Facebook Google+ Twitter

Więcej punktów karnych dla kierowców? Nawet 5 pkt za niezapięte pasy

MSWiA ma już gotowy projekt nowego taryfikatora, który zwiększy ilość punktów karnych, przyznawanych za łamanie przepisów na drodze. Np. rozmowa przez telefon w czasie jazdy, będzie Cię "kosztowała" 5 pkt.

 / Fot. Cezary Piwowarski/CC BY-SA 3.0Jak informuje Rzeczpospolita, najbardziej drastyczne zmiany w przepisach, dotyczyć będą właśnie korzystania z telefonu komórkowego w czasie jazdy oraz zajmowania miejsc parkingowych niepełnosprawnym. Jak dotąd, za te przewinienia nie przyznawano punktów karnych. Jeśli nowy taryfikator wejdzie w życie, kierowcy zostaną za nie ukarani 5 pkt.

Do 6 pkt karnych wzrośnie kara za wożenie dziecka bez fotelika (obecnie 3 pkt), do 4 pkt za jazdę bez zapiętych pasów bezpieczeństwa (obecnie 1 pkt). Z kolei niemal wszystkie przypadki łamania prawa pieszych, będą "kosztowały", aż 10 pkt karnych (obecnie 8 pkt).

Jak podkreśla dla "Rzeczpospolitej" Tadeusz Bratos, prezes Stowarzyszenia Psychologów Transportu, punkty karne będą tak samo dotkliwe dla wszystkich kierowców, a nie tylko tych najmniej zarabiających. Mandat w wysokości 500 zł, niestety nie odstrasza najbogatszych uczestników ruchu.

Jak podaje "Rzeczpospolita", w 2010 r. na polskich drogach doszło do 39 tys. wypadków. To lokuje nas na szarym końcu w Europie, pod względem bezpieczeństwa na drogach.

Źródło:
Rzeczpospolita

Do Wiadomości24 możesz dodać własny tekst, wideo lub zdjęcia. Tylko tu przeczyta Cię milion.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Oświecony
  • Oświecony
  • 21.09.2011 08:21

Dawno sugerowałem by odbierać prawa jazdy tym co nagminnie łamią przepisy. A ci co mimo odebranych dokumentów jeżdżą dalej, należy zabierać prowadzone przez nich pojazdy. Na pewno zmniejszy się ilość wypadków.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.