Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Więcej zmian? UEFA rozważa wprowadzenie dodatkowej zmiany w dogrywce

Bartosz Zasławski
Bartosz Zasławski
Neier/cc 3.0
Jedną z najgoręcej dyskutowanych kwestii na zakończonej przed miesiącem konferencji trenerów reprezentacji było wprowadzenie dodatkowej zmiany w trakcie dogrywki. Sugestie przekazano do siedziby UEFA w Nyonie, gdzie teraz czeka na rozpatrzenie.

Dogrywki nie są dobrą reklamą futbolu. Po 90 minutach gry na pełnych obrotach piłkarze mają w nogach 10-12 kilometrów, w tym kilkadziesiąt sprintów. Wyeksploatowany organizm coraz głośniej woła "dość", ale przed nim kolejne pół godziny na granicy wytrzymałości. Intensywność widowiska gwałtownie hamuje, zaczyna się okres wyczekiwania - bardziej lub mniej świadomie, do głów zawodników przebija się konieczność wyłonienia zwycięzcy w konkursie rzutów karnych (nie bez powodu nazywanych właśnie konkursem).

Na Euro 2012 w doliczonym czasie gry nie padła ani jedna bramka. Ani Włosi i Anglicy, ani Hiszpanie i Portugalczycy nie byli specjalnie natarczywi w ostrzeliwaniu bramki rywala. Również w półfinale (Real-Bayern) i finale (Bayern-Chelsea) Ligi Mistrzów nie doczekaliśmy się bramek. Przypadek? OK, ktoś powie, że finał mistrzostw świata rozstrzygnął gol Andresa Iniesty w 116 minucie, ale to raczej wyjątek potwierdzający regułę.

Usankcjonowanie czwartej zmiany w dogrywce to tylko jedna z wielu propozycji, które zrodziły się w ciągu trzech dni debat selekcjonerów. Nie brakowało opinii, że liczba zmian powinna być jeszcze większa (mówiło się o sześciu), dzięki czemu trenerzy mieliby większy wpływ na przebieg wydarzeń na boisku. Jerzy Engel, zaproszony do zespołu trenerów-analityków Euro 2012, w wydawanej przez PZPN "Polskiej piłce" przytacza przykłady z innych dyscyplin - w koszykówce można wymienić pierwszą piątkę w ciągu jednej kwarty, w siatkówce podstawową szóstkę w trakcie jednego seta. Pole manewru trenera piłki nożnej przy tym zestawieniu wydaje się bardzo ograniczone.

Mimo głośnego sprzeciwu szefa UEFA Michela Platiniego, FIFA zdecydowała się na wprowadzenie tzw. "Goal line technology" (ma być stosowana na mistrzostwach świata w Brazylii), która pozwala stwierdzić, czy piłka całym obwodem przekroczyła linię bramkową.

Zarejestruj się i napisz artykuł
Znajdź nas na Google+

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomeczowe wypowiedzi po meczu Włókniarz - Sparta

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto