Facebook Google+ Twitter

Więcej niż miliard ludzi na świecie może stracić słuch. Jednym z powodów jest zbyt głośne słuchanie muzyki

Ponad miliard ludzi na świecie naraża się na ryzyko utraty słuchu - ostrzega WHO. Ponad połowa odtwarza zbyt głośno muzykę. Najbardziej zagrożone są osoby w wieku od 12 do 35 lat.

https://flic.kr/p/futssE / Fot. Sascha Kohlmann/CC BY SA 2.0Według danych WHO 1,1 mld ludzi na Ziemi naraża się na utratę słuchu. 50 proc. słucha zbyt głośno muzyki na urządzeniach przenośnych: smartfonach, odtwarzaczach itp. 40 proc. zagraża udział w imprezach masowych czy przebywanie w miejscach publicznych, takich jak bary czy dyskoteki, gdzie poziom hałasu jest zbyt wysoki - podaje Światowa Organizacja Zdrowia.

Badania zrealizowano w krajach rozwiniętych o średnich i wysokich zarobkach. Szczególnie podatne na ryzyko uszkodzenia lub utraty słuchu są osoby w wieku 12 do 35 lat.

Niebezpieczne może być wystawianie się na hałas powyżej 85 decybeli trwający przez 8 godzin. Przy 100 dB progiem zagrożenia będzie już tylko 15 minut.

Według WHO należy uświadamiać ludzi, że utrata lub uszkodzenie słuchu będzie nieodwracalne. Poziom zagrożenia uzależniony jest od głośności i częstotliwości słuchania muzyki. Zbyt duży hałas może spowodować chwilową utratę słuchu, szum w uszach lub uczucie "dzwonienia".

Czytaj także: Podwójna natura światła została uchwycona na jednym ujęciu. Naukowcom udało się to po raz pierwszy


WHO rekomenduje, by najwyższy poziom hałasu w miejscu pracy nie przekraczał 85 dB w ciągu ośmiu godzin. W przypadku ludzi korzystających z zestawów słuchawkowych najprostszym sposobem dbania o słuch będzie zmniejszenie poziomu głośności w odtwarzaczu i ograniczenie "seansów" muzycznych przy ich użyciu do godziny dziennie. Pomóc może też korzystanie ze słuchawek z redukcją szumu. Innym sposobem unikania zagrożeń może być nabycie specjalnych zatyczek przed wizytą w miejscach, gdzie hałas przekracza normy.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Zatyczki, stopery itp - można kupić w aptekach, przez Internet... Czy się sprawdzają? Zmniejszają poziom hałasu. Wg. mnie odpowiedz brzmi TAK:) Często korzystam w trakcie występów muzycznych w Arenie i Hali Stulecia we Wrocławiu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

A sprawdzają się? I gdzie je można nabyć, bo chętnie bym kupiła, gdyż często w komunikacji miejskiej tacy miłośnicy "muzyki" "uprzyjemniają" mi podróż wbrew mojej woli.

Komentarz został ukrytyrozwiń

I ja takie zatyczki mam:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.