środowiska zapisany jest w Konstytucji i w ustawie o ochronie środowiska, zaś ich realizację powierza się szczególnie mediom. Koalicja Klimatyczna wierzy, że dzięki nowym zapisom uda się zbudować świadome ekologicznie społeczeństwo i nauczyć obywateli proekologicznych zachowań. - Potrzeba jeszcze wielu lat by Polacy chronili środowisko - dodaje Anna Drążkiewicz.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Moim zdaniem bardzo pozyteczna i pożądana inicjatywa. Nigdy za wiele mowienia, pisania i pokywania probleów związanych z ochroną przyrody i ekologią, w wymiarach lokalnych i globalnych.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.