Facebook Google+ Twitter

Więcej niż parytety

O propozycji parytetów dla kobiet na listach wyborczych.

Wypowiadając się w programie TVP Info „Minęła dwudziesta”, 29 VII 2009 r., przewodnicząca Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich Krystyna Mokrosińska zwróciła uwagę na płytkość dyskusji o parytetach dla kobiet na listach wyborczych, przetaczającej się właśnie przez media:

Ja słucham tego tak jak powiedziałabym dyskusji wakacyjnej na tematy nieważne, dlatego, że moim zdaniem to w ogóle bez sensu jest rozmawiać o parytetach. Jeżeli mamy mówić o parytetach na listach wyborczych, to umówmy się, że mówimy o listach wyborczych, które układane są przez partie polityczne, a ja sobie szczerze mówiąc chciałabym głosować na kogoś, kto jest mądry, uczciwy i chciałabym znać tego człowieka. Wobec tego ja się opowiadam za OKRĘGAMI JEDNOMANDATOWYMI, w których zupełnie jest mi obojętne czy będą startować kobiety czy mężczyźni, bo ja po prostu chcę wiedzieć czy mam do czynienia z uczciwymi, wykształconymi, mądrymi ludźmi.

Zobacz tę wypowiedź na tvp.pl (trzeba przewinąć o 21 min. 25 sek.): tvp.pl

To bardzo budujące, gdy słucha się takich opinii, nawet jeśli tylko sygnalizują one poważniejszy i szerszy problem do dyskusji, niż to, ilu kobietom wyselekcjonowanym przez aparaty partyjne mają pozwolić partie wystartować w wyborach. Zamiast się nad tym zastanawiać, warto podkreślać dostępność biernego prawa wyborczego w jednomandatowych okręgach wyborczych. Np. w jednomandatowych wyborach do brytyjskiej Izby Gmin nie trzeba prosić żadnej partyjnej centrali, by w ogóle wystartować, bo wystarczy zebrać 10 podpisów i wpłacić 500 funtów kaucji, która jest zwracana po uzyskaniu minimum 5 proc. głosów w okręgu, by być zarejestrowanym jako kandydat (niekoniecznie z nominacji partyjnej).

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.