Facebook Google+ Twitter

Więcej innowacji w edukacji

Na tle rozwiązań wykorzystywanych w systemach edukacji w Wielkiej Brytanii czy Skandynawii, Polska edukacja wygląda raczej blado. Rzadko korzystamy z doświadczeń innych krajów? Czyżby Polacy potrafili się uczyć tylko na własnych błędach?

 / Fot. redakcja edunews.plWprawdzie polscy nauczyciele wiedzą jak tworzyć prezentacje, odtwarzać filmy, wysyłać maile, znają obsługę arkusza kalkulacyjnego... jednak wciąż brakuje im pomysłu na to, jak różne narzędzia multimedialne i interaktywne programy edukacyjne wykorzystać na lekcjach. Często zasłaniają się brakiem czasu lub wiedzy, w jaki sposób mogliby z nich korzystać podczas zajęć. O ile z tym pierwszym problemem muszą poradzić sobie sami, w drugim przypadku przychodzi im z pomocą internet. To tam powinni ciągle szukać inspiracji, bo dobre wzorce trzeba wykorzystywać w codziennej pracy. Właśnie mija rok od pojawienia się w sieci Edunews.pl - portalu o nowoczesnej edukacji, pełnego dobrych pomysłów na edukację przez całe życie.

Pomysł kluczem do sukcesu

Nabycie nowoczesnego sprzętu i oprogramowania do nauki jest tylko początkiem drogi do edukacji XXI wieku. Trzeba jeszcze wiedzieć jak go użyć, by faktycznie wpływać na podnoszenie efektywności procesu nauczania. Często poziom umiejętności uczniów w korzystaniu z nowoczesnych aplikacji
informacyjno-komunikacyjnych jest dużo wyższy niż nauczycieli. Zadaniem tych drugich jest zatem nie tylko opanowanie podstaw obsługi dostępnych narzędzi, ale zaproponowanie możliwości innowacyjnego wykorzystania w pracy dydaktycznej narzędzi dobrze znanych uczniom. To może być o wiele trudniejsze niż nauka przygotowywania prezentacji w Powerpoint, ale przynosi – co potwierdzają badania brytyjskie – o wiele lepsze wyniki w edukacji.

- Dziś mamy do czynienia z nowym uczniem oraz w pewien sposób z nowym światem edukacji, w którym aby dotrzeć do ucznia, trzeba posługiwać się zupełnie innym językiem i zestawem narzędzi XXI wieku. Otwarcie na innowacje i dzielenie się wiedzą, polegające na aktywnym uczestnictwie rodziców, uczniów i nauczycieli są jednymi z najważniejszych cech nowoczesnej szkoły – mówi Marcin Polak, twórca portalu Edunews.pl. Aby dowiedzieć się więcej o możliwościach wykorzystywania nowoczesnych technologii w nauczaniu, warto śledzić wyniki badań i analizy zagranicznych instytucji edukacyjnych. Dotyczą one skuteczności wykorzystywania poszczególnych narzędzi, opisują nowe trendy, a także zawierają ciekawe doświadczenia osób z szeroko pojętego środowiska edukacyjnego, z których można się wiele nauczyć.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.