Facebook Google+ Twitter

Wieczne odpoczywanie na wirtualnym cmentarzu?

Za kilka dni Wszystkich Świętych. W tym dniu na grobach bliskich i przyjaciół zapłoną znicze, groby ozdobią kwiaty. Ale świat się zmienia, bezustannie prze do przodu, a wraz nim kultura i związane z nią obyczaje. W dwudziestym pierwszym wieku okrąża nas ze wszech miar postęp nowoczesności, jej dynamicznym wyznacznikiem staje się internet.

Przeżywanie smutku to najbardziej osobliwy temat. Każdy przeżywa go w sposób indywidualny, zwłaszcza we Wszystkich Świętych. To dzień szczególny, pełen odczuwalnej nostalgii, wymagającej często konkretnego umiejscowienia. Dla jednych będzie to cmentarz, dla innych miejsce wspomnień i wzruszeń. Ale bywają osoby, które w tym pełnym zadumy dniu wolą jakiś trwały atrybut, np. książkę z nostalgiczną poezją, czy kojący smutek utwór muzyczny - dzieła osób, które przeniosły się już w zaświaty.

Brama wejściowa na portal wwwwwirtualne cmentarze.pl fot. Internet / scan. Rajmund Czok / Fot. strona wirtualnecmentarze.plInternet stał się naszym orędownikiem. Słowa "smutek", otwiera się w internecie tysiące razy. Na jego forach możemy wyrazić dominujące uczucie naszego smutku, bliskiej osobie złożyć nawet należny hołd.

W internecie jest około 100 tys. różnego rodzaju periodyków i adresów stowarzyszeń religijnych. Na ich stronach można dowiedzieć się, że tęsknotę i smutek przeżywa każdy indywidualnie w różnoraki sposób.

Wirtualne fora internetowe stanowią dla wielu miejsce ukojenia smutku czy żalu. Dotyczy to zwłaszcza osób poróżnionych z rodziną lub przyjaciółmi. Osoby te pragną jednak za wszelką cenę samotnie uczestniczyć w nabożnym poszanowaniu bliskiej sercu mu osoby. Takim idealnym miejscem jest w internecie wirtualna „Ściana Płaczu”. Prawdą niezaprzeczalną jest, że wirtualnego portalu żałobnego nie otworzy nigdy osoba, która uważa: skoro czas żałoby minął, należy o niej ostatecznie zapomnieć.

W Niemczech najczęściej praktykuje się spopielanie zwłok i umieszczenie urny na cmentarzu w ziemi,. Po dwudziestu latach miejsce przeznacza się dla następnej urny. Przedłużenie o kolejne lata w Niemczech nie wchodzi w rachubę. Jak głosi mądre powiedzenie: "Człowiek żyje tak długo, jak długo żyje on w pamięci tych, co przyjdą po nas". Dlatego Wirtualny Cmentarz służy jako miejsce wiecznego upamiętnienia życia w formie grobów i epitafiów, zapaleniu świeczki czy złożeniu kwiatów.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

MODLITWA NA WIRTUALNYM GROBIE.
W Polsce mamy już bazę liczącą 750 tys. wirtualnych grobów. W wyszukiwarce www.polski-cmentarz.com odnajdziemy wszystkie groby w Katowicach, Gliwicach, Bytomiu, Częstochowie, Radomiu, Lublinie, Gdyni oraz wielu mniejszych miastach. By odwiedzić wirtualny grób, wystarczy wspisać imię i nazwisko, datę urodzenia i śmierci, wtedy otworzy się zdjęcie grobu (nagrobek), nr. pola i kwatery na planie danej nekropolii.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Tomek
  • Tomek
  • 26.10.2011 10:04

W Polsce istnieje kilka tego typu portali, jedne lepsze, inne gorsze. Wystarczy wpisać w google: wirtualny cmentarz

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo ciekawy artykuł, warto przeczytać i pomyśleć a może w internecie umiescić wpis pamięci kogoś bliskiego.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.