Facebook Google+ Twitter

Więcej pieniędzy dla mniejszej liczby studentów

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-01-20 20:41

Premiowanie najlepszych studentów i doktorantów, rozszerzenie dostępu do bezpłatnego kształcenia oraz umiędzynarodowienie procesu studiów - to główne założenia zmian systemowych przygotowywanych przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Szefowa resortu Barbara Kudrycka tłumaczyła na konferencji prasowej, że celem wprowadzonych zmian jest unowocześnienie polskich uczelni i zwiększenie partnerskiej roli studentów.

Kudrycka zapowiedziała wprowadzenie ministerialnego programu "Diamentowy Grant" dla maksymalnie 100 wybitnych studentów rocznie oraz specjalne nagrody ministra dla najbardziej uzdolnionych studentów i za najwybitniejsze osiągnięcia naukowe w ramach doktoratu.

W projekcie nowelizacji ustawy o szkolnictwie wyższym znajdą się zapisy likwidujące stypendia naukowe i wprowadzenie na ich miejsce tzw. rocznych nagród rektora. Według minister Kudryckiej, zmiana ta ma na celu podwyższenie świadczeń dla uzdolnionych studentów, a równocześnie zmniejszenie liczby studentów, którzy mieliby z takich środków finansowych skorzystać.

Ministerstwo chce również ograniczyć możliwość studiowania na dwóch lub więcej kierunkach, by rozszerzyć dostęp do bezpłatnego kształcenia większej liczbie studentów.
Kudrycka zapowiedziała wprowadzenie katalogu usług edukacyjnych, który określi za co studenci będą musieli płacić, a za co nie. Wśród opłat, które mają być zlikwidowane, są te za rejestrację na kolejny semestr, egzaminy, egzaminy poprawkowe, egzamin dyplomowy, złożenie i ocena pracy dyplomowej, wpisowe i suplementy do dyplomów.

Do lamusa odejdą też niedługo papierowe indeksy, ma je zastąpić elektroniczny system. Studia bez indeksu nie będą jednak obligatoryjne. Uczelnia dostanie wolną rękę. Jeśli uzna, że nie jest przygotowana do odejścia od papierowych książeczek, indeks nadal będzie funkcjonował.

Ważnym elementem reformy jest, zdaniem resortu, umiędzynarodowienie procesu studiów, polegające m.in. na możliwości wydawania jednego wspólnego dyplomu uczelni polskiej i zagranicznej czy możliwości przeprowadzenia razem z zagranicznymi instytucjami wspólnego przewodu doktorskiego.

Minister Kudrycka zapowiedziała, że jest to pierwsza część założeń dotyczących reformy szkolnictwa wyższego. W kolejnym kwartale tego roku resort przedstawi projekt nowelizacji i skieruje go do konsultacji społecznych. Zdaniem Barbary Kudryckiej, proponowane zmiany najwcześniej wejdą w życie w 2010 r.
JS

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.