Facebook Google+ Twitter

Więcej niż zero

Już ponad 300 tysięcy emerytów i rencistów złożyło wnioski o przeliczenie swojego świadczenia. Chcą by Zakład Ubezpieczeń Społecznych zastąpił wliczone do ich świadczeń "okresy zerowe" minimalnym wynagrodzeniem.

logo ZUS / Fot. ZUS"Okresy zerowe" to okresy uznane przez ZUS za składkowe, ale w których emeryt bądź rencista nie udowodnił uzyskiwanego wynagrodzenia. Powodem jest najczęściej brak dokumentacji płacowej. Jeżeli do lat pracy służących do wyliczenia świadczenia zostały wliczone i te lata z "okresami zerowymi" oznacza to realny spadek wysokości świadczenia. Jednak od początku 2009 r. istnieje możliwość zastąpienia "okresów zerowych" minimalnym wynagrodzeniem obowiązującym w danym roku.

Na wniosek zainteresowanego Zakład Ubezpieczeń Społecznych zastąpi każdy "zerowy" miesiąc wliczony do podstawy wymiaru emerytury lub renty minimalnym miesięcznym wynagrodzeniem. Minimalne wynagrodzenie jest wyliczane proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy i do okresu pozostawania w ubezpieczeniu pracowniczym. Oznacza to, że jeżeli pracownik wykonywał pracę na półetatu bądź na 2/3 etatu to przyjęte minimalne wynagrodzenie będzie odpowiednie do tego wymiaru czasu pracy.

Zainteresowanie przeliczeniem podstawy wymiaru świadczenia z uwzględnieniem minimalnego wynagrodzenia jest duże. Do końca września już 306,5 tys. emerytów złożyło do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wniosek w tej sprawie. Data złożenia wniosku jest bardzo istotna. Jeżeli bowiem zostanie złożony do końca tego roku to w przypadku pozytywnej decyzji ZUS, a tym samym przeliczeniu świadczenia, zainteresowany otrzyma wyrównanie emerytury bądź renty wstecz od 1 stycznia 2009 r. Jeżeli natomiast wniosek zostanie złożony po 31 grudnia to emerytura lub renta w przeliczonej wysokości będzie przysługiwała od dnia złożenia wniosku.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 04.12.2009 22:39

Cenna informacja.
Na to, że ZUS poinformuje swoich klientów raczej bym nie liczył, chyba, że mają to obwarowane przepisami inaczej - nic za darmo:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo ciekawa i wartościowa wiadomość.
Z pewnością wszyscy emeryci którzy mogą skorzystać z takiej możliwości, zostali poinformowani o fakcie przez swoje macierzyste oddziały ZUS.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.