Facebook Google+ Twitter

Wieczór Chiński

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2014-08-05 12:50

Muzyka chińska po raz pierwszy pojawia się na naszych festiwalowych koncertach. Artyści z Państwa Środka wykonają rodzimą muzykę na oryginalnych instrumentach.

sobota, 16. sierpnia 2014r. godz.: 20:00
WIECZÓR CHIŃSKI, Sala Senatum - Collegium Maximum
bilety: 25/15 zł

Chen Min – pipa
Zheng Yu – erhu
Mo Yani – guzheng
Gao Yuchuan – śpiew ludowy

Muzyka chińska po raz pierwszy pojawia się na naszych festiwalowych koncertach. Artyści z Państwa Środka wykonają rodzimą muzykę na oryginalnych instrumentach. Z pewnością będzie to jeden z tych wieczorów, które długo pozostaną w pamięci słuchaczy. Aby nieco przybliżyć egzotyczne instrumentarium zamieszczamy ich krótkie opisowe prezentacje.
Pipa (chin.: 琵琶; pinyin: pípá) – chiński szarpany instrument strunowy. Czasami nazywany chińską lutnią, podobnie jak ona ma pudło rezonansowe w gruszkowatym kształcie. W Chinach znany jako tradycyjny instrument od ponad dwóch tysięcy lat.
Erhu (chiń.: 二胡; pinyin: èrhú) – chiński instrument smyczkowy powstały w VII wieku. W owym czasie popularny był głównie wśród mniejszości narodowych w północno-zachodniej części Chin. Erhu posiada dwie struny i należy do rodziny huqin (胡琴; pinyin: húqín). Barwa dźwięku jest zbliżona do ludzkiego głosu, zaś skala instrumentu wynosi do 3 oktaw. Erhu również nazywane jest "chińskimi skrzypcami". Jego rola podobna jest do partii skrzypiec w orkiestrze klasycznej. Po 1949 roku rozwijała się bardzo szybko sztuka gry na instrumencie oraz jego techniczne ulepszanie. Erhu jest też głównym instrumentem w chińskiej muzyce ludowej. Na erhu można grać zarówno utwory solowe, jak też używać jej jako instrumentu akompaniującego. Do dnia dzisiejszego instrument jest bardzo popularny wśród ludności Chin.
Guzheng (chiń. 古箏, pinyin: gǔzhēng) – chiński instrument szarpany przypominający cytrę. Od niego pochodzi japoński instrument koto. Guzheng ma 21 jedwabnych strun i potężne drewniane pudło rezonansowe. Podobnie jak erhu jest niezwykle popularnym w Chinach instrumentem.
( )

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.