Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Więcej zapłacisz i łatwiej stracisz "prawko". Są zmiany w przepisach

Katarzyna Bańbor
Katarzyna Bańbor
Jakub Hałun/CC 2.5
Na kierowców czekają nie tylko zmiany w taryfikatorze punktów karnych. Możemy spodziewać się podwyżek mandatów, zmian w karach za brak OC i w redukcji punktów karnych.

Pod koniec września br. komisja wspólna przyjęła opracowany przez MSWiA projekt rozporządzenia zmieniający taryfikator punktów karnych. Zostanie on wzbogacony głównie o wykroczenia, za które na razie nie groziły żadne punkty. Zmiany przewidują obostrzenie kar za wykroczenia najbardziej zagrażające bezpieczeństwu w ruchu drogowym. Od przyszłego roku na kierowców czekają także podwyżki cen mandatów.

Czytaj więcej o zmianach w przyznawaniu punktów karnych

Nie będzie redukcji punktów karnych?

Obecnie, gdy kierowca uzbiera dopuszczalną liczbę punktów karnych, może je zredukować. Koszt pozbycia się 6 punktów to około 300 złotych i uczestniczenie w szkoleniach prowadzonych w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego. Od 1 stycznia 2012 ma to ulec zmianie. Zamiast tego, kierowca będzie kierowany na szkolenie dopiero po otrzymaniu 24 punktów. Jeżeli w ciągu następnych 5 lat uzbiera kolejne 24 punkty, wtedy straci "prawko".

Zmiany w karze za brak OC

Od 11 lutego 2012 OC będzie naliczane nie na podstawie kursu euro, ale minimalnego wynagrodzenia za pracę. Właściciel samochodu osobowego, który nie wykupił OC, zapłaci nawet do 3 tys. złotych (zamiast obecnych 1 980).
Koniec z błędnymi pomiarami trzeźwości?

Zmiany nastąpiły też w kontrolach trzeźwości. Dotąd policja przeprowadzała dwa badania, nawet gdy drugie wykazało zerowy odczyt, sprawa trafiała do sądu. Teraz się to zmieniło. Policjant jest zobowiązany do przeprowadzenia trzeciego odczytu, jeżeli wskaże ono również 0,0, to kierowca nie będzie ponosił żadnej odpowiedzialności.

Pomysły płynące z Brukseli

Również Unia Europejska chce bardziej restrykcyjnych przepisów dla kierowców. Parlament Europejski wydał niedawno rezolucję o wprowadzeniu blokad antyalkoholowych w nowych autach. Kierowca przed ruszeniem, miałby "chuchnąć" w wbudowany w pojazd alkomat. Gdy okaże się, że poziom alkoholu w wydychanym przez niego powietrzu jest wyższy niż dozwolony, wtedy nigdzie nie pojedzie. Miałaby również zmienić się dopuszczalna ilość alkoholu we krwi do maksymalnie 0,5 promila (obecnie w Wlk. Brytanii i Luksemburgu jest to 0,8). Propozycją Parlamentu Europejskiego jest wprowadzenie zakazu produkowania i sprzedawania urządzeń do ostrzegania kierowców o radarach. UE proponuje także ograniczenie prędkości do 30 km/h w strefach zamieszkania.

Do Wiadomości24 możesz dodać własny tekst, wideo lub zdjęcia. Tylko tu przeczyta Cię milion.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Policja podsumowała majówkę na polskich drogach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto