Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

24258 miejsce

Wieczór autorski Podgórskich

25 sierpnia Barbara i Adam Podgórscy spotkali się z sympatykami, aby zaprezentować najnowszą swą książkę: Mitologię śląską.

Od lewej: Adam Podgórski, wnuczka Ola oraz Barbara Podgórska / Fot. Sebastian BrudysW kameralnej scenerii sali wystawowej Muzeum Miejskiego w Rudzie Śląskiej gości powitała dyrektorka Barbara Nowak. Spotkanie ze swadą poprowadził Krystian Gałuszka, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej, pisarz i poeta. Atmosfera była sympatyczna, nieomal rodzinna, a dyskusja o szczegółach warsztatowych, przeplatana dygresjami i żartami. Barbara Podgórska musiała jednak zajmować uwagę 3-letniej wnuczki Olusi, którą niespecjalnie interesowało szacowne audytorium i roztrząsane kwestie.

 / Fot. Sebastian BrudysMitologia Śląska to pierwsze tak obszerne i całościowe opracowanie śląskich wątków demonicznych, znanych z legend, baśni i podań ludowych. Żaden inny region Polski nie doczekał się dotychczas podobnej publikacji. Autorzy wyszli poza wąskie, narodowe ramy, czerpiąc również ze źródeł niemieckich, niekiedy czeskich, słowackich, serbołużyckich. Opracowanie tematu zajęło sześć lat. Książka nie powstałaby, gdyby nie zaangażowanie wielu przyjaciół, z których niektórzy przybyli na spotkanie. Uchylona została również tajemnica o przygotowaniach do wydania kolejnej książki, dotyczącej nazw miejscowych i terenowych Rudy Śląskiej.

 / Fot. Sebastian BrudysPowszechne zaciekawienie budził prezentowany obraz Sabiny Pasoń, obecnej na spotkaniu, przedstawiający dwie nagie, identyczne postacie kobiece i małego człowieczka z książką. Były to chabernice, w systematyce demonologicznej zaliczane do demonów polnych, południc oraz krasnal łudząco przypominający Adama Podgórskiego. Dziwożony natomiast były zadziwiająco podobne do Barbary i jej siostry bliźniaczki, Urszuli - pewnie przez przypadek…

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

Weronika Kubista
  • Weronika Kubista
  • 04.09.2011 20:50

Tak bardzo chciałam być z mężem na spotkaniu .Okazało się że nie wystarczy chcieć! Nie mniej skladamy gratulacje i życzymy Państwu dalszej owocnej działalności.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Gratuluje panstwu Podgorskim. Mitologia slaska, choc jeszcze nie czytalem, napewno odkrywa wiele nieznanych dotąd faktów kulturowych, porządkujacych naszą wyobraznie i wiedzę na temat zjawisk społeczno-kulturowych, dokonujące oglądu wybranych zjawisk i mitow przez pryzmat „obrazów” ocalałych w pamięci informatorów-nosicieli dziedzictwa kulturowego przodków. Gdzie moge ta ksiazke kupic?

Komentarz został ukrytyrozwiń
Jacek Dudek
  • Jacek Dudek
  • 27.08.2011 13:45

Gratulujemy !!! Oby więcej książek o Naszym Śląsku

Komentarz został ukrytyrozwiń

Barbarze i Adamowi z gratulacjami kolejnych wydawnictw :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Gratuluję Basi i Adamowi kolejnych sukcesów wydawniczych. Jestem pełna uznania dla Waszej działalności.
Autorowi relacji 5* sie należy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Spotkanie było na pewno bardzo ciekawe. Pełne niezapomnianych chwil !!!
GRATULUJEMY!!!!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.