Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

6104 miejsce

Wieczór literacko-muzyczny „Okiem ważki okiem motyla…”

W piątkowy majowy wieczór na krakowskim Kazimierzu, w XVII-wiecznej Synagodze Poppera, odbył się wieczór literacko-muzyczny Nieformalnej Grupy Literackiej „Piórnice”, zatytułowany „Okiem ważki okiem motyla…”.

Okiem ważki, okiem motyla - Jadwiga Maj / Fot. Krystyna NitaOprawą plastyczną przygotowała Jadwiga Maj. Artystka jest absolwentką Wydziału Form Przemysłowych Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Dyplom obroniła w Katedrze Kolorystyki. Zajmuje się projektowaniem grafiki wydawniczej, ilustracją książkową, malarstwem akrylowym i pastelowym. Współpracuje z Wydawnictwem Psychiatria Polska, dla którego projektuje okładki książek. Od 1994 roku jej prace były wystawiane na ponad 20 wystawach krajowych i międzynarodowych: Międzynarodowe Biennale Pasteli, „Europ’art. Geneve”, Ogólnopolski Konkurs Malarski „Obrazy muzyką malowane”. Miała też indywidualne wystawy malarstwa w Krakowie i Zakopanem. Pracuje również z dziećmi i młodzieżą szkolną.

Podobają mi się ciepłe stonowane barwy i chropowate faktury. Podziwiam wysmakowaną estetykę i harmonię tonów. Robię kilka zdjęć i idę porozmawiać z artystką.

- W moim malarstwie brak dosłowności i jednoznaczności. Nie narzucam jednego stylu, przygarniam tendencje kubistyczne, abstrakcyjne i surrealistyczne. Mieszam i komponuję kolory, faktury, kształty, ornamenty… Świat fantazji buduję ze znanych elementów. Moje obrazy są oderwane od codzienności w stronę uniwersalności egzystencjalnej – mówi o swojej twórczości.

Okiem ważki, okiem motyla - Jadwiga Maj / Fot. Krystyna Nita- Skąd wziął się pomysł na temat „Okiem ważki, okiem motyla”? Owady widzą inaczej niż my. Ich oczy zbudowane są z fasetek, z których każda odbiera tylko wąski wycinek pola widzenia. Daje to obraz mozaikowy. Oko złożone dostrzega intensywność światła i jego zmiany, ale nie widzi ostro kształtów. - Coś w tym jest – uśmiecha się - Ale temat wymyśliły „Piórnice”. Owady przewijały się w twórczości każdej z nas. U mnie fascynacja owadami jest konsekwencją zainteresowania maszynami. Owady to też maszyny – stwierdza – Latają… Inspiracja owadem schodzi na różne poziomy. Inspiracje mogą być różne, przetwarzanie jest osobiste i technika własna…

Wieczór rozpoczął utwór muzyczny w wykonaniu Adama Prucnala, muzyka, kompozytora współpracującego z grupą Brathanki.

Synagoga Poppera - brama / Fot. http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Plik:Krakow_synagogue_20060807_0748.jpg&filetimestamp=20070504182208Gospodyni wieczoru przedstawia siedem pisarek Nieformalnej Grupy Literackiej „Piórnice”. Wszystkie są absolwentkami Studium Artystyczno-Literackiego, działającego przy Uniwersytecie Jagiellońskim. Przyjaźnią się od dziewięciu lat. Twierdzą, że połączyła je różnorodność. Piszą bajki, wiersze, dramaty, powieści obyczajowe i kryminalne. I chociaż różni je wiek, zawód, sytuacja rodzinna i miejsce zamieszkania, to jednak łączy je „sekretny romans z literaturą”.

Autorki czytają swoje utwory lub ich fragmenty. Spotkanie jest starannie przygotowane.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Interesujący artykuł o ciekawych kobietach ... warto przeczytać.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo interesujący artykuł, ciekawe zdjęcia! Pozdrawiam

Komentarz został ukrytyrozwiń

Interesujące wydarzenie, a relacja z pierwszej ręki. 5*

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.