Facebook Google+ Twitter

Więcej punktów karnych dla kierowców? Nawet 5 pkt za niezapięte pasy

MSWiA ma już gotowy projekt nowego taryfikatora, który zwiększy ilość punktów karnych, przyznawanych za łamanie przepisów na drodze. Np. rozmowa przez telefon w czasie jazdy, będzie Cię "kosztowała" 5 pkt.

 / Fot. Cezary Piwowarski/CC BY-SA 3.0Jak informuje Rzeczpospolita, najbardziej drastyczne zmiany w przepisach, dotyczyć będą właśnie korzystania z telefonu komórkowego w czasie jazdy oraz zajmowania miejsc parkingowych niepełnosprawnym. Jak dotąd, za te przewinienia nie przyznawano punktów karnych. Jeśli nowy taryfikator wejdzie w życie, kierowcy zostaną za nie ukarani 5 pkt.

Do 6 pkt karnych wzrośnie kara za wożenie dziecka bez fotelika (obecnie 3 pkt), do 4 pkt za jazdę bez zapiętych pasów bezpieczeństwa (obecnie 1 pkt). Z kolei niemal wszystkie przypadki łamania prawa pieszych, będą "kosztowały", aż 10 pkt karnych (obecnie 8 pkt).

Jak podkreśla dla "Rzeczpospolitej" Tadeusz Bratos, prezes Stowarzyszenia Psychologów Transportu, punkty karne będą tak samo dotkliwe dla wszystkich kierowców, a nie tylko tych najmniej zarabiających. Mandat w wysokości 500 zł, niestety nie odstrasza najbogatszych uczestników ruchu.

Jak podaje "Rzeczpospolita", w 2010 r. na polskich drogach doszło do 39 tys. wypadków. To lokuje nas na szarym końcu w Europie, pod względem bezpieczeństwa na drogach.

Źródło:
Rzeczpospolita

Do Wiadomości24 możesz dodać własny tekst, wideo lub zdjęcia. Tylko tu przeczyta Cię milion.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Oświecony
  • Oświecony
  • 21.09.2011 08:21

Dawno sugerowałem by odbierać prawa jazdy tym co nagminnie łamią przepisy. A ci co mimo odebranych dokumentów jeżdżą dalej, należy zabierać prowadzone przez nich pojazdy. Na pewno zmniejszy się ilość wypadków.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.