Facebook Google+ Twitter

Wieczór filmowy z Andrzejem Wajdą

  • Ewa Bo
  • Data dodania: 2011-04-13 19:43

12 kwietnia 2011 roku miałam przyjemność gościć w kinie "Rejs" w Warszawie na spotkaniu z Andrzejem Wajdą - reżyserem filmowym i teatralnym, współtwórcą polskiej szkoły filmowej. Organizatorem był Dyskusyjny Klub Filmowy Stowarzyszenia Filmowców Polskich.

Spotkanie w kinie "Rejs" w Warszawie / Fot. Ewa Krzysiak 12 kwietnia 2011 roku w kinie "Rejs" w Warszawie odbyło się spotkanie z reżyserem filmowym i teatralnym, współtwórcą polskiej szkoły filmowej - Andrzejem Wajdą.

Andrzej Wajda z pewnym dystansem opowiedział zaproszonym gościom historię własnych dokonań artystycznych. Wspomniał o wzlotach i potknięciach, m.in. o ekranizacji "Biesów" z Omarem Schariffem w roli głównej. Skoncentrował się na filmie "Nastasja", który jest autorską adaptacją fragmentu powieści "Idiota" Fiodora Dostojewskiego.

Czytaj również: Wieczór filmowy pamięci Krzysztofa Kieślowskiego

W "Nastasji" postać Rogożyna gra Toshiyuki Nagashima. Natomiast podwójną kreację: księcia Myszkina i Nastasji Filipownej zaprezentował w filmie wywodzący się z japońskiego teatru kabuki wybitny odtwórca ról kobiecych, Tamasaburo Bando.

Andrzej Wajda długo i barwnie opowiadał o niełatwej sztuce przekonywania idola japońskiej publiczności teatralnej do przyjęcia propozycji udziału w jego filmie. Przez rok wystawiano "Nastazję Filipowną" w Tokio, później zaś ten sam spektakl grano w Osaka. Popularność europejskiej inscenizacji teatralnej zaowocowała filmem, który odtwórca głównej roli, Tamasaburo Bando wykorzystywał jako część swoich spotkań z publicznością.

Andrzej Wajda podczas spotkania w kinie "Rejs" w Warszawie / Fot. Ewa KrzysiakCzytaj również: Rozdanie Złotych Taśm 2010

Reżyser wspomniał też o tym, jak kapryśna potrafi być Fortuna. W Japonii święcili triumfy. Jednak sukces Polaków nie podobał się atachee kulturalnemu ambasady radzieckiej. Zdobyli oni bowiem laury dzięki utworowi literatury rosyjskiej.

Wajda stwierdził też, że szczęście jest bardzo potrzebne w życiu reżysera. Bez niego bowiem trudno mówić o rozwoju i karierze.

Na zakończenie spotkania odbyła się projekcja filmu „Nastasja”, ale recenzja tego dzieła to już temat na osobny artykuł.

Nie czekaj, zgłoś się! Trwa konkurs Dziennikarz Obywatelski 2010 Roku


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

A ja czekam na spotkanie z Andrzejem Wajdą na Festiwalu Filmów Niezwykłych w Sandomierzu. Niestety, organizatorzy jeszcze nie podali do wiadomości programu imprezy, która zaczyna się za 2 tygodnie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.